sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

TEMPO si posvítí na znečištění atmosféry

Americký vědecký přístroj, který bude měřit znečištění vzduchu nad Severní Amerikou, se dočkal dalšího důležitého milníku. V úterý 18. května byl přístroj TEMPO (Tropospheric Emissions: Monitoring of Pollution), který bude během přeletů nad osvětlenou stranou Země pořizovat každou hodinu měření s nesrovnatelným prostorovým rozlišením, odeslán z výrobní firmy Ball Aerospace v coloradském Broomfieldu do firmy Maxar Technologies, která vyrábí v kalifornském Palo Altu samotnou družici Intelsat 40e, do které bude přístroj integrován.

Ball Aerospace dokončila stavbu přístroje TEMPO v roce 2018 a start je zatím plánován na rok 2022. TEMPO má měřit různé druhy znečištění atmosféry – od ozonu, přes oxid dusičitý a formaldehyd až po maličké částice zvané aerosoly. Všechny tyto látky mohou škodit nejen lidskému zdraví, ale i životnímu prostředí. Přístroj zmapuje situaci od Portorika po Mexiko – na severu pokryje i Kanadu – od Atlantiku k Pacifiku dohlédne na 48 amerických států.

Příprava přístroje TEMPO na převoz.
Příprava přístroje TEMPO na převoz.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Je to úžasná chvíle celé mise,“ říká Kevin Daugherty, projektový manažer přístroje TEMPO z Langleyho střediska v Hampton, stát Virginia a dodává: „Blíží se nám integrace přístroje TEMPO do naší mateřské družice, abychom se mohli pustit do testů. Ty nás přesvědčí, že je družice připravena ke startu – že přečká start i podmínky v kosmickém prostoru.“ Na geostacionární dráze, na které družice obíhají Zemi stejně rychle, jak se planeta otáčí, se TEMPO stane součástí virtuální soustavy družic pro sledování kvalit ovzduší, která bude sledovat znečištění na severní polokouli. První článek tohoto systému, jihokorejský přístroj GEMS (Geostationary Environment Monitoring Spectrometer) se dostal na oběžnou dráhu v roce 2020 na družici GEO-KOMPSAT-2B a nyní již měří znečištění ovzduší nad Asií. Evropská kosmická agentura zase chystá na rok 2023 spuštění programu Sentinel 4, která má sledovat situaci nad Evropou a Severní Amerikou.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…/image/21-04686-tempo_shipout.jpg
https://www.nasa.gov/…/21-04510-tempo_preship_bpw-edit.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.