sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Oldřich Pelčák – Sověti tvrdili, že Remka místo mě poslali do vesmíru Češi (10.3.2020)

Tento týden jsme se věnovali prvnímu československému a slovenskému kosmonautovi. V dnešním díle, který tento cyklus zakončí, bychom se zastavili u jednoho z jejich náhradníků. U většiny pilotovaných kosmických startů je vždy zároveň cvičena hlavní i záložní posádka. Je to pro případ, kdyby došlo ke zdravotnímu či jinému problému a bylo nutno některého člena či celou posádku vyměnit. Náhradníkem Vladimíra Remka byl Oldřích Pelčák. Plukovník Ing. Oldřich Pelčák se narodil v roce 1943 ve Zlíně a k létání se dostal ještě na průmyslovce v Hradišti. Jeho prvním letounem byl LF-109 Pionýr a pokračoval na motorových strojích C-105. Po maturitě v roce 1962 se přihlásil na Vyšší letecké učiliště v Přešově. Tam už létal na strojích L-29 Delfín či MIG-15. Od roku 1967 začal létat se strojem MIG-21. V roce 1972 zahájil společně s Vladimírem Remkem a dalšími studium na Vojenské letecké akademii v Moskvě, kterou absolvoval o čtyři roky později. Poté už se svým kolegou ze studií zahájili kosmonautický výcvik. Oldřich byl během výcviku přiřazen k Nikolaji Rukavišnikovi. Osud a vedení ČSSR však rozhodli jinak a tak se záložník Vladimíra Remka nikdy do vesmíru nepodíval. Od roku 1978 sloužil dále v armádě nejprve jako velitel stíhacího pluku a od roku 1981 jako zástupce velitele divize. V roce 1986 nastoupil jako zkušební pilot do leteckého výzkumného ústavu ve Kbelích, kde setrval až do penze, do které odešel v roce 1999. Po Oldřichu Pelčákovi byla v roce 1979 pojmenovaná planeta (6149) Pelcak.

Jako bonus pro dnešní díl jsem zvolil televizní pořad z roku 1978, který se jmenuje Statečná srdce a popisuje přípravu obou kosmonautů do vesmíru. Plánoval jsem díl i o Michalu Fulierovi, ale nepodařilo se mi najít žádnou jeho přednášku či dokument o něm na internetu, nevylučuji ovšem, že jsem špatně hledal. Pokud byste o nějakém věděli, klidně ho přidejte do odkazů pod článek. Děkuji Vám předem. Doufám, že se vybrané přednášky líbily a pokud máte nápad, kterým směrem se vydat dál, neváhejte se podělit.

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Racek
Racek
4 let před

O výběru V. Remka skutečně se rozhodlo u nás, ostatně byl to náš kosmonaut. Od jednoho známého vojenského letce (nedávno bohužel zesnul), který byl tehdy také ve výběru, jsem slyšel verzi, že k výběru přispělo to, že byl narozen v době únorového převratu (bylo zrovna výročí) a byl česko – slovenského původu, což bylo dost žádoucí. V té době totiž začaly už národní třenice o postavení obou národů ve státě, kdy Slovensko žádalo neúměrný podíl na výhodách rozpočtu i ve vedoucích funkcích státu i průmyslu. Takže se tomu tímto naši politici celkem elegantně vyhnuli. Mimochodem, tehdy byly také uveřejněny některé výsledky testů, ve kterých vycházel Remek o něco lépe. Říkám některé …
To víte, těžko to dnes hodnotit. Rozhodně to byla veliká událost a jak se říká, životní příležitost pro ty dva kluky. A někdo musl být prostě druhý…

JIří Jícha
JIří Jícha
4 let před

Otec kosmonauta Vladimíra Remka byl velitelem českého vojenského letectva. To snad pro vysvětlení stačí. Jistě i Remek musel splnit všechny požadavky, ale pokud se o tom, kdo poletí skutečně rozhodlo v Praze, nebylo co řešit.

Gandi
Gandi
3 let před

Kdysi jsem četl životopis Ing. Oldřicha Pelčáka. Tam popisuje, jak si ještě více trénoval vestibulární aparát:). To jsem si zapamatoval dodnes, protože jsem netušil, že si to jde natrénovat. Zajímavá kniha doporučuji. Jmenuje se Klukovské sny: Cesta do Hvězdného Městečka autor Oldřich Pelčák.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.