sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Firma Astra dosáhla kosmického prostoru

O přípravách a úkolech malého nosiče Rocket 3.2 od firmy Astra jsme Vás informovali v Kosmotýdeníku. Dnes se tedy zaměříme pouze na výsledek startu samotného. Firma Astra se dokázala vrátit na aljašský kosmodrom Pacific Spaceport Complex na ostrově kodiak pouhé tři měsíce po selhání prvního startu (Rocket 3.1), který měl za úkol dosáhnout oběžné dráhy. Rocket 3.2 odstartovala v úterý 15.prosince ve 21:55 SEČ. Firmě se zcela jistě povedlo pokročit oproti minulému pokusu o trochu dál. zatímco v září byl let ukončen jen pár desítek sekund po startu zásahem automatického systému, který zaznamenal oscilace, tentokrát chyběl k dosažení oběžné dráhy jen kousek.

Záběr z kamery na horním stupni Rocket 3.2 potvrzuje, že dosažená výška nebyla špatná - chyběla jen rychlost.
Záběr z kamery na horním stupni Rocket 3.2 potvrzuje, že dosažená výška nebyla špatná – chyběla jen rychlost.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

První stupeň podle dostupných informací pracoval správně a i oddělení obou stupňů proběhlo podle plánu. Horní stupeň se zapálil a dokázal překonat Kármánovu hranici – mezinárodně uznávanou hranici kosmického prostoru ve výšce 100 kilometrů nad Zemí. Raketa nakonec vystoupala do výšky 390 kilometrů, což bylo plánované apogeum výsledné dráhy. Opět se však potvrdilo, že v kosmonautice nejde ani tak o výšku apogea – rozhodující je rychlost. Nosič Rocket 3.2 bohužel nedosáhl první kosmické rychlosti, která je nezbytná k usazení na oběžné dráze. Za potřebnou rychlostí 7,68 zaostali o zhruba půl kilometru za sekundu – rychlost byla pouze 7,2 km/s.

John Kraus zachytil při startu Rocket 3.2 tento působivý snímek.
John Kraus zachytil při startu Rocket 3.2 tento působivý snímek.
Zdroj: https://techcrunch.com/

Podle zástupců firmy jde o velký úspěch, protože k dosažení oběžné dráhy chyběl jen kousek. Kdyby prý měli v horním stupni lepší směšovací poměr kapalného kyslíku a RP-1 (speciální letecký petrolej), mohli být na oběžné dráze. Tento start ale firmě vlil do žil hodně optimismu – jen pár desítek minut po startu se firma pochlubila, že další exemplář jejich nosiče, Rocket 3.3, už ponese náklad. Neplánují přitom dělat žádné hardwarové ani softwarové změny.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/EpN-H2dUwAAAQYf?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/EpTtwrTVoAAfLoX?format=jpg&name=4096×4096
https://techcrunch.com/…59e6df1195_k.jpg?w=1390&crop=1

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.