TEMPO si posvítí na znečištění atmosféry

Americký vědecký přístroj, který bude měřit znečištění vzduchu nad Severní Amerikou, se dočkal dalšího důležitého milníku. V úterý 18. května byl přístroj TEMPO (Tropospheric Emissions: Monitoring of Pollution), který bude během přeletů nad osvětlenou stranou Země pořizovat každou hodinu měření s nesrovnatelným prostorovým rozlišením, odeslán z výrobní firmy Ball Aerospace v coloradském Broomfieldu do firmy Maxar Technologies, která vyrábí v kalifornském Palo Altu samotnou družici Intelsat 40e, do které bude přístroj integrován.

Ball Aerospace dokončila stavbu přístroje TEMPO v roce 2018 a start je zatím plánován na rok 2022. TEMPO má měřit různé druhy znečištění atmosféry – od ozonu, přes oxid dusičitý a formaldehyd až po maličké částice zvané aerosoly. Všechny tyto látky mohou škodit nejen lidskému zdraví, ale i životnímu prostředí. Přístroj zmapuje situaci od Portorika po Mexiko – na severu pokryje i Kanadu – od Atlantiku k Pacifiku dohlédne na 48 amerických států.

Příprava přístroje TEMPO na převoz.

Příprava přístroje TEMPO na převoz.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Je to úžasná chvíle celé mise,“ říká Kevin Daugherty, projektový manažer přístroje TEMPO z Langleyho střediska v Hampton, stát Virginia a dodává: „Blíží se nám integrace přístroje TEMPO do naší mateřské družice, abychom se mohli pustit do testů. Ty nás přesvědčí, že je družice připravena ke startu – že přečká start i podmínky v kosmickém prostoru.“ Na geostacionární dráze, na které družice obíhají Zemi stejně rychle, jak se planeta otáčí, se TEMPO stane součástí virtuální soustavy družic pro sledování kvalit ovzduší, která bude sledovat znečištění na severní polokouli. První článek tohoto systému, jihokorejský přístroj GEMS (Geostationary Environment Monitoring Spectrometer) se dostal na oběžnou dráhu v roce 2020 na družici GEO-KOMPSAT-2B a nyní již měří znečištění ovzduší nad Asií. Evropská kosmická agentura zase chystá na rok 2023 spuštění programu Sentinel 4, která má sledovat situaci nad Evropou a Severní Amerikou.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…/image/21-04686-tempo_shipout.jpg
https://www.nasa.gov/…/21-04510-tempo_preship_bpw-edit.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.