SEOSAT-Ingenio může vyrazit na kosmodrom

Španělská družice pro snímkování Země ve vysokém rozlišení pojmenovaná SEOSAT-Ingenio je momentálně v madridské hale firmy Airbus, ale již brzy se vydá na cestu. Zkoušky a závěrečná technická zhodnocení ukázaly, že je připravena na přesun na evropský kosmodrom v Jižní Americe. Jde o další důležitý krok na cestě ke startu na raketě Vega. Tato družice pomůže lépe sledovat komplexnost jevů na naší planetě, zvláště pak ve vztahu ke globálním změnám. Jak se data z družic snímkujících Zemi používají stále více, roste poptávka po výrazně detailnějších snímcích.

Snímky Země s vysokým rozlišením se dnes již považují za klíčovou esenci širokého spektra aplikací – od vědeckých přes komerční až po vládní. Právě SEOSAT-Ingenio má být schopen snímkovat zemi ve vysokých detailech. Srdcem družice je špičková duální kamera schopná snímkovat Zemi s rozlišením 2,5 metru. Její snímky bude možné využít pro mnoho oborů – od kartografie přes zemědělství, lesnictví, rozvoj měst až po hospodaření s vodou.

Stavba družice SEOSAT-Ingenio

Stavba družice SEOSAT-Ingenio
Zdroj: https://www.esa.int/

Díky schopnosti nahlédnout do strany může tato družice nasnímat jakékoliv místo na Zemi během tří dnů. Očekává se její využití při přírodních katastrofách jako jsou povodně, lesní požáry či zemětřesení, ale může posloužit i při monitorování změn klimatu. Závěrečné zkoušky družice proběhly kvůli COVID-19 trochu jinak než obvykle. Aby se minimalizoval počet lidí na jednom místě – bylo vše přenášeno online ke všem zainteresovaným členům po celé Evropě. V dubnu pak proběhlo technické zhodnocení a po jeho dokončení už nestálo transportu nic v cestě.

SEOSAT–Ingenio je španělská národní mise, ale i přesto se jedná o výsledek mezinárodní spolupráce. Misi zaplatilo Španělské centrum pro vývoj průmyslových technologií CDTI spadající pod ministerstvo vědy a inovací. Vývoj však zajistila ESA v kontextu Evropské architektury snímkování Země. Hlavním kontraktorem byla firma Airbus Defence and Space, společnost SENER & INDRA zodpovídala za pozemní segment a palubní vybavení. Data z družice budou využívat různé španělské soukromé i vládní instituce, ale potenciálně se mezi ně mohou zařadit i další uživatelé z celé Evropy zapojení do programu Copernicus. Pokud se nic nepokazí, mohlo by ke startu dojít 24. srpna roku 2020.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/SEOSAT-Ingenio_ready_for_shipment.jpg
https://www.esa.int/…/19403097-1-eng-GB/SEOSAT_in_the_cleanroom.jpg

SEOSAT-Ingenio může vyrazit na kosmodrom, 5.0 out of 5 based on 5 ratings
Pin It
(Visited 812 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
(Visited 812 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


Zanechte komentář

You must be logged in to post a comment.