sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Maxar Intelligence

Společnost Maxar Intelligence, poskytovatel družicového snímkování a geoprostorových dat, podepsala tři smlouvy v celkové hodnotě 204,7 milionu dolarů s nezveřejněnými vládními zákazníky na Blízkém východě a v Africe.

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Tianwen-1 poslala na Zemi svůj autoportrét

Čínská kosmická agentura uvolnila dvě fotografie sondy Tianwen-1 – první čínské mise k Marsu. Snímky pořídila kamera, kterou sonda odhodila do okolního prostoru během přeletové fáze. Ta v tomto případě trvá sedm měsíců a sonda je tak zhruba v polovině cesty. Kamera určená k odhození byla vybavena dvěma širokoúhlými objektivy a měla za úkol pořizovat každou sekundu jeden snímek. O přenos dat na Zemi se pak postarala sama sonda Tianwen-1, na kterou kamera údaje odeslala během vzdalování od sondy. Na fotkách vidíme fotovoltaické panely, nebo talířovitou vysokoziskovou anténu. Bílá část je pouzdro určené ke vstupu do atmosféry Marsu vybavené tepelným štítem ukrývající čínské vozítko určené k průzkumu rudé planety. Na snímcích je také vidět (byť trochu špatně) čínská vlajka.

Snímky byly zveřejněny na Čínský národní den, takže je vidět, že těmto fotkám Číňané přisuzují velký význam. Mise Tianwen-1 odstartovala 23. července letošního roku na nejsilnější čínské raketě Dlouhý pochod 5. Do dnešních dní provedla dvě drobné korekce dráhy a všechny její systémy jsou připraveny na zážeh, který ji v únoru příštího roku umístí na oběžnou dráhu kolem Marsu. Z této dráhy pak sonda provede průzkum nadějných lokalit pro přistání, který bude trvat dva až tři měsíce.

Sonda Tianwen-1 vyfocená odhozenou kamerou zhruba na půli cesty mezi Zemí a Marsem.
Sonda Tianwen-1 vyfocená odhozenou kamerou zhruba na půli cesty mezi Zemí a Marsem.
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

Poté se od orbiteru oddělí přistávací pouzdro s landerem a roverem, které vstoupí do atmosféry a pokusí se přistát. Pokud to zvládne, stane se Čína třetím státem, který zvládl měkce přistát na Marsu – po Sovětském svazu a Spojených státech amerických. Zároveň má šanci stát se teprve druhým státem světa, který na Mars vysadil své vozítko. Orbiter bude ve své práci pokračovat i po oddělení přistávacího pouzdra – jeho mise je plánována nejméně na jeden marsovský rok (cca dva roky pozemské). Šestikolové vozítko čerpající energii z fotovoltaických panelů by podle čínských úřadů mělo fungovat zhruba 90 dní. Mise Tianwen-1 má umožnit globální průzkum Marsu, měřit chemické složení kamenů a regolitu, případně pátrat po stopách podpovrchové vody, studovat magnetosféru planety i její atmosféru. Orbiter a rover se také zaměří na počasí na Marsu a na vnitřní stavbu planety.

Přeloženo z:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/2020/10/6785035.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/2020/10/6785036.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav
Vaclav
4 let před

Snímky mají i vypovídací hodnotu o stavu sondy, konfiguraci sestavy a orientaci v prostoru.

Mattonius
Mattonius
4 let před
Odpověď  Vaclav

Jak podle těch fotek poznáte cokoliv ohledně orientace v prostoru? Nevidím tam žádnou hvězdu ani jiný záchytný bod

Vaclav
Vaclav
4 let před
Odpověď  Mattonius

Je tam Slunce.

cpt.citron
cpt.citron
4 let před
Odpověď  Vaclav

Na presné zistenie orientácie (aj pozície) v 3D priesore potrebujete minimálne 3 body. Slnko nestačí. Na základe toho viete iba uhol naklonenia voči slnku.

Kulch
Kulch
4 let před
Odpověď  Vaclav

Hm Slunce nevidím

Vaclav
Vaclav
4 let před
Odpověď  Kulch

Slunce tam samozřejmě není vidět, ale jeho paprsky putují prostorem rovnoběžně a pokud vrhnou stín lze tento nasimulovat na Zemi a máte přesnou polohu sondy. Počítače takový úkol hravě zvládnou.

Radim
Radim
4 let před
Odpověď  Vaclav

Pokud na Zemi dorazila tato fotografie, byla velmi pravděpodobně odeslána směrovou anténou. Tedy o poloze sondy mají vcelku jasnou představu.
Tato fotografie je propaganda 🙂

R.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Radim

Slovo propaganda má pro mne trochu hanlivý nádech. Na tohle se více hodí výraz jako propagace. 😉

racek
racek
4 let před
Odpověď  Kulch

Přesně tak. Nic o sondě asi nepoví, než je z telemetrických dat známé. Je to propaganda. Ale musím říci, že hezká propaganda. To víte, na sondu se vydalo spousty peněz a ta presentace před národem je prostě nutná. Jak v USA, tak v Rusku i Číně.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  racek

Jak jsem už psal jinému diskutujícímu, slovo propaganda má pro mne trochu hanlivý nádech. Na tohle se více hodí výraz jako propagace. 😉

Spytihněv
Spytihněv
4 let před
Odpověď  Kulch

Ne že bych se slovu propaganda v souvislosti s Čínou vyhýbal, třeba kdyby Tianwen zahrála Internacionálu nebo vezla bustu soudruha Maa, což by oboje bylo o ničem a technicky primitivní. Ale vyhodit do prostoru kameru a udělat si selfie byla nejen překvapivá a zajímavá akce, ale i další malý úspěch v rámci čínských misí. Za mě dobrý.

racek
racek
4 let před
Odpověď  Kulch

Jasně, p. Majer, propagace je lepší a přesnější výraz.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
4 let před

Za tohle pí-ár Číně tleskám.

Spytihněv
Spytihněv
4 let před

Tak tomuhle říkám překvapení. Buď tady tu kameru a záměr s ní tajili a nebo jsem nedával pozor. Nápad to samozřejmě není původní, ale vyšel na výbornou.

SaturnV
SaturnV
4 let před

Paráda!

Libor Lukačovič
Libor Lukačovič
4 let před

Díky za článok! 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před

Rádo se stalo. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.