sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Firma Astra dosáhla kosmického prostoru

O přípravách a úkolech malého nosiče Rocket 3.2 od firmy Astra jsme Vás informovali v Kosmotýdeníku. Dnes se tedy zaměříme pouze na výsledek startu samotného. Firma Astra se dokázala vrátit na aljašský kosmodrom Pacific Spaceport Complex na ostrově kodiak pouhé tři měsíce po selhání prvního startu (Rocket 3.1), který měl za úkol dosáhnout oběžné dráhy. Rocket 3.2 odstartovala v úterý 15.prosince ve 21:55 SEČ. Firmě se zcela jistě povedlo pokročit oproti minulému pokusu o trochu dál. zatímco v září byl let ukončen jen pár desítek sekund po startu zásahem automatického systému, který zaznamenal oscilace, tentokrát chyběl k dosažení oběžné dráhy jen kousek.

Záběr z kamery na horním stupni Rocket 3.2 potvrzuje, že dosažená výška nebyla špatná - chyběla jen rychlost.
Záběr z kamery na horním stupni Rocket 3.2 potvrzuje, že dosažená výška nebyla špatná – chyběla jen rychlost.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

První stupeň podle dostupných informací pracoval správně a i oddělení obou stupňů proběhlo podle plánu. Horní stupeň se zapálil a dokázal překonat Kármánovu hranici – mezinárodně uznávanou hranici kosmického prostoru ve výšce 100 kilometrů nad Zemí. Raketa nakonec vystoupala do výšky 390 kilometrů, což bylo plánované apogeum výsledné dráhy. Opět se však potvrdilo, že v kosmonautice nejde ani tak o výšku apogea – rozhodující je rychlost. Nosič Rocket 3.2 bohužel nedosáhl první kosmické rychlosti, která je nezbytná k usazení na oběžné dráze. Za potřebnou rychlostí 7,68 zaostali o zhruba půl kilometru za sekundu – rychlost byla pouze 7,2 km/s.

John Kraus zachytil při startu Rocket 3.2 tento působivý snímek.
John Kraus zachytil při startu Rocket 3.2 tento působivý snímek.
Zdroj: https://techcrunch.com/

Podle zástupců firmy jde o velký úspěch, protože k dosažení oběžné dráhy chyběl jen kousek. Kdyby prý měli v horním stupni lepší směšovací poměr kapalného kyslíku a RP-1 (speciální letecký petrolej), mohli být na oběžné dráze. Tento start ale firmě vlil do žil hodně optimismu – jen pár desítek minut po startu se firma pochlubila, že další exemplář jejich nosiče, Rocket 3.3, už ponese náklad. Neplánují přitom dělat žádné hardwarové ani softwarové změny.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/EpN-H2dUwAAAQYf?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/EpTtwrTVoAAfLoX?format=jpg&name=4096×4096
https://techcrunch.com/…59e6df1195_k.jpg?w=1390&crop=1

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2020/12/16/firma-astra-dosahla-kosmickeho-prostoru/