sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dva hurikány očima družice Aqua

V okolí Havaje a Texasu nyní řádí hurikány. Zatímco v Mexickém zálivu vznikla Hanna, Tichý oceán se stal místem vzniku hurikánu Douglas. Druhý zmíněný hurikán dosáhl druhého stupně na pětistupňové škále a v sobotu byla vydána výstraha pro obyvatele Havajských ostrovů. Právě snímek hurikánu Douglas pořízený americkou družicí Aqua jsme použili jako náhledový snímek pro tento článek. Fotka vznikla 24. července v 19:30 SELČ a je na ní vidět, jak se hurikán blíží k Havaji. Stejně tak můžeme dobře vidět i klidné oko uprostřed. Snímek vznikl ve viditelné části spektra, takže zachycuje situaci podobně, jako bychom ji viděli pouhým okem.

Hurikán Hanna vyfocená 25. července v 9:50 SELČ.
Hurikán Hanna vyfocená 25. července v 9:50 SELČ.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Druhý snímek (pod tímto odstavcem) zachycuje hurikán Hanna, který byl ještě včera označován jako tropická bouře, jenže zesílil. Jedná se o první hurikán v Atlantické oblasti v této sezóně a nyní ohrožuje obyvatele jižního cípu Texasu. To je mimochodem jeden z důvodů, proč byl pokus o statický zážeh motoru Raptor na prototypu Starship SN5 odložen nejdříve na pondělí. Přiložený snímek pořídila opět družice Aqua, ale tentokrát nejde o snímek ve viditelné části spektra. Data nasbíral přístroj MODIS v infračervené části spektra. Žluté oblasti vykazují silnou bouřkovou aktivitu, kde teplota vrcholů mraků klesá až k -62°C. Z těchto dat meteorologové vyčetli, že Hanna nabírá na síle.

Douglas a Hanna však nejsou jedinými hurikány, které nyní existují. V Atlantiku u souostroví Trinidad a Tobago se začíná formovat další tropická bouře, která dostala jméno Gonzalo. Zatím však není jisté, jaký bude její další vývoj. Obyvatelé Trinidadu a Tobaga však již dostali varování před silným deštěm a dalšími souvisejícími jevy. Opět se jedná o vzorný příklad toho, jak družicová data pomáhají rychle přijmout opatření pro ochranu života, zdraví a majetku v ohrožených oblastech.

Tropická bouře Gonzalo pohledem družice Suomi NPP 24. července.
Tropická bouře Gonzalo pohledem družice Suomi NPP 24. července.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/douglas-aqua-saturday_copy.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/hanna-saturday.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/gonzalo-npp-saturday.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.