sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Platforma Photon rozšiřuje své možnosti

Umělecká představa družicové platformy Photon.

O tom, že firma Rocket Lab provozuje rakety Electron, které vynesly už 48 družic, už ví kdekdo. Méně lidí už ví o tom, že firma připravuje i družicovou platformu Photon. Ptáte se proč má zrovna takový název? Firma to na svém webu vysvětluje povedeným popisem ze světa fyziky: „Photon (noun): Energy released by an electron into orbit.“ Při pokusu o převod do češtiny část kouzla zanikne, ale pokud přimhouříme oči nad terminologií, mohlo by to být: „Foton (podst. jm.): Energie uvolněná elektronem na oběžné dráze.“ Nyní firma představila nové vizualizace těžší verze platformy Photon, která má umožnit i meziplanetární mise. Varianta Photon Lunar by se měla poprvé použít při vynášení cubesatu CAPSTONE pro NASA.

Photon pro mise na LEO
Photon pro mise na LEO
Zdroj: https://www.rocketlabusa.com/

Photon má podle firmy představovat malou revoluci. Žádná mise totiž není stejná jako jiná. Díky Photonu by už komerční, či vládní provozovatelé družic neměli být nuceni přizpůsobovat své vybavení, aby mohlo fungovat s pevně danými standardizovanými družicovými platformami. S Photonem mají být možnosti otevřené a projektanti mohou začít plánovat podle svých potřeb. Každá družice ze série Photon bude navržena a postavena na základě konkrétního vybavení a požadavků mise. Jiné úkoly se čekají od družicových sítí, jiné od sledování země, technologických demonstrátorů, komerčních datových služeb, či od lunárních nebo meziplanetárních průzkumníků.

Photon má využívat osvědčený hardware a systémy z dodatečného horního stupně rakety Electron, kterému se říká Kick-Stage. Platforma má být vybavena zdroji elektrické energie, systémem pro orientaci v prostoru a stabilizaci. Bude zde i pohonný systém, nebo radiačně odolná avionika. Samotný Photon není jeden typ družic. Firma RocketLab chce, jak již bylo řečeno výše, navrhovat družice a sondy podle potřeb a požadavků konkrétní mise – ať už míří na LEO nebo do meziplanetárního prostoru. Vzhledem k nosnosti Electronu může výsledná družice vážit kolem 130 kg pokud se poletí na heliosynchronní dráhu ve výšce 500 km, nebo zhruba 180 kg, pokud se poletí na dráhu ve stejné výšce, která bude vůči rovníku skloněna o 40°. Pokud se má letět mimo LEO a třeba i k Měsíci, Venuši či Marsu, měla by být hmotnost cca 40 kg.

Photon pro meziplanetární mise.
Photon pro meziplanetární mise.
Zdroj: https://www.rocketlabusa.com/

Zdroje informací:
https://www.rocketlabusa.com/

Zdroje obrázků:
https://www.rocketlabusa.com/themes/base/production/images/photon-capstone.jpg
https://www.rocketlabusa.com/themes/base/production/images/photon-leo-meo-config.png
https://www.rocketlabusa.com/…/production/images/photon-lunar-interplanetary-config.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
SFENCE
SFENCE
4 let před

Zni az neuveritelne, ze neco tak „maleho“ jako raketa Elektron dokaze dostat na meziplanetarni drahu az 40kg uzitecneho nakladu…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.