sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Pošlete své jméno k Měsíci

Mezi čtenáři našeho webu se jistě najde celá řada těch, kteří v minulých letech využili nabídky agentury NASA a poslali své jméno třeba k Marsu na palubě roveru Perseverance. NASA tuto tradici drží již dlouho a nabídla virtuální letenky na celou řadu misí včetně posledních startů raketoplánů. Nyní stojí americká kosmonautika na prahu nové éry, kterou symbolizují především raketa Space Launch System (SLS) a kosmická loď Orion. Do startu jejich první společné mise Artemis I již zbývají nízké jednotky měsíců. Je tedy nejvyšší čas oprášit osvědčenou tradici. Pokud tedy máte zájem, můžete se zaregistrovat a Vaše jméno poletí na lodi Orion k Měsíci.

Stačí vyplnit jen tři políčka.
Stačí vyplnit jen tři políčka.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Mise Artemis I bude nepilotovaná, ale Vy se jí přesto můžete zúčastnit (byť jen virtuálně). Stačí navštívit tuto adresu a sescrollovat trochu níže. Do položky First name uvedete své jméno, do položky Last name zase své příjmení. Tady se sluší poznamenat, že zatímco v minulých letech byly občas problémy se speciálními znaky (háčky a čárky), teď už je vše v pořádku. Posledním políčkem, které musíte vyplnit je PIN. Nebojte, o žádný podvod s mobilem či platební kartou nejde. Můžete sem napsat libovolné čtyř- až sedmimístné číslo, které si dobře zapamatujete. S jeho pomocí se pak můžete do systému zpětně přihlásit. Jakmile vše vyplníte, klikněte na červené tlačítko SUBMIT. Během pár sekund se dostanete na stránku, kde vidíte svou virtuální letenku. Když na ni kliknete, budete si ji moci stáhnout do svého počítače. Pak už se můžete svým úlovkem pochlubit kamarádům v online prostoru, nebo si letenku vytisknout a zarámovat jako originální připomínku této mise. Vaše jméno bude následně uloženo na flash disk, který bude umístěn v lodi Orion.

Virtuální letenka, která zajistí, že Vaše jméno poletí v lodi Orion na misi Artemis I.
Virtuální letenka, která zajistí, že Vaše jméno poletí v lodi Orion na misi Artemis I.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/send-your-name-with-artemis/img/logo–rocket.png
https://www.nasa.gov/send-your-name-with-artemis/

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
3 let před

Nikde nesmím chybět! Na povrchu Marsu i Ryugu, ve sluneční koróně a i jinde… Účast na první Artemis je nutnost 🙂 Snad ten květen vyjde.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Spytihněv

Potkáme se tam. 😉

SaturnV
SaturnV
3 let před
Odpověď  Spytihněv

Pro mě to bude vesmírná premiéra 😀 Snad všechno vyjde!

Matěj Horák
3 let před

#wearegoingtothemoon

pbpitko
pbpitko
3 let před

enter your name …. ..
First Name …
NIČ NEJDE VYPLNIŤ !!!

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  pbpitko

Chyba bude zcela jistě na vaší straně. Nikdo jiný podobný problém nehlásil. Zkuste navštívit danou stránku v jiného prohlížeči.

houba
houba
3 let před
Odpověď  pbpitko

Nějaký drobný nedostatek na stánce byl. V chrome 98,64-bit, linux jsem po odeslání formuláře dostal v XHR chybnou odpověď 400, a vytvoření prošlo až po otevření ve FF 97. Což se na internetu vždy hodí vyzkoušet, jestli to náhodou nefunguje v jiném prohlížeči.

K dnešnímu dni už funguje (po promazání cache – Ctrl+F5) i v chrome. Tedy alespoň u mě.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  houba

Aha, to je zajímavé, díky. Já jsem v Chromu žádný problém neměl.

Cateye
Cateye
3 let před

Jména hloupých na všech sloupích…

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Cateye

Pokud nemáte k tématu nic moudřejšího, možná je lepší mlčet. Lidem to dělá radost, ale někteří bohužel mají potřebu se povyšovat nad ostatní a zesměšňovat jim radost, která přitom nikomu neubližuje. Volba každého …

mauron
mauron
3 let před

Tak kdyby to aspoň někam vyryli, že? Tohle je prostě jen o tom mít na nějakém zastrčeném čipu svých zbytečných 30 bytes.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  mauron

Na Perseverance je skoro 11 milionů jmen. U Artemis I může být zájem srovnatelný. Dokážete si představit, jak velká plocha by byla k tolika jménům potřeba ( i když zvolíme hodně malé písmo)? Stejně tak by vyrytí takového množství textu trvalo docela dlouho. Ano, dá se to řešit třeba laserem, ale stejně …

Honza Valecka
Honza Valecka
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

No, na Perseverance to vypadalo tak na 3×1 cm2…
Jinak háčky a čárky to možná bere, ale jen v křestním jméně: „Last Name can only contain letters, numbers, ., _, -, ‚, and spaces.“

Zdenecek
Zdenecek
3 let před

Když chci dát first name tak to píše že obsahuje nepovolené znaky nevíte co s tím udělat?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Zdenecek

To je zvláštní. Já jsem ve svém jméně bez problémů použil š. Nikdo jiný navíc problém s českými znaky nehlásil.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.