sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Čínský nafukovací štít neuspěl

Experimentální zařízení pro zkoušku návratu do atmosféry bylo vypuštěno jako sekundární náklad při premiérovém startu rakety Dlouhý pochod 5B. Ve středu, tedy den po startu, se mělo toto zařízení vrátit na Zemi, nicméně během této fáze došlo k blíže neupřesněnému selhání. Testovací exemplář měl být vybaven nafukovacím lehkým tepelným štítem a celé zařízení se během procesu návratu chovalo „nenormálně“, jak uvedla Čínská agentura pilotované kosmonautiky.

Vizualizace čínského nafukovacího štítu.
Vizualizace čínského nafukovacího štítu.
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/

Agentura také uvedla, že inženýři momentálně analyzují data z celého projektu, aby mohli určit, co přesně se nepovedlo. Testovaná technologie by mohla v budoucnu sloužit k dopravě některých vzorků z nové čínské kosmické stanice na Zemi. Tento program by oficiálně měl být dokončen v roce 2022. Nafukovací návratové těleso mělo podle očekávání rozložit svůj tepelný štít o tvaru deštníku s průměrem téměř tři metry a poté vstoupit do atmosféry. Návratový modul připojený k nafukovacímu štítu pak měl na padáku dosednout zhruba 19 hodin po startu v oblasti Vnitřní Mongolsko.

Samotná nová kosmická loď, tedy hlavní náklad aktuální mise zatím podle plánu zvyšuje (přesně protahuje) svou oběžnou dráhu. Ve čtvrtek odpoledne hovoří nejnovější informace o dráze s parametry 321 × 4980 kilometrů. Její návrat také do oblasti Vnitřní Mongolsko přijde už v pátek a spekuluje se o možnosti návratu z dráhy s apogeem ve výšce až 18 000 kilometrů.

Michal Václavík vytvořil mapu očekávaného místa přistání nové čínské lodi.
Michal Václavík vytvořil mapu očekávaného místa přistání nové čínské lodi.
Zdroj: https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net

Přeloženo z:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2020/05/inflatable1.jpg
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…2be634f69c09296d19b641befc140b4c&oe=5ED7FD5D
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…79371efd025807c54fc645094c7b626a&oe=5ED99D4E

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vreckam
vreckam
5 let před

to vypada velmi ale velmi zajimave!

Michal Václavík
Michal Václavík
5 let před

Výška apogea nové čínské kosmické lodi je nyní 6278 km.

Jiří Hošek
5 let před

A centrální stupeň nosné rakety o hmotnosti 17,8 tuny je na dráze s parametry 155 x 366 km. Do atmosféry vstoupí neřízeně kolem 11. května.

Michal Václavík
Michal Václavík
5 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Odkud je ten údaj 17,8 t? To se mi nějak nezdá a přijde mi to málo.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.