sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nafukovací tepelný štít čeká příští rok test

Technologie agentury NASA, která by jednou mohla pomoci lidem přistát na Marsu se blíží do závěrečné fáze integrace a testů než bude v příštím roce vyslána na suborbitální let. Dva klíčové komponenty zařízení LOFTID (Low-Earth Orbit Flight Test of an Inflatable Decelerator) jsou již dokončeny a nedávno dorazily na Langleyho středisko v Hamptonu, stát Virginia. Na tomto středisku se jich ujmou inženýři, kteří otestují všechny systémy a ujistí se, že je LOFTID připraven k letu.

Nafukovací konstrukce zařízení LFTID nedávno dorazil na Langleyho středisko. Tady bude integrována s dalšími částmi a projde environmentálními testy před startem v příštím roce.
Nafukovací konstrukce zařízení LFTID nedávno dorazil na Langleyho středisko. Tady bude integrována s dalšími částmi a projde environmentálními testy před startem v příštím roce.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Nafukovací štít by měl příští rok v září letět spolu s téměř třítunovou environmentální družicí JPSS-2, která zamíří na polární dráhu. Nosná raketa Atlas V ve verzi 401 má odstartovat ze vzletové rampy SLC-3E na Vandenbergově základně v Kalifornii. Zatímco družice bude uhánět vstříc oběžné dráze, LFTID zamíří zpět do atmosféry, aby ověřit svůj tepelný štít, zpomalil a přečkal průchod atmosférou. Ohebný systém tepelné ochrany tvoří vrstvy, které chrání celé zařízení před extrémním žárem průchodu atmosférou. Jeho stavbu zajistili experti z malé firmy Jackson Bond Enterprises ve městě Dover, stát new Hampshire. V květnu bylo zařízení  transportováno do kalifornského města Santa Ana, kde sídlí společnost Airborne Systems. Právě zde byla postavena a otestována nafukovací struktura, tedy soubor soustředných prstenců, které udávají tvar celé sestavy. Oba díly byly poté integrovány a vytvořily tak společnou sestavu. Mohly tak začít zátěžové zkoušky ověřující, že se struktura bude chovat podle očekávání.

Ještě před odesláním byly integrované díly velmi pečlivě zabaleny. Jde o překvapivě složitý proces, v jehož rámci se musí nafukovací prstence složit jasně daným způsobem, následně se vše otočí vzhůru nohama, dojde k dalšímu složení, vše se ručně poskládá, opět otočí a nakonec vloží do hydraulického lisu. Ten pak složenou látku zmáčkne do bloku, jehož hustota odpovídá hustotě dřeva, takže zabírá mnohem menší objem. Celé zařízení pro průchod atmosférou je tak složeno do konfigurace vhodné pro převoz a start. Jeho rozměry dosahují průměru cca 1,2 metru a délky 2,1 metru. To je docela rozdíl oproti průměru 6 metrů a délce 1,5 metru v rozloženém stavu.

Rozložený pohled na zařízení LOFTID ukazuje jeho základní systémy.
Rozložený pohled na zařízení LOFTID ukazuje jeho základní systémy.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Poté může být vlastní štít integrován se zbytkem návratového tělesa. Jde o několik systémů, které propojují nafukovací štít s nafukovacím zařízením, letovou elektronikou (avionikou) odhoditelným záznamníkem dat a padákovým systémem. Přední segment, který spojuje nafukovací strukturu s nafukovacím systémem je již dokončena. Nafukovací systém, který pomalu rozloží nafukovací strukturu do požadovaného tvaru před vstupem do atmosféry je již téměř dokončen. Týmy budou instalovat do nafukovacího systému avioniku a poté vše spojí s prostředním segmentem, který obsahuje rozhraní s nosnou raketou, ale i kriticky důležitou elektroniku pro dodávky elektrické energie, řízení a zpracování dat. Následovat bude zadní segment, který ukrývá odhoditelné datové záznamníky, kamery a padáky. Některé části tohoto zadního segmentu jsou již ve firmě Airborne Systems, kde prochází zkouškami padákového systému, ale i na Marshallově středisku v Huntsville, stát Alabama. Tady se zase dokončuje a testuje kamera. V průběhu letošního roku budou všechny části návratového tělesa integrovány a projdou sérií environmentálních zkoušek, aby mohlo být celé zařízení předáno firmě United Launch Alliance.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/flight_load_test-4737.jpeg
https://www.nasa.gov/…/image/lrc-2021-0719-h1_p_loftid-000315.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/loftid_rv_diagram.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
jirik
jirik
3 let před

Slušilo by se připomenout projekt nafukovacího tepelného štítu LDSD/SIAD, testovaný v roce 2014/2015 (ne příliš úspěšně), za kterým stála JPL. Víme, které středisko NASA vyvíjí LOFTID?

ventYl
ventYl
3 let před
Odpověď  jirik

Cosi sa mi mari, ze neuspesny pokus o skusku nafukovacieho tepelneho stitu uz maju za opaskom aj Cinania.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  ventYl

Ano, štít letěl jako sekundární náklad při testu nové lodi (premiéra Dlouhého pochodu 5B).

Datel
Datel
3 let před

Kterým směrem budou ty kamery, jen přímo dozadu?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Datel

Nikde to není potvrzeno, ale považuju to za pravděpodobné.

Mr G
Mr G
3 let před
Odpověď  Datel

V reze v zadnej casti (AFT) su vidiet nejake sikmo ulozene cierne boxy. To budu pravdepodobne kamery, ktore budu snimat zadnu stranu tepelneho stitu. Je to skuska tepelneho stitu, kamera smerujuca dozadu, „padakova“ kamera by nic neukazala. Aleasi tam daju aj tu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.