sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Nová pozemní stanice pro laserovou komunikaci

Technologie optické komunikace, která by k přenosu dat využívala infračervené lasery má potenciál změnit pravidla hry v tomto oboru – díky jejímu využívání by bylo možné dostat na Zemi více dat než pomocí klasických metod. Výhody této technologie jak pro družice obíhající kolem Země, tak i dále, jsou ohromné. V rámci podpory mise, která má provést další zkoušky těchto systémů NASA nedávno dokončila instalaci nejnovější pozemní stanice pro optickou komunikaci, která je umístěna na Havaji u sopky Haleakala.

LCRD na družici STPSat-6.
LCRD na družici STPSat-6.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Pozemní stanice vybavená špičkovými technologiemi nese označení OGS-2 (Optical Ground Station 2) a jedná se již o druhou stanici svého druhu. Obě vznikly za účelem sběru dat, která na Zemi pošle experimentální laserové komunikační zařízení LCRD (Laser Communications Relay Demonstration). Tento systém má startovat příští rok na družici STPSat-6, kterou vynese Atlas V. Už dříve proběhly experimenty s přenosem dat pomocí laserů (vzpomeňme na lunární sondu LADEE), ale v tomto případě půjde o základ prvního provozního optického komunikačního systému NASA. Půdje také o první systém, který bude spoléhat výhradně na laserovou komunikaci. To dává NASA příležitost vyzkoušet tuto metodu komunikace a získat z její implementace cenné poznatky.

Přenosové družice tvoří kriticky důležité komunikační spojení mezi vědeckými a průzkumnými sondami a Zemí. Umožňují těmto družicím posílat vědcům důležitá data. Ačkoliv optická komunikace přináší řadu výhod, může být snadno narušena atmosférickými vlivy jako je třeba oblačnost. Pro OGS-2 proto byla vybrána lokalita na Havaji, která je známá jen malou četností mraků. Pokud sem oblačnost přijde, musel by systém LCRD s přenosem dat počkat. Aby se zabránilo zpožděním, mohou být tyto úkoly převedeny na další pozemní stanici, kterou postavila Jet Propulsion Laboratory. Označuje se jako OGS-1 a našli bychom ji v Kalifornii na Table Mountain. Ke sledování oblačnosti a vyhodnocení, zda je OGS-1 potřeba, poskytla firma Northrop Grumman svou stanici pro sledování počasí ve svém okolí. Jde o autonomní stanici, která funguje bezobslužně 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Kupole teleskopu stanice OGS-2
Kupole teleskopu stanice OGS-2
Zdroj: https://www.nasa.gov/

LCRD a OGS-2 mají prověřit různé možnosti optické (laserové) komunikace se speciálním zaměřením pro použití v tzv. štafetovém modulu. Výhodou laserového systému je třeba deseti- až stonásobně vyšší přenosová kapacita ve srovnání s radiovými komunikačními systémy. Takové navýšení přenosové kapacity umožní například přenos dat ve vyšším rozlišení, takže vědci získají mnohem detailnější pohled na naši planetu a Sluneční soustavu. Výhodou jsou i nižší nároky na elektrickou energii, velikost a hmotnost. Díky tomu tato komunikace tolik „nevyždíme“ palubní akumulátory, zbude více místa pro vědecké přístroje a také se možná ušetří díky tomu, že se vypustí o něco lehčí náklad.

LCRD a jeho pozemní stanice budou prověřovat optickou komunikace jako štafeta, což znamená, že mise budou moci přenášet data z bodů na své oběžné dráze bez přímé viditelnosti pozemních stanic,“ vysvětluje Dave Israel, hlavní vědecký pracovník systému LSRD z Goddardova střediska v marylandském Greenbeltu a dodává: „V roce 2013 americká sonda LADEE pomocí zařízení LLCD (Lunar Laser Communication Demonstration) několikrát vyzkoušela datový přenos od Měsíce prostřednictvím laseru. Systém však vyžadoval přímý výhled.

Systém Space Network má na starost integraci, zkoušky, či provoz OGS-2 a případně může v budoucnu provozovat LCRD. Space Network dohlíží na několik amerických přenosových družic, které jsou známy jako TDRS (Tracking and Data Relay Satellites) a také na jejich pozemní stanice včetně White Sands Complex v Novém Mexiku. Tato síť poskytuje nepřetržité komunikační služby pro mise na nízké oběžné dráze s využitím radiové komunikace. Tento desítkami let prověřený systém bude i nadále v kosmické komunikaci využíván. Rostoucí požadavky na komunikaci v mnoha misích však vyžadují vyšší rychlost přenosu dat.

Stanice OGS-2 vznikla na již existujícím komplexu.
Stanice OGS-2 vznikla na již existujícím komplexu.
Zdroj: https://directory.eoportal.org/

Instalace stanice OGS-2 byla výsledkem spolupráce mezi vládními, komerčními a akademickými institucemi. Lincoln Laboratory z Massachusetts Institute of Technology poskytla zkušební a diagnostický terminál, který tvoří tři části – optický subsystém, digitální subsystém a řídící elektronika. Tyto tři části budou posílat, přijímat a zpracovávat laserové signály od a pro LCRD.

Optická komunikace bude mít díky vývoji LCRD a jeho dvěma pozemním terminálům potenciál ovlivnit lepší poznávání Země i Sluneční soustavy. Sondy a družice vybavené optickým komunikačním systémem budou moci sbírat a odeslat více dat – třeba videa ve vysokém rozlišení, která se na zemi dostanou rychleji díky vyšší přenosové rychlosti. S těmito daty pak mohou vědci pracovat a třeba díky nim poodhalí některá tajemství vesmíru.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/lcrd_00971.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/lcrdstarfield.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ogs2-telescope.jpg
https://directory.eoportal.org/documents/163813/5724021/LCRD_Auto6.jpeg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jan Jancura
Jan Jancura
4 let před

Díky za článek. Chybí mi vysvětlení tzv. štafetového modulu, chápal bych ho tak, že v cílovém stavu bylo kolem Země několik přenosových družic vybavených optickými moduly, které by zajišťovaly plynulou optickou komunikaci.
Problém vidím v komunikaci na velké vzdálenosti – Jupiter a dále. To by optické komunikační moduly musely být vybaveny zrcadly o větším průměru, což bude oproti radioteleskopům asi problém.

https://kosmonautix.cz/2020/08/24/nova-pozemni-stanice-pro-laserovou-komunikaci/