Po úspěšném vypuštění a přistání experimentálního miniraketoplánu se Čína dočkala dalšího startu. Tentokrát na oběžnou dráhu zamířila družice určená k dálkovému průzkumu Země. Družice Gaofen-11 (02) startovala 7. září v 7:57 SELČ z kosmodromu Tchaj-jüan, konkrétně ze zdejší rampy LC9. O vynesení se postarala nosná raketa Dlouhý pochod 4B-Y46. Druhý exemplář z řady Gaofen-11 by měl být podle oficiálních informací určen ke snímkování Země ve viditelné části spektra a mohl by dosahovat prostorového rozlišení lepšího než jeden metr.
Data z těchto družic nachází uplatnění při plánování měst, řešení sporů o pozemky, plánování silniční sítě, ale i při odhadech úrody, prevenci přírodních katastrof a omezení jejich následků. Mohou také poskytnout informace pro národní bezpečnost a další významné národní strategické procesy či modernizaci národní obrany za účelem zajištění informační bezpečnosti.
Družice byla před startem uložena do čtyřmetrového aerodynamického krytu. Raketa byla podle dostupných informací vybavena systémem pro redukci účinků výškového větru a pasivní zátěže. S touto technologií se může nosič lépe přizpůsobit účinkům větru. Při tomto startu byl také poprvé použit bezdrátový systém sledování podmínek v aerodynamickém krytu. Tím by se měl zjednodušit systém, který sleduje teplotu a vlhkost v krytu.
Some impressive footage from today's Long March 4B first stage return.
ℹ:https://t.co/9oRPoR0ZdF pic.twitter.com/SEl7t1u5xJ
— LaunchStuff (@LaunchStuff) September 7, 2020
Přeloženo z:
https://www.nasaspaceflight.com/
Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2020/09/gf1102-10.jpg