sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Čínský nafukovací štít neuspěl

Experimentální zařízení pro zkoušku návratu do atmosféry bylo vypuštěno jako sekundární náklad při premiérovém startu rakety Dlouhý pochod 5B. Ve středu, tedy den po startu, se mělo toto zařízení vrátit na Zemi, nicméně během této fáze došlo k blíže neupřesněnému selhání. Testovací exemplář měl být vybaven nafukovacím lehkým tepelným štítem a celé zařízení se během procesu návratu chovalo „nenormálně“, jak uvedla Čínská agentura pilotované kosmonautiky.

Vizualizace čínského nafukovacího štítu.
Vizualizace čínského nafukovacího štítu.
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/

Agentura také uvedla, že inženýři momentálně analyzují data z celého projektu, aby mohli určit, co přesně se nepovedlo. Testovaná technologie by mohla v budoucnu sloužit k dopravě některých vzorků z nové čínské kosmické stanice na Zemi. Tento program by oficiálně měl být dokončen v roce 2022. Nafukovací návratové těleso mělo podle očekávání rozložit svůj tepelný štít o tvaru deštníku s průměrem téměř tři metry a poté vstoupit do atmosféry. Návratový modul připojený k nafukovacímu štítu pak měl na padáku dosednout zhruba 19 hodin po startu v oblasti Vnitřní Mongolsko.

Samotná nová kosmická loď, tedy hlavní náklad aktuální mise zatím podle plánu zvyšuje (přesně protahuje) svou oběžnou dráhu. Ve čtvrtek odpoledne hovoří nejnovější informace o dráze s parametry 321 × 4980 kilometrů. Její návrat také do oblasti Vnitřní Mongolsko přijde už v pátek a spekuluje se o možnosti návratu z dráhy s apogeem ve výšce až 18 000 kilometrů.

Michal Václavík vytvořil mapu očekávaného místa přistání nové čínské lodi.
Michal Václavík vytvořil mapu očekávaného místa přistání nové čínské lodi.
Zdroj: https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net

Přeloženo z:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2020/05/inflatable1.jpg
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…2be634f69c09296d19b641befc140b4c&oe=5ED7FD5D
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…79371efd025807c54fc645094c7b626a&oe=5ED99D4E

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vreckam
vreckam
4 let před

to vypada velmi ale velmi zajimave!

Michal Václavík
4 let před

Výška apogea nové čínské kosmické lodi je nyní 6278 km.

Jiří Hošek
4 let před
Odpovědět  Michal Václavík

A centrální stupeň nosné rakety o hmotnosti 17,8 tuny je na dráze s parametry 155 x 366 km. Do atmosféry vstoupí neřízeně kolem 11. května.

Michal Václavík
4 let před
Odpovědět  Jiří Hošek

Odkud je ten údaj 17,8 t? To se mi nějak nezdá a přijde mi to málo.

https://kosmonautix.cz/2020/05/07/cinsky-nafukovaci-stit-neuspel/