sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nafukovací tepelný štít čeká příští rok test

Technologie agentury NASA, která by jednou mohla pomoci lidem přistát na Marsu se blíží do závěrečné fáze integrace a testů než bude v příštím roce vyslána na suborbitální let. Dva klíčové komponenty zařízení LOFTID (Low-Earth Orbit Flight Test of an Inflatable Decelerator) jsou již dokončeny a nedávno dorazily na Langleyho středisko v Hamptonu, stát Virginia. Na tomto středisku se jich ujmou inženýři, kteří otestují všechny systémy a ujistí se, že je LOFTID připraven k letu.

Nafukovací konstrukce zařízení LFTID nedávno dorazil na Langleyho středisko. Tady bude integrována s dalšími částmi a projde environmentálními testy před startem v příštím roce.
Nafukovací konstrukce zařízení LFTID nedávno dorazil na Langleyho středisko. Tady bude integrována s dalšími částmi a projde environmentálními testy před startem v příštím roce.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Nafukovací štít by měl příští rok v září letět spolu s téměř třítunovou environmentální družicí JPSS-2, která zamíří na polární dráhu. Nosná raketa Atlas V ve verzi 401 má odstartovat ze vzletové rampy SLC-3E na Vandenbergově základně v Kalifornii. Zatímco družice bude uhánět vstříc oběžné dráze, LFTID zamíří zpět do atmosféry, aby ověřit svůj tepelný štít, zpomalil a přečkal průchod atmosférou. Ohebný systém tepelné ochrany tvoří vrstvy, které chrání celé zařízení před extrémním žárem průchodu atmosférou. Jeho stavbu zajistili experti z malé firmy Jackson Bond Enterprises ve městě Dover, stát new Hampshire. V květnu bylo zařízení  transportováno do kalifornského města Santa Ana, kde sídlí společnost Airborne Systems. Právě zde byla postavena a otestována nafukovací struktura, tedy soubor soustředných prstenců, které udávají tvar celé sestavy. Oba díly byly poté integrovány a vytvořily tak společnou sestavu. Mohly tak začít zátěžové zkoušky ověřující, že se struktura bude chovat podle očekávání.

Ještě před odesláním byly integrované díly velmi pečlivě zabaleny. Jde o překvapivě složitý proces, v jehož rámci se musí nafukovací prstence složit jasně daným způsobem, následně se vše otočí vzhůru nohama, dojde k dalšímu složení, vše se ručně poskládá, opět otočí a nakonec vloží do hydraulického lisu. Ten pak složenou látku zmáčkne do bloku, jehož hustota odpovídá hustotě dřeva, takže zabírá mnohem menší objem. Celé zařízení pro průchod atmosférou je tak složeno do konfigurace vhodné pro převoz a start. Jeho rozměry dosahují průměru cca 1,2 metru a délky 2,1 metru. To je docela rozdíl oproti průměru 6 metrů a délce 1,5 metru v rozloženém stavu.

Rozložený pohled na zařízení LOFTID ukazuje jeho základní systémy.
Rozložený pohled na zařízení LOFTID ukazuje jeho základní systémy.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Poté může být vlastní štít integrován se zbytkem návratového tělesa. Jde o několik systémů, které propojují nafukovací štít s nafukovacím zařízením, letovou elektronikou (avionikou) odhoditelným záznamníkem dat a padákovým systémem. Přední segment, který spojuje nafukovací strukturu s nafukovacím systémem je již dokončena. Nafukovací systém, který pomalu rozloží nafukovací strukturu do požadovaného tvaru před vstupem do atmosféry je již téměř dokončen. Týmy budou instalovat do nafukovacího systému avioniku a poté vše spojí s prostředním segmentem, který obsahuje rozhraní s nosnou raketou, ale i kriticky důležitou elektroniku pro dodávky elektrické energie, řízení a zpracování dat. Následovat bude zadní segment, který ukrývá odhoditelné datové záznamníky, kamery a padáky. Některé části tohoto zadního segmentu jsou již ve firmě Airborne Systems, kde prochází zkouškami padákového systému, ale i na Marshallově středisku v Huntsville, stát Alabama. Tady se zase dokončuje a testuje kamera. V průběhu letošního roku budou všechny části návratového tělesa integrovány a projdou sérií environmentálních zkoušek, aby mohlo být celé zařízení předáno firmě United Launch Alliance.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/flight_load_test-4737.jpeg
https://www.nasa.gov/…/image/lrc-2021-0719-h1_p_loftid-000315.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/loftid_rv_diagram.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
jirik
jirik
3 let před

Slušilo by se připomenout projekt nafukovacího tepelného štítu LDSD/SIAD, testovaný v roce 2014/2015 (ne příliš úspěšně), za kterým stála JPL. Víme, které středisko NASA vyvíjí LOFTID?

ventYl
ventYl
3 let před
Odpověď  jirik

Cosi sa mi mari, ze neuspesny pokus o skusku nafukovacieho tepelneho stitu uz maju za opaskom aj Cinania.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  ventYl

Ano, štít letěl jako sekundární náklad při testu nové lodi (premiéra Dlouhého pochodu 5B).

Datel
Datel
3 let před

Kterým směrem budou ty kamery, jen přímo dozadu?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Datel

Nikde to není potvrzeno, ale považuju to za pravděpodobné.

Mr G
Mr G
3 let před
Odpověď  Datel

V reze v zadnej casti (AFT) su vidiet nejake sikmo ulozene cierne boxy. To budu pravdepodobne kamery, ktore budu snimat zadnu stranu tepelneho stitu. Je to skuska tepelneho stitu, kamera smerujuca dozadu, „padakova“ kamera by nic neukazala. Aleasi tam daju aj tu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.