Mapa lodního provozu z malé evropské družice

Úctyhodných 57 000 přijatých zpráv jen za prvních 24 hodin provozu – takový nástup do služby čekal malou evropskou družici ESAIL, jejímž úkolem je sledovat pomocí pokročilých algoritmů pohyb lodí po moři. Malá, ale šikovná družice vznikla jako společný projekt, který má pomoci evropským a kanadským kosmickým firmám uspět na globálním telekomunikačním trhu. Družice se na oběžnou dráhu dostala 2. září na palubě rakety Vega, která díky brněnskému dispenzeru zvládla vynést 53 družic. Nyní má ESAIL za sebou první fázi aktivace a uvádění do provozu.

Díky této družici se má pohyb po moři stát bezpečnějším. Jednotlivé firmy, ale i oficiální místa včetně vlád mohou lépe sledovat rybolov, spravovat rozsáhlé flotily či chránit životní prostředí a dohlížet na celkovou bezpečnost.

Mapa lodního provozu, který z 57 000 přijatých zpráv vytvořila evropská družice ESAIL během prvního dne provozu.

Mapa lodního provozu, který z 57 000 přijatých zpráv vytvořila evropská družice ESAIL během prvního dne provozu.
Zdroj: https://www.esa.int/

ESAIL přijímá ze všech světových moří a oceánů zprávy, které lodě vysílají do svého okolí pomocí palubního automatického identifikačního systému. Tento systém je však z vlastní podstaty využitelný pouze v pobřežních vodách. Díky zapojení družic je možné sledovat i lodě, které jsou na otevřeném moři daleko od pobřeží. Stavbu družice ESAIL zajistila firma LuxSpace v rámci partnerského projektu agentury ESA s kanadským operátorem exactEarth. Projekt byl podpořen Lucemburskou kosmickou agenturou a dalšími členskými státy ESA. Celý mezinárodní tým je hrdý na první výsledky, které družice přinesla.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/ESAIL_microsatellite_completes_environmental_tests.jpg
https://www.esa.int/…/First_map_of_global_shipping_captured_by_the_ESAIL_satellite.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.