Výroba laserového komunikačního aparátu

22. ledna dorazila do výrobního areálu firmy Northrop Grumman ve Sterlingu (stát Virginia) cenná zásilka – letový exemplář zařízení LCRD (Laser Communications Relay Demonstration) vyrobený na Goddardově středisku. Specialisté firmy Northrop Grumman nyní zařízení integrují do družice STPSat-6 (Space Test Program Satellite 6), která patří americkému letectvu. Až se tato družice dostane na geosynchronní oběžnou dráhu (zatím bez bližšího upřesnění v letošním roce), bude LCRD využito jako první zařízení v historii NASA, které zajistí kompletní optické propojení – bude přijímat i odesílat data mezi kosmickými sondami a pozemními středisky. Na snímku, který jsme použili jako náhledovou fotku článku, je vidět jednotka s přepínači zařízení LCRD, která umožní digitální komunikaci z kosmického prostoru na Zemi. Tato evoluce znamená, že se způsob připojení přiblíží systémům, které se používají na internetu. Výhodné je také snížení objemu zpracování, než se data dostanou do vědeckých a řídících středisek.

Zařízení LCRD má demonstrovat robustní schopnosti optické komunikace. Dva kvádry na druhém snímku jsou optické moduly, tedy v podstatě dalekohledy určené pro přijímání a vysílání optických, nebo laserových signálů. Optická komunikace nabízí oproti tradičním radiovým vlnám mnoho významných výhod. Jednou z nich je třeba zmenšení velikosti komunikačního aparátu, takže i snížení jeho hmotnosti, nebo energetických nároků. Kromě toho se šířka komunikačního pásma zvětší o jeden až dva řády.

Zařízení LCRD (Laser Communications Relay Demonstration)

Zařízení LCRD (Laser Communications Relay Demonstration)
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/gsfc_20200117_lcrd_00507.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/gsfc_20200117_lcrd_00509.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Výroba laserového komunikačního aparátu”

  1. Honzax napsal:

    Nevite jak takova komunikace resi napriklad mraky? Ty prece laser zrovna rad nema. Mozna nejaky mensi to dokaze „prostrelit“ ale co si to pocne treba s 15km vysokym bourkovym hribkem?

  2. JanHonnza napsal:

    Vážený pane Majere, Vy nás zásobujete. SolO, Restore-L/SPIDER, SHIIVER, teď LCRD, úžasné technologie a bezva články, moc děkuji.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.