sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dočkala se raketa Simorgh premiérového úspěchu?

Když 29. prosince v 17:43 odstartovala z kosmodromu Xichang čínská raketa Dlouhý pochod 2D s (pravděpodobně armádní komunikační) družicí TJSW-9, zdálo se, že můžeme statistiky startů v roce 2021 uzavřít. Na letošní rok totiž nebyl plánován žádný další kosmický start. Čára přes rozpočet však přišla z místa, které by napadlo jen málokoho – z íránské raketové střelnice Semnán. Podle informací od Michala Václavíka z České kosmické kanceláře měly být na palubě rakety Simorgh  tři vědecké družice. Informací o startu však mnoho není – neznáme přesný čas startu, ani to, zda bylo dosaženo oběžné dráhy.

Íránská raketa Simorgh před startem v roce 2019
Íránská raketa Simorgh před startem v roce 2019
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Íránská raketa Simorgh (někdy označovaná také jako Safir-2) je třístupňový nosič s prvními dvěma stupni na kapalné pohonné látky (nesymetrický dimetylhydrazin a oxid dusičitý) a třetím stupněm na tuhé pohonné látky. Nosič vysoký 26,5 metru, který při startu váží 87 tun  by měl být schopen dopravit na nízkou oběžnou dráhu náklad vážící 350 kilogramů. Raketa Simorgh má zatím jediný úspěšný let – ten přišel 19. dubna 2016, ale šlo pouze o suborbitální test. Všechny další lety, které už mířily na oběžnou dráhu, však selhaly.

V červenci 2017 se porouchal druhý stupeň, v lednu 2019 pro změnu stupeň třetí. Ani při pokusech z února 2020 a června 2021 nebylo dosaženo oběžné dráhy – tentokrát už bez bližšího oznámení, co se nezdařilo. Nosič tedy výrazně zaostává za předešlou íránskou raketou Safir. Ta startovala mezi roky 2008 a 2019 celkem 8×, přičemž čtyřikrát uspěla, třikrát prokazatelně selhala a v jednom případě není jasné, zda šlo o selhání, či o suborbitální let.

Ale zpět k raketě Simorgh, která na svou úspěšnou premiéru stále čeká. Zatím se z žádného zdroje nepodařilo ověřit, zda byl dnešní start úspěšný, či nikoliv. Pokud se v dalších hodinách objeví nové informace (ať už o úspěšnosti startu, případně o identitě vynesených družic), budeme Vás o nich informovat formou aktualizace tohoto článku.

EDIT 30. prosince 22:21
Případ tohoto startu asi můžeme uzavřít. Na oběžné dráze totiž nebyly detekovány žádné nové objekty. Dozvěděli jsme se také, že ke startu došlo ve 4:30 SEČ.

EDIT 30. prosince 20:42
Uznávaný astronom specializující se na objekty na oběžné dráze, Jonathan McDowell usuzuje, že start nebyl úspěšný a trosky dopadly do oceánu jižní od Austrálie.

Zdroje informací:
https://twitter.com
https://en.wikipedia.org

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/FH2RISmX0AQn-lv?format=png&name=900×900
https://upload.wikimedia.org/…/d/d5/Simorgh_Payam_launch_06.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martn
Martn
2 let před

No, když nic jiného, aspoň jí pěkně pomalovali.

kuban
kuban
2 let před

vypadá to, jako kdyby během startu měli otevřenou budovu pro vertikální přípravu rakety

https://kosmonautix.cz/2021/12/30/dockala-se-raketa-simorgh-premieroveho-uspechu/