sociální sítě

Přímé přenosy

Přímý přenos je spuštěn

krátké zprávy

Revolv Space

Italsko-nizozemská společnost Revolv Space oznámila, že francouzský poskytovatel služeb na oběžné dráze Infinite Orbits si pro své služby na geostacionární oběžné dráze (GEO) vybral její solární pohonné sestavy (SADA), zařízení používaná ke správě a optimalizaci zachycování sluneční energie.

U.S. Space Force

Navrhovaný rozpočet amerických Vesmírných sil na fiskální rok 2027 ve výši 71 miliard dolarů přitahuje pozornost investicemi do družic pro varování před raketovými útoky, rozsáhlých konstelací družic na nízké oběžné dráze Země a dalších drahých systémů.

New Glenn explodoval

Během pokusu o statický zážeh před plánovanou misí s družicemi Amazon LEO došlo dnes v noci k explozi rakety New Glenn na startovní rampě. Krom nosiče samotného byla z části zničena a velmi poškozena pozemní infrastruktura, včetně integrační budovy. Exploze byla pozorována i ze vzdálenosti přes 70 kilometrů.

NASA

NASA plánuje přidat do smlouvy o komerční dopravě posádek společností SpaceX další mise. To agenturu ochrání před možností, že kosmická loď společnosti Boeing nikdy nezíská certifikaci pro mise na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Shenzhou-23

Tři čínští astronauti v neděli dorazili na vesmírnou stanici Tiangong, přičemž se očekává, že jeden z členů posádky se stane prvním Číňanem, který zůstane na oběžné dráze celý rok.

DARC

Radarové centrum DARC (Deep Space Advanced Radar Capability) č. 1 v Západní Austrálii již poskytuje partnerům AUKUS první data ze sledování a plná operační kapacita je plánována na rok 2027.

SpaceX

Prospekt společnosti SpaceX k primární veřejné nabídce akcií (IPO) prezentuje Starlink Mobile jako více než jen zálohu pro vzdálené oblasti. Služby nové generace pro přímé přenosy do chytrých telefonů jsou navrženy tak, aby byly na úrovni pozemních mobilních sítí i v městských oblastech.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Termín zážehu centrálního stupně SLS

NASA oznámila, že momentálně plánuje opakovaný statický zážeh centrálního stupně rakety SLS na čtvrtek 18. března. K testu dojde na Stennisově středisku blízko Bay St. Louis, stát Mississippi. Po kontrolách, že nedávno opravený „předventil“ kapalného kyslíku funguje, mohl tým expertů pokračovat v přípravě samotného stupně, jeho čtyř motorů RS-25 i stanoviště B-2 na druhý statický zážeh. Na konci týdne by mělo dojít k elektrické aktivaci stupně a zopakují se závěrečné kontroly všech systémů. Následně by mělo 16. března (dva dny před statickým zážehem) dojít k závěrečné aktivaci stupně a zahájení odpočtu, který povede k zážehu.

Půjde o poslední zkoušku, než bude tento letový kus centrálního stupně přepraven lodí na Kennedyho středisko, kde už probíhá příprava zbytku rakety a lodi Orion. Odborníci už v hale VAB sestavili všechny části pomocných urychlovacích motorů na tuhé pohonné látky pro misi Artemis I. Jakmile na Floridu dorazí i centrální stupeň, bude vyzdvižen a usazen mezi tyto dva pomocné stupně, které k němu budou připojeny – konkrétně k jeho motorové sekci a intertanku.

Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://earthsky.org/…Stennis-Space-Center-MS-e1610885897981.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
jirik
jirik
5 let před

Bude živě a česky?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  jirik

Přenos už je založen. 😉 A máme to napsané i v pravém sloupci menu našeho webu. 🙂

Qaxi
Qaxi
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

… teprve teď jsem si toho všiml i já …

Nešlo by v pravém sloupci dát dohromady „ODPOČET DO DALŠÍHO PŘENOSU“ a „ŽIVĚ A ČESKY“.

Patří to k sobě a navíc byste ušetřili v pravém sloupci vertikální místo. Jeden nadpis místo dvou …

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Qaxi

Upřímně řečeno asi ne. Jeden nadpis nás svým ušetřením nevytrhne. Navíc přenosy jsou oblíbené a proto se vyplatí mít je na více místech – je větší šance, že si jich lidé všimnou.

pave69
pave69
5 let před

Už minule (16.1.) jste psali, že jde o poslední zkoušku… 🙂
Tak třeba celkem budou 4 poslední zkoušky?
Já to nikomu nepřeji, jen jde o příklad, že ta budoucnost se fakt špatně předpovídá a plánuje.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  pave69

Doufám, že tahle bude opravdu poslední. 🙂

Ivo
Ivo
5 let před
Odpověď  pave69

Zkouška je to poslední, ale to přece neznamená, že se nebude opakovat, dokud nebude dobrý výsledek. Od toho zkoušky jsou.

ESA 1
ESA 1
5 let před

V kolik hodin začne přenos? Nikde to nevidím.:-(

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  ESA 1

Až večer po osmé nejdřív. Přesný termín bude určen podle aktuálních podmínek včetně počasí. Odpoledne vyjde jako obvykle článek s přenosem, kde budou všechny informace.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.