sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Novinka na našem webu – Tooltipy

Vážení čtenáři, čas od času Vás v článku na našem webu seznamujeme s novinkami, které jsme si pro Vás připravili, aby se Vám na našem webu líbilo ještě více. Možná jste si v posledních dnech povšimli, že se v článcích začala objevovat slova, která jsou podtržena tečkovanou čárkou – například ISS, UNOOSA nebo DSN. Někteří zvídavější uživatelé možná zkusili na takové slovo najet myší – těm se ukázalo malé okénko s vysvětlením daného výrazu. Uživatel se tak seznámil s novinkou, které se říká Tooltip. Tuto novou funkci jsme na našem webu zavedli před pár dny a nyní přichází čas, abychom ji oficiálně představili Vám všem.

Tooltipy používáme jako stručné vysvětlivky nejrůznějších výrazů spojených s kosmonautikou. Jedná se tedy o další krok, který má usnadnit proniknutí do tohoto oboru především novým zájemcům, kteří se v kosmonautice teprve rozkoukávají a nemusí znát všechny termíny a výrazy. Tooltipy jsme se snažili dělat stručně a vystihnout ve vysvětlujícím textu podstatu daného výrazu. Velkou výhodou je, že systém pracuje s vytvořenou databází tooltipů automaticky a vkládá je do všech článků, které jsme na našem webu vydali od založení v roce 2012. Jakmile tedy přidáme nový tooltip, automaticky se přidá do všech článků.

Databáze našich tooltipů je prozatím malá – obsahuje všeho všudy 12 položek. Ale časem plánujeme tento soubor postupně rozšiřovat, abychom pokryli co možná nejvíce výrazů, které nemusí každý čtenář znát. Nemusíte ale mít strach, že by články za chvíli přetékaly tooltipy. Pomáhá tomu i chytrá funkce, že pokud se jedno heslo tooltipu objevuje v článku víckrát, tooltip se zobrazí pouze u prvního použití. Kromě toho chceme zpracovat především tooltipy pouze pro výrazy, které třeba nemusí každý běžně znát. Ale v tooltipech budou určitě i obecnější výrazy popisující často zmiňované kusy techniky – například Crew Dragon či Starliner.

Tvorbu samotných tolltipů zajišťují jednotliví členové naší redakce a o nasazení systému se postaral správce našeho webu, Drahoslav Trnka, který k novince říká: „Myslíme aj na nových čitateľov, ktorých najväčším problémom je poznať nové pojmy a dešifrovať množstvo kozmonautických skratiek, ktoré samozrejme nemôžu byť vysvetlované v každom článku. Vysvetlivky, ktoré sme zaviedli sú skvelé riešenie. Kto skratke alebo anglickému označeniu nerozumie si môže zobraziť vysvetlenie a pre ostatných to neprekáža a nepredlžuje článok.“ Sluší se také připomenout, že Drahoslav nedávno na naši subdoménu o přednáškách také přidal seznam všech přednášejících, jejichž přednášky o kosmonautice jsou v této sekci uvedeny.

P.S. Pokud byste chtěli doplnit tooltip pro nějaké heslo, stačí jej napsat do komentáře a pokud uznáme za vhodné, rádi jej doplníme do databáze.

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
SaturnV
SaturnV
3 let před

Paráda! Jen pozor na tu automatiku. Slovo problémom v článku obsahuje MOM – Mars Orbiter Mission. Tooltip se sem automaticky doplnil 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  SaturnV

Díky za pochvalu a o té chybě víme. Kolega to hned nahlásil vývojářům.

SaturnV
SaturnV
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ještě mě napadlo, že při kliknutí na tooltip by mě to mohlo hodit na články s tímto štítkem.

TyfuZ
TyfuZ
3 let před
Odpověď  SaturnV

Něco takového mne taky napadlo, možná to spíše přidat jako odkaz přímo v tooltipu. Každopádně tooltipy jsou skvělý nápad!

Drahoslav Trnka
3 let před
Odpověď  SaturnV

Je to na tom kto tooltip napise. Akykolvek text alebo obrazok moze byt odkaz na nejaku www adresu, napr. pri ISS sa da kliknut na obrazok.

poipop
poipop
3 let před
Odpověď  Drahoslav Trnka

Velká paráda. Tohle skutečně pomůže. Už jen proto, že i „odborníkům“ z řad veřejnosti jako jsem já se občas poplete SLS, SHS, SS atd :).Klidně bych se nebál zařadit i vysvětlení slov jako je apogeum, perigeum (a příbuzné pojmy), zkratky jako ISP…. No určitě autoři vědí jaké pojmy se neustále probírají v diskuzích :).

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  poipop

Ano, přesně tyto termíny bychom rádi zpracovali. 😉

TyfuZ
TyfuZ
3 let před

Ještě mne napadlo, nechcete databázi tooltipů někde zobrazit? Jako takový slovníček pro případné zájemce.

Drahoslav Trnka
3 let před
Odpověď  TyfuZ

Bude aj to 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.