ŽIVĚ A ČESKY: Crew-2 na startu

Poprvé opakovaně použitá komerční pilotovaná loď a také první opakovaně použitý stupeň komerční rakety použitý při pilotované misi – tak se dá ve stručnosti (a možná i lehce nepřehledně) charakterizovat start mise Crew-2, tedy druhé operační mise lodi Crew Dragon od SpaceX. Ta má na oběžnou dráhu dopravit čtyřčlennou posádku – Shane Kimbrough a Megan McArthur jsou z USA, Akihiko Hošide z Japonska a Thomas Pesquet pochází z Francie. Start z floridské rampy 39A je momentálně plánován na 23. dubna ve 11:49 SELČ.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 11:30 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://forum.kosmonautix.cz/
https://www.nasa.gov/
https://spaceflightnow.com/
https://www.elonx.cz/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/SpaceX_Crew-2_crew.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

22 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Crew-2 na startu”

 1. David R. napsal:

  Střídání celé posádky naráz po půl roce nemá technický, ale psychologický význam. Ti lidé si prostě na sebe zvyknou. Pracují pak jako sehraný tým a nemusí si v polovině pobytu zvykat znovu.

 2. sumbal napsal:

  Proč vlastně se celá posádka ISS obmění během jednoho měsíce? Proč nedochází k obměně co čtvrt roku polovina posádky, jak to většinou dříve bývalo, když létaly jen Sojuzy?

 3. ESA 1 napsal:

  Není k dospozici mapa kde je právě crew-2?

 4. jendabek napsal:

  Chci se zeptat na to hlášení „one bravo“ během Max Q, dle Wiki jde o abort mode při výšce od 3-30km, zároveň to před touhle hláškou vypadalo, jako by se začal „šířit oheň“ směrem nahoru. Proběhlo vše v normálu? Jsem laik, tak sorry možná za blbý dotaz 🙂 Možná ta hláška jen znamená, že raketa překonala hranici, kdy je možné tento abort provést?
  Díky!

 5. ESA 1 napsal:

  Zná někdo jednotlivé body co se dějí např.hodinu před startem. Např. Kdy se uzavře průchod mezi astronauty a pracovníky?

 6. Zbynek_Mc napsal:

  Je známo jakou cenu si SaceX uctuje za tento start? Zajímalo by mě porovnání s prvním startem Crew 1 , který byl na nové lodi a novém nosiči, resp.s cenou za Sojuzy. Diky

 7. ov42 VÝSTRAHA napsal:

  Neví někdo, pokolikáté je použit první stupeň a jaká je jeho historie?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.