sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Přistávací modul Veněry už ČR nezasáhne

Družice Kosmos 482, přistávací modul sondy Veněra (sesterské s osmičkou), která měla zaniknout 10. května v dopoledních hodinách našeho času nás už nezasáhne. Její přelet nad střední Evropou proběhl 10. 5. ráno kolem 6:36 SELČ a dráha dalších přeletů vede již mimo naše území. Protože poslední viditelný přelet připadl na 9:38 SELČ nízko nad jihem, nemůžeme již pozorovat ani případný zánik.

Sierra Space

Společnost Sierra Space 8. května oznámila, že dokončila pozemní demonstraci prototypu navigační družice pro iniciativu Odolného globálního pozičního systému (R-GPS) amerických vesmírných sil.

Čína

Čína zveřejnila komplexní předpisy pro družicové služby přímého vysílání. Sedm ministerstev vydalo 30. dubna oznámení s názvem Předpisy pro správu koncových zařízení přímo připojených k družicovým službám, které stanoví právní a technický základ pro družicovou konektivitu v souladu s národními cíli.

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Novinka: Vytiskněte si naše články

Na základě zpětné vazby od čtenářů jsme na konec každého článku přidali tlačítko, kterým si můžete snadno vytisknout text i obrázky daného článku.
14. listopadu 12:40

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Matej Soukup
Matej Soukup
3 let před

Paráda, díky za tuto funkci.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Matej Soukup

Samotné technické zajištění obstaral Vladimír Kordas.

Matej Soukup
Matej Soukup
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji Vladimíru Kordasovi za provedení. Děkuji za nápad.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Matej Soukup

Nápad zase v nedávné diskusi otevřel uživatel s nickem PetrK. 😉

Karel Zvoník
Editor
3 let před

No paráda. 🙂

hynekol
hynekol
3 let před

Dobrý den, mám dotaz asi nejvíc na Vladimíra Kordase – proč se šlo touto cestou (externí webaplikace) a ne cestou případy tiskového CSS?

Stejně jako například zde: https://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/rover-curiosity-objevil-na-marsu-doposud-nezname-organicke-molekuly.html Je to čisté HTML řešení. Podívejte se na náhled tisku. Přes CSS je řečeno která část stránky se má/nemá zahrnout do tisku a jakým způsobem. Přijde mi to čistší, jednodušší, „správnější“.

Vladimír Kordas
Vladimír Kordas
3 let před
Odpověď  hynekol

Díky za dobrý tip, nicméně na našem řešení se mi líbí to, že lze jednoduše určit, co chcete a co nechcete vytisknout z daného článku. Klikáním na jednotlivé prvky můžete smazat části, které nechcete. Příklad: Člověk by chtěl jen text článku + hlavní obrázek – v našem případě jednoduchým kliknutím můžete smazat prvky, které tisknout nechcete. Měl jsem více možných variant, ale tato funkce mi přišla užitečná a proto jsem ji vybral pro náš web.

hynekol
hynekol
3 let před
Odpověď  Vladimír Kordas

Tomu rozumím a všiml jsem si. Přesto si myslím, že pokud to nasadit, tak jako doplněk k základu. A tím základem myslím tiskové CSS. Stačí doupravit https://kosmonautix.cz/wp-content/themes/BlueStation/css/print.css?ver=5.8.2 a všichni budou spokojení. Standard totiž je právě to CSS a cokoli dalšího je nadstavba.

drnest
drnest
3 let před

Dobrý den, velmi mi tam chybí diskuse. Ty jsou často velmi hodnotné a doplňují článek. Šlo by je tam prosím doplnit? Děkuji.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  drnest

Hezký den,
to je podle mého názoru zbytečné. Navíc to se dá snadno udělat označením myší, zkopírováním a vložením. V komentářích nejsou žádné obrázky, které by rušily formátování jako je tomu u článků.

drnest
drnest
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

To mě mrzí. Chtěl jsem tu tiskovou verzi zkusit přetáhnout do čtečky knih a přečíst si to v autobusu. A bez diskusí to není ono.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  drnest

Pokud máte v autobusu připojení k internetu, pak si můžete přečíst článek i diskusi rovnou online.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.