sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Ovlivní přípravu posádky Sojuzu strach z koronaviru?

Mezinárodní vesmírná stanice ISS

Lékaři momentálně zvažují možnost, že by kvůli aktuální hrozbě koronoviru z Číny prodloužili posádce Sojuzu MS-16 karanténu, kterou kosmonauti dodržují před startem. Novináře portálu RIA Novosti o tom informoval bývalý kosmonaut, dnes zástupce ředitele Biomedicínského ústavu Ruské akademie věd, Oleg Kotov: „Standardní délka trvání pozorovacího režimu pro hlavní i záložní posádku je 14 dní. Nyní se v souvislosti s vypuknutím epidemie koronaviru zvažuje prodloužení karantény na 21 dní.“ Koronavirus má podle lékařů inkubační dobu mezi 2 a 14 dny.

Kotov dále uvedl, že Rusko celou situaci řeší i s ostatními partnery programu ISS a je možné, že se nakonec shodnou, že nebudou potřeba žádná další bezpečnostní opatření. Během karantény mají astronauti omezený kontakt mezi sebou navzájem i s obslužným personálem. Kontakty s lidmi mimo pozorovací oblast mohou probíhat pouze nepřímo – ve speciální místnosti rozdělené neprostupným sklem. „Stávající systém biologické ochrany funguje spolehlivě na různé infekce. Koronaviry se v přírodě vyskytují stejně jako jiné viry a zatím se na ISS nedostaly,“ uklidňuje Kotov. Samozřejmostí je dodržování tradičních opatření včetně zdravotních prohlídek personálu, nebo sterilizace nákladu určeného k dopravě na stanici.

Přeloženo z:
https://ria.ru/

Zdroje obrázků:
https://apod.nasa.gov/apod/image/0912/iss_sts129_big.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hawk
Hawk
4 let před

Tak je otazka zda vice skody napacha samotny koronavirus, ktery zrejme nerozezna pri mirnem prubehu ani obvodak, takze kdo vi kde vsude uz COVid je, nebo spise panika kolem nej, ktera ve vysledku pres ekonomickou krizi zpusobenou touto panikou, muze smest jiz slusne nastartovane kosmicke projekty(castenou komercionalizaci ISS, Artemis, cinskou stanici).

majomusk
majomusk
4 let před

Stále si myslíte,že koronavirus vznikol náhodne?Bol vypustený účelovo v najľudnatejšej,najrýchlejšie rozvíjajucej sa krajine.Modernými technológiami sa z tej krajiny dostal všade.Ako povedal Hawk,príznaky sa objavia neskôr a to už človek nakazí x ďalšich.A máme to po celom svete.Asi niekto chcel pribrzdiť a znížiť počet obyvateľov.Môže to spôsobiť ešte všeličo.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  majomusk

Velmi důrazně a zcela jednoznačně vás chci upozornit, že na našem blogu si zakládáme na normální diskusi. Do ní nepatří žádné konspirační teorie – od popírání přistání na měsíci až po záměrné vytvoření epidemie. Ještě jednou se tady od vás objeví nějaký podobný výmysl, už nepřijde žádné varování.

M.U.
M.U.
4 let před
Odpovědět  Dušan Majer

😀 Máte pravdu, vyloudilo mi to úsměv. Berte to tak, že lidi jsou nepoučitelní. Jsem rád, že tato upozornění dáváte, taky vítám smysluplnou diskuzi na téma kosmonautiky a ne tyto teorie…
Díky

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  M.U.

Díky za podporu. Náš web se vždy vyznačoval tím, že na něm byla smysluplná diskuse. Pro její udržení jsem ochoten udělat cokoliv. Konspirační teorie jsou odpad, o který nestojíme.

racek
racek
4 let před

No, pokud se jedná o týden či dva, je to velmi rozumné opatření. Zanesení i třeba obyčejné chřipky nemusí totiž skončit dobře.
Už aby bylo toho konec, že.

stracholess
stracholess
4 let před

a stalo se to v minulosti? Mám na mysli virus zavlečený někým z posádky na oběžnou dráhu…

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  stracholess

Osobně se v historii moc neorientuju, ale myslím, že ne. A pokud ano, bylo to jen něco malého. Ale berte to, prosím, s rezervou.

stracholess
stracholess
4 let před
Odpovědět  Dušan Majer

děkuji za odpověď. Nedá mi to nezeptat se – co by nejspíš v takovém případě následovalo? posádka dolů, nějaká forma sterilizace stanice…? Jistě, záleželo by pravděpodobně na typu viru, ale v případě závažnějšího onemocnění by byla nutná evakuace?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  stracholess

Samozřejmě by vždy záleželo na rozsahu a typu infekce. Ale Vámi popsané kroky jsou reálnou možností.

https://kosmonautix.cz/2020/02/24/ovlivni-pripravu-posadky-sojuzu-strach-z-koronaviru/