sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dočkala se raketa Simorgh premiérového úspěchu?

Když 29. prosince v 17:43 odstartovala z kosmodromu Xichang čínská raketa Dlouhý pochod 2D s (pravděpodobně armádní komunikační) družicí TJSW-9, zdálo se, že můžeme statistiky startů v roce 2021 uzavřít. Na letošní rok totiž nebyl plánován žádný další kosmický start. Čára přes rozpočet však přišla z místa, které by napadlo jen málokoho – z íránské raketové střelnice Semnán. Podle informací od Michala Václavíka z České kosmické kanceláře měly být na palubě rakety Simorgh  tři vědecké družice. Informací o startu však mnoho není – neznáme přesný čas startu, ani to, zda bylo dosaženo oběžné dráhy.

Íránská raketa Simorgh před startem v roce 2019
Íránská raketa Simorgh před startem v roce 2019
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Íránská raketa Simorgh (někdy označovaná také jako Safir-2) je třístupňový nosič s prvními dvěma stupni na kapalné pohonné látky (nesymetrický dimetylhydrazin a oxid dusičitý) a třetím stupněm na tuhé pohonné látky. Nosič vysoký 26,5 metru, který při startu váží 87 tun  by měl být schopen dopravit na nízkou oběžnou dráhu náklad vážící 350 kilogramů. Raketa Simorgh má zatím jediný úspěšný let – ten přišel 19. dubna 2016, ale šlo pouze o suborbitální test. Všechny další lety, které už mířily na oběžnou dráhu, však selhaly.

V červenci 2017 se porouchal druhý stupeň, v lednu 2019 pro změnu stupeň třetí. Ani při pokusech z února 2020 a června 2021 nebylo dosaženo oběžné dráhy – tentokrát už bez bližšího oznámení, co se nezdařilo. Nosič tedy výrazně zaostává za předešlou íránskou raketou Safir. Ta startovala mezi roky 2008 a 2019 celkem 8×, přičemž čtyřikrát uspěla, třikrát prokazatelně selhala a v jednom případě není jasné, zda šlo o selhání, či o suborbitální let.

Ale zpět k raketě Simorgh, která na svou úspěšnou premiéru stále čeká. Zatím se z žádného zdroje nepodařilo ověřit, zda byl dnešní start úspěšný, či nikoliv. Pokud se v dalších hodinách objeví nové informace (ať už o úspěšnosti startu, případně o identitě vynesených družic), budeme Vás o nich informovat formou aktualizace tohoto článku.

EDIT 30. prosince 22:21
Případ tohoto startu asi můžeme uzavřít. Na oběžné dráze totiž nebyly detekovány žádné nové objekty. Dozvěděli jsme se také, že ke startu došlo ve 4:30 SEČ.

EDIT 30. prosince 20:42
Uznávaný astronom specializující se na objekty na oběžné dráze, Jonathan McDowell usuzuje, že start nebyl úspěšný a trosky dopadly do oceánu jižní od Austrálie.

Zdroje informací:
https://twitter.com
https://en.wikipedia.org

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/FH2RISmX0AQn-lv?format=png&name=900×900
https://upload.wikimedia.org/…/d/d5/Simorgh_Payam_launch_06.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martn
Martn
2 let před

No, když nic jiného, aspoň jí pěkně pomalovali.

kuban
kuban
2 let před

vypadá to, jako kdyby během startu měli otevřenou budovu pro vertikální přípravu rakety

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.