sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Přistávací modul Veněry už ČR nezasáhne

Družice Kosmos 482, přistávací modul sondy Veněra (sesterské s osmičkou), která měla zaniknout 10. května v dopoledních hodinách našeho času nás už nezasáhne. Její přelet nad střední Evropou proběhl 10. 5. ráno kolem 6:36 SELČ a dráha dalších přeletů vede již mimo naše území. Protože poslední viditelný přelet připadl na 9:38 SELČ nízko nad jihem, nemůžeme již pozorovat ani případný zánik.

Sierra Space

Společnost Sierra Space 8. května oznámila, že dokončila pozemní demonstraci prototypu navigační družice pro iniciativu Odolného globálního pozičního systému (R-GPS) amerických vesmírných sil.

Čína

Čína zveřejnila komplexní předpisy pro družicové služby přímého vysílání. Sedm ministerstev vydalo 30. dubna oznámení s názvem Předpisy pro správu koncových zařízení přímo připojených k družicovým službám, které stanoví právní a technický základ pro družicovou konektivitu v souladu s národními cíli.

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Debut SLS posunut

Start plánované super těžké rakety NASA se posouvá minimálně na duben 2021.
22. února 7:04

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Drahoslav Trnka
5 let před

Aky bol povodny termin? Zaujima ma o kolko mesiacov to posunuli.

Jiří Hošek
5 let před
Odpověď  Drahoslav Trnka

Nejde o odklad termínu startu v pravém slova smyslu. Listopad 2020 bylo interní plánovací datum startu. Ještě nedávno se podle něj řídil například harmonogram přípravy Orionu. Jenže už loni vznikl oproti tomuto harmonogramu skluz ve stavbě centrálního stupně SLS v továrně MAF. Proto jsem v článku Cesta k Artemis I a II z 2. ledna napsal „Raketa SLS a kosmická loď Orion by měly být připraveny na nepilotovanou misi Artemis I na jaře 2021.“ To souhlasí s nyní uniklým interním plánovacím datem NET 18.4.2021, ke kterému aktuálně probíhají přípravy v KSC, a podle něhož byl aktualizován harmonogram dodávek jednotlivých dílů do haly VAB. Stále se však jedná o datum, které je zatíženo rizikem skluzu zážehového testu Green Run a následné renovace stupně na stanovišti B-2. Oficiální datum startu má oznámit zastupující administrátor pro pilotovaný průzkum a provoz Doug Loverro do čtyř měsíců po svém nástupu, tedy do konce března. Vysoká šance na oznámení je na zasedání Poradního výboru NASA pro pilotovaný průzkum a provoz, které se bude konat ve dnech 3.-4. března 2020. Zde Loverro vystoupí 3. března s prezentací „Human Exploration and Operations Update“ a následně Tom Whitmeyer 4. března se zásadní prezentací „Exploration System Development Update“. Spekuluje se o termínu spadajícím do léta 2021. Už za 10 dnů bychom se to mohli dozvědět oficiálně a bez spekulací.

Drahoslav Trnka
5 let před
Odpověď  Jiří Hošek

dakujem za podrobne info 🙂

Ivo
Ivo
5 let před

No takže reálně se posunujeme někam do roku 2022 a to už si myslím, že SLS ani moc nebude potřeba, protože tady budou jiné možnosti. Jsem zvědavý jestli budou padat hlavy v Boeingu, NASA případně ještě někde jinde. Zároveň nezávidím politikovi, který bude muset říct končíme všechno bylo špatně a už nemá smysl do černé díry dále sypat další miliardy…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.