Testovací exemplář nové plně americké rakety Vulcan-Centaur od firmy ULA (United Launch Alliance), nyní čekají zkoušky. V montážní věži VIF (Vertical Integration Facility) byl 15. února testovací exemplář usazen na vypouštěcí plošinu VLP (Vulcan Launch Platform). Testovací kus označovaný jako PTT (Pathfinder Tanking Test) představuje centrální stupeň rakety v letové konfiguraci, který má prokázat připravenost systémů, které se použijí pro starty rakety Vulcan-Centaur. Při procesu instalace LVOS (Launch Vehicle on Stand) byly použity metody a postupy odvozené z těch, které se již dlouhé roky používají u raket Atlas V. Technici připojili lana jeřábu k PTT pomocí speciální konstrukce, která umožnila při zvedání otočit stupeň z horizontální orientace do vertikální. Pomalým zvedáním horní část PTT vzhůru, byl nakonec stupeň plně zvednut a mohl být transportován dveřmi věže VIF k již čekající plošině VLP, ke které byl následně připojen.
Není to žádný drobeček – na délku měří 33,5 metru a jeho průměr je 5,4 metru. Jedná se tak o největší raketový stupeň, se kterým se v hale VIF manipulovalo – zatím se tu pracovalo jen s menšími stupni raket Atlas. Pozemní týmy dokončily 18. února skládání testovacího exempláře tím, že vyzvedli třímetrový mezistupňový adaptér ISA (Interstage Adapter) s horním krytem, který usadili na vrchol centrálního stupně.
22. února pak VLP vyjela z haly VIF po kolejích, které spojují tuto halu se střediskem SPOC (Spaceflight Operations Center) vzdáleným asi tři kilometry. Tento přesun byl potřebný k tomu, aby v hale SPOC proběhly dodatečné zkoušky testovaného stupně, zatímco v hale VIF proběhne skládání a příprava rakety Atlas V. Samotná hala SPOC vznikla v 90. letech a je odkazem programu raket Titan IVB. Nyní prošla modernizací, aby podpořila program Vulcan-Centaur a do budoucna se z ní může stát záložní montážní hala a sklad. Ale zpět ke zkouškám. Testovací exemplář projde v hale SPOC takzvanými fit-check zkouškami. Bude se tedy testovat, jestli všechno sedí tak, jak má – především jde o nově vyrobené přístupové platformy a dojde i ke zhodnocení pozemních podpůrných systémů. Následně proběhnou funkční zkoušky, které prokáží připravenost na první testy tankování, které by měly na jaře proběhnout na rampě 41.
Vulcan-Centaur kombinuje to nejlepší z aktuálních raket Atlas V a Delta IV a přidává i nejnovější technologické pokroky. Výsledkem je jedna raketa, která poskytne vyšší výkon s lepší dostupností, která by měla pokračovat v současném trendu spolehlivosti a přesnosti. Raketa již má nasmlouvaných téměř 30 startů, přičemž během letošního roku přijde její premiéra, při které ponese soukromý lunární lander Peregrine od firmy Astrobotic.
Přeloženo z:
https://www.ulalaunch.com/
Zdroje obrázků:
https://www.ulalaunch.com/…/default-album/ptt_lvos-6.jpg?sfvrsn=6be23135_0
https://www.ulalaunch.com/…/default-album/vlp_roll-1.jpg?sfvrsn=3c43ae0_0
https://www.ulalaunch.com/…/default-album/vlp_roll-3.jpg?sfvrsn=9ceafa70_0
Očekávám, že s nástupem tohoto nosiče sníží SpaceX ceny, tedy pokud bude stíhat tempo, které si nastavili a které zatím spíše nestíhají.