sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Oslavte Noc Jurije Gagarina online!

12. dubna si celý svět připomíná rok 1961, kdy se lidem otevřel kosmický prostor. Tyto oslavy se globálně organizují pod hlavičkou celosvětové akce Noc Jurije Gagarina „Yuri’s Night“. Ani v České republice nechybí akce připomínající první let člověka na oběžnou dráhu. Kosmo Klub plánoval na letošní rok svou již desátou připomínku historického letu. Akce se měla uskutečnit ve spolupráci s pražskou hvězdárnou, ale čáru přes rozpočet udělala epidemie COVID-19 a s ní spojená omezení setkávání většího množství lidí. Organizátoři se ale nevzdali a díky moderním technologiím si Gagarinův let připomenou i tak. A co víc! Zapojit se můžete i Vy.

Jurij Gagarin - první člověk ve vesmíru
Jurij Gagarin – první člověk ve vesmíru
Zdroj: http://www.beliefnet.com/

Organizátoři totiž na 12. dubna 2020 chystají speciální živé vysílání, jehož obsah můžete vytvořit i Vy. Kosmo Klub vyzývá všechny fanoušky kosmonautiky, aby přes tento formulář poslali otázky a dotazy, které vás zajímají nebo jste na ně doposud nenalezli odpověď. Bylo by samozřejmě vhodné, pokud byste otázky formulovali tak, aby se na ně dalo odpovědět stručně – třeba v pár větách. Délka živého vysílání totiž bude originálním způsopbem omezena.

Z došlých otázek vybereme ty nejzajímavější a ve 108 minutách, tak dlouho trval let Jurije Gagarina, se na ně pokusíme odpovědět ve videopořadu odvysílaném 12. dubna 2020 na YouTube kanálu Kosmo Klubu. Vysílání začne ve stejný okamžik jako start nosné rakety Vostok-K s kosmickou lodí Vostok 1 a kosmonautem Jurijem Gagarinem na palubě, tj. v 08:07 SELČ,“ vysvětluje předseda Kosmo Klubu, Michal Václavík.

A pokud jste se na Noc Jurije Gagarina těšili kvůli přednáškám, nesmutněte! Organizátoři je pouze přesunuli na pozdější termín, kdy už se současné situace, doufejme, uklidní. Přednáškový cyklus v pražském planetáriu je plánován bez bližšího upřesnění na červenec 2020, přičemž termín bude v průběhu dalších týdnů upřesněn. Těšit se můžete na tento předběžný program:

  • Zahájení a shrnutí činnosti Kosmo Klubu – Michal Václavík
  • Přednáška „Pohony pro mezihvězdné lety – tipy a triky“ – Jaroslav Kousal
  • Panelová diskuse „Mars – technika vs. biologie“ – Jana Kvíderová a Michal Václavík
  • Přednáška „Raketoplán nekončí, raketoplán trvá“ – Jan Baštecký
  • Přednáška „Kosmický alkohol, zbraně a další pikanterie“ – Michal Václavík
  • Neformální závěr

Zdroje informací:
https://klub.kosmo.cz/content/noc-jurije-gagarina-2020

Zdroje obrázků:
http://klub.kosmo.cz/system/files/LogoYN.jpg
http://www.beliefnet.com/…/files/2011/04/Yuri_Gagarin_official_portrait.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav
Vaclav
4 let před

Zajímavostí letu Vostoku-1, je že neprovedl celý oblet Země po oběžné dráze, ale pouze asi 3/4. Zhruba 2.500 km mu trvalo, než na orbitu vstoupil a již nad Afrikou zabrzdil na suborbitální rychlost. I k prosté cestě kolem světa mu chybělo cca 1.300 km od Saratova k Bajkonuru.
Z toho je jasné, že prvním kosmonautem , který obletěl Zemi po oběžné dráze byl ruský kosmonaut Titov, což nijak nesnižuje epochální první vstup člověka do komického prostoru v podání právě Gagarina.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Vaclav

Rozhodujícím faktem je, že byl na oběžné dráze.

Vaclav
Vaclav
4 let před
Odpovědět  Dušan Majer

S tím samozřejmě souhlasím, krom toho „o parník“ překonal výškový a rychlostní rekord tuším z 30km na 300 km a z 3.000 km/hod na 28.000 km/hod.
Pro srovnání Američané poté dali na balistické dráze jen 285 km a 8.000 km/hod.

Michal Václavík
Michal Václavík
4 let před
Odpovědět  Vaclav

Dovolím si tuto vaši i následnou debatu s Dušanem využít, protože na to úvahou i argumenty jdete správně, ale situace byla jiná a mnohem složitější. Stejně tak to, kdo by byl/měl být prvním kosmonautem světa.

racek
racek
4 let před

Tehdy nám vzlet oznámil školní rozhlas a pak celá škola explodovala, jak všichni najednou zakřičeli Hurááá! A asi o hodinu později znova, když oznámili přistání.
A večer už v rádiu zpíval Gustav Brom tu slavnou písničku. Ještě po letech obdivuji aranžmá a jazzový zvuk tohoto skvělého orchestru. A za pár dní následovala invaze na Kubu. A hned jsme zase cvičili přípravu na válku. Rodiče se nejprve doma usmívali a pak zas mluvili nápadně potichu. No, nebyla to lehká doba.

https://kosmonautix.cz/2020/03/30/oslavte-noc-jurije-gagarina-online/