sociální sítě

Přímé přenosy

Spectrum (Onward and Upward)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

LeoLabs

Společnost LeoLabs 10. června oznámila, že v indicko-pacifické oblasti nasadila mobilní radar pro sledování vesmíru, který se používá k monitorování čínských družic a dalších kosmických zařízení.

Applied Atomics

Britský startup Applied Atomics získal předběžné financování ve výši 4 milionů dolarů a etabloval se v USA. Snaží se tak vybojovat pozici na trhu s mobilitou kosmických zařízení, což je sektor, který přitahuje zájem vojenských zákazníků hledajících družice s vysokou mírou obratnosti.

Spire Global

Poskytovatel družicových dat Spire Global navázal partnerství s jedním z největších německých obranných dodavatelů na vývoji vesmírných systémů varování před raketami a detekce hypersonických hrozeb.

U.S. Space Force

Poslanci Sněmovny reprezentantů odhalili návrh zákona o výdajích na obranu ve výši 1,07 bilionu dolarů na fiskální rok 2027, který by americkým vesmírným silám poskytl 55,5 miliardy dolarů a nezahrnuje miliardy dolarů na dodatečné financování obrany

Isar Aerospace

Evropská společnost Isar Aerospace, která se zabývá kosmickou technikou, získala 270 milionů eur (312 milionů dolarů) na podporu své globální expanze v rámci příprav na další pokus o start.

Iceye

Finská společnost Iceye, která vyvíjí a provozuje radarové zobrazovací družice, oznámila kolo financování v hodnotě přesahující 1 miliardu eur (1,16 miliardy dolarů), což oceňuje hodnotu společnosti na více než 10 miliard eur.

NRO

Národní průzkumný úřad (National Reconnaissance Office) udělil společnosti BlackSky Technology modifikaci smlouvy na urychlení vývoje družic AROS pro sběr dat v širokém okolí.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

EDRS-C je připraven na vstup do služby

Druhý pilíř evropské datové dálnice je připraven na vstup do ostré služby. Systém EDRS (European Data Relay System) pomáhá družicím sledujícím Zemi přenášet v téměř reálném čase do řídících středisek v Evropě velké objemy dat, které mají často potenciál zachránit lidské životy. Druhá družice této sítě, EDRS-C nyní úspěšně dokončila fázi aktivace a ověřování palubních systémů, takže když závěrečné zhodnocení neodhalilo žádný problém, může začít nabízet své služby.

EDRS-C během pozemních zkoušek
EDRS-C během pozemních zkoušek
Zdroj: http://www.esa.int/

K vypuštění došlo 6. srpna roku 2019 a družice pak s pomocí vlastních motorů dosáhla geostacionární dráhy. Tady pak začalo šestiměsíční kolečko pečlivých testů a ověřovacích měření. Právě pozice na geostacionární dráze hraje v systému EDRS významnou roli. Družice na této dráze jsou z pohledu pozorovatele na zemi stabilní – naopak družice sledující naši planetu oběhnou kolem Země zhruba za hodinu a půl, takže doba na přenos jejich dat přímo na pozemní stanici je jen krátká. Systém EDRS využívá laserových paprsků ke komunikaci s družicemi sledujícími Zemi a tato data pak posílá do pozemních středisek prakticky v reálném čase. Kdyby tento systém neexistoval, mohly by družice na nízké oběžné dráze posílat naměřené údaje jen jednou za devadesát minut.

Během ověřovací fáze bylo prokázáno, že všechny systémy EDRS-C fungují správně – testovalo se spojení s družicí Sentinel 2B, která spadá pod program Copernicus, který má na starosti Evropská unie. EDRS-C nyní prokazuje své schopnosti při komunikaci se čtyřmi družicemi Sentinel v rámci dalšího zhodnocení, které by mohlo skončit během pár týdnů. Jakmile bude tento krok ukončen, přidá se EDRS-C ke své starší sestře EDRS-A, která se stala prvním blokem systému EDRS. Na oběžnou dráhu se dostala v lednu 2016 a své služby začala nabízet v listopadu téhož roku.

EDRS-A má za úkol přenášet informace z mezinárodní kosmické stanice, jakmile bude na vnější plášť modulu Columbus instalováno příslušné vybavení. Celý systém EDRS má Evropě zajistit samostatnost v otázce datových přenosů a jedná se o společný projekt ESA a firmy Airbus. Platforma družice EDRS-C vznikla v německé firmě OHB System a laserové terminály vyrobili specialisté z firmy Tesat-Spacecom a německé kosmické agentury DLR.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/images/2016/06/edrs-c/16018015-2-eng-GB/EDRS-C.jpg
http://www.esa.int/…/EDRS-C_in_Airbus_s_Compact_Antenna_Test_Range_facility.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.