křišťálová lupa

sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (OneWeb F20)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Kepler Communications

Evropská kosmická agentura udělila skupině vedené Kepler Communications, menší kanadský družicový operátor, kontrakt v hodnotě 36 milionů eur na vývoj optické přenosové sítě na nízké oběžné dráze Země (LEO).

Další mise Crew Dragonu

NASA uvedla, že použije Crew Dragon pro misi Crew-10 k ISS, která je plánována na únor 2025, tak pro misi Crew-11 naplánovanou na červenec. Důvodem je vyhodnocení zda bude nutné provést další zkušební let kosmické lodi Starliner.

Axiom Extravehicular Mobility Unit

Na Mezinárodním astronautickém kongresu dne 16. října společnosti Axiom Space a Prada odhalily podrobnosti o obleku Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU), který Axiom vyvíjí pro lunární mise v rámci programu Artemis.

Gaofen-12

Raketa Dlouhý pochod 4c vynesla z kosmodromu Jiuquan družici Gaofen-12. Družice je součástí civilního čínského systému pro pozorování Země s vysokým rozlišením.

Airbus defense and space division

Divize obrany a vesmíru společnosti Airbus oznámila plány na snížení až o 2 500 pozic do poloviny roku 2026. Tento krok následuje po téměř dvou letech těžkých ztrát, což Airbus přimělo přizpůsobit se vyvíjejícím se tržním podmínkám.

Qianfan

Čína v úterý úspěšně vypustila druhou skupinu 18 družic Qianfan pro plánovanou megakonstelaci Thousand Sails, která má mít 14 000 družic. Družice vynesla raketa Dlouhý pochod 6A odstartovala z Taiyuan Satellite Launch Center.

Venturi Astrolab

Venturi Astrolab, společnost vyvíjející velká lunární vozítka, oznámila plány na vybudování FLEX Lunar Innovation Platform, neboli FLIP, roveru, který bude uveden na trh již na konci roku 2025.

Inversion

Inversion Space, startup vyvíjející systémy pro návrat nákladu z vesmíru na Zemi, získal licenci od úřadu FAA na svou první misi, která odstartuje při sdílené misi Transporter-12 společnosti SpaceX.

OroraTech

Společnost OroraTech získala 25 milionů eur na vybudování další fáze družicové konstelace určené k monitorování lesních požárů. Financování série B bylo vedené Korysem, Evropským cirkulárním bioekonomickým fondem (ECBF) a stávajícím investorem Bayern Kapital.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Družice Galileo dorazily na kosmodrom

Nejnovější pár družic Galileo dorazil na evropský kosmodrom ve Francouzské Guyaně, odkud by obě družice měly v průběhu příštího měsíce odstartovat. Družice dorazily do Jižní Ameriky na palubě letadla Iljušin uložené ve speciálních ochranných transportních kontejnerech s citlivě řízeným prostředím. Družice opustily minulé úterý testovací středisko ESTEC u nizozemského Noordwijku a zamířily na letiště v belgickém Liége. Tady byly naloženy do letadla, které je přepravilo přes Atlantik se zastávkou v portugalském Portu. Do své cílové destinace, tady do Cayenne ve Francouzské Guyaně dorazil cenný náklad ve středu večer místního času.

Transportní kontejner pro družice Galileo.
Transportní kontejner pro družice Galileo.
Zdroj: https://www.esa.int/

Po vyložení z letadla byly kontejnery s družicemi za večerního šera převezeny k čisté místnosti na kosmodromu nedaleko Kourou. Právě v čisté místnosti budou družice opatrně vybaleny a začne jejich příprava na start. Dvě aktuálně doručené družice jsou prvními zástupci poslední várky družic Galileo první generace. Tato várka bývá také označována číslem 3 a má ji tvořit celkově 12 družic. Jejich stavbu zajišťuje OHB SE sídlící v německých Brémách, přičemž jejich palubní vybavení pro navigaci, pátrací a záchranné složky dodává společnost Surrey Satellite Technology Ltd z britského Guildfordu.

Družice už mají za sebou důkladné zkoušky v největším evropském středisku pro zkoušky kosmické techniky, tedy v nizozemském ESTECu. Obě družice by měly startovat z Jižní Ameriky společně na raketě Sojuz vybavené horním stupněm Fregat. Právě ten se postará o jejich doručení na střední oběžnou dráhu ve výšce 23 222 km. Družice se tu přidají k 26 již vypuštěným exemplářům, které zajišťují po celé planetě první fázi služeb.

Start dvou družic Galileo na raketě Sojuz.
Start dvou družic Galileo na raketě Sojuz.
Zdroj: https://www.esa.int/

Příští měsíc se tedy dočkáme 11. startu v rámci projektu Galileo za 10 let. Na příští rok se chystají další dva starty, aby celý systém dosáhl plné provozní kapacity. Následovat budou další družice ze 3. dávky, které již prochází předletovými testy. Souběžně s družicemi ze 3. porce, které dokončí vypuštění družic Galileo první generace, se připravují i družice Galileo druhé generace. Ty mají nabízet vylepšené navigační signály a schopnosti. Jejich vývoj již probíhá a první start se očekává v roce 2024.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/2021/10/galileo_touchdown/23509890-1-eng-GB/Galileo_touchdown.jpg
https://www.esa.int/…/23509934-1-eng-GB/Loading_Galileo_satellite_aboard_lorry.jpg
https://www.esa.int/…/23509050-1-eng-GB/Galileos_27-28_atop_Soyuz_launcher.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.