sociální sítě

Přímé přenosy

    krátké zprávy

    Národní geoprostorová agentura

    Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

    Gateway, Artemis IV a V

    Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

    Latitude

    Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

    O3b mPower

    Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    Nácvik s maketou Vulcanu

    Raketa Vulcan

    Inženýři a technici firmy United Launch Alliance nedávno dokončil zkoušky manipulace s maketou centrálního stupně rakety Vulcan, které probíhaly na Mysu Canaveral v rámci přípravy na premiérový start nového nosiče, který je zatím plánován na příští rok. Použitá maketa se sice svým tvarem výrazně liší od skutečného prvního stupně, ale z konstrukčního hlediska je důležité, že má stejnou hmotnost, její rozložení i vnější průměr – 5,4 metru. Maketa k obslužné věži u rampy SLC-41 dorazila z přístavu Port Canaveral, kam budou již od příštího roku lodě přivážet i letové exempláře nosičů Vulcan.

    Cvičné zvedání makety centrálního stupně rakety Vulcan.
    Cvičné zvedání makety centrálního stupně rakety Vulcan.
    Zdroj: ttps://www.ulalaunch.com

    Během simulace se zkoušela manipulace s maketou a vrcholem zkoušek bylo cvičné vyzvednutí makety v obslužné věži VIF (Vertical Integration Facility). Inženýři tak prověřili, že všechny nástroje i postupy, které se příští rok použijí u prvního letového exempláře nové rakety, splňují předem dané parametry. Zkoušky byly důležité i kvůli tomu, že věž VIF podstoupila úpravy, které měly umožnit jak provoz raket Atlas V, tak i větších nosičů Vulcan. V nejbližších letech, kdy bude provoz raket Atlas V postupně utlumován na úkor vzestupu Vulcanů, budou dvě rakety z různých rodin sdílet společné vybavení obslužné věže a rampy SLC-41.

    Připravovaná rakety Vulcan
    Připravovaná rakety Vulcan
    Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

    Zatím ještě žádná rampa na světě nesloužila souběžně ke startům takto rozdílných raket. Atlasy a Vulcany se od sebe nebudou lišit jen zmíněnými rozměry, ale i pohonnými látkami, nebo motory na centrálních stupních. Kupříkladu centrální stupeň Atlasu má průměr 3,8 metru a používá speciálně upravený letecký petrolej pro motor RD-180. Vulcan bude mít centrální stupeň s průměrem 5,4 metru, jeho palivové nádrže budou uchovávat zkapalněný metan pro dva motory BE-4.

    Atlasy a Vulcany budou sdílet „pouze“ montážní věž a vzletovou rampu, každá rodina raket ale bude mít svou vlastní mobilní plošinu, na které se budou nosiče skládat, která zajistí jejich přesun z montážní věže na rampu a ze které se nakonec raketa vznese. Mobilní plošina pro Vulcan je momentálně vybavována potrubími a elektrickými rozvody, přičemž práce probíhají na nedalekém pozemku SPOC (Spaceflight Processing Operations Center), který je s věží VIF a rampou SLC-41 spojen kolejemi. A v alabamském městě Decatur, ve zdejší továrně firmy ULA, již vznikají díly prvního ostrého exempláře rakety Vulcan.

    Přeloženo z:
    https://www.ulalaunch.com/

    Zdroje obrázků:
    https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/2018/09/DoIJlBfU8AANIrB-678×491.jpg
    https://www.ulalaunch.com/…/default-album/vulc_pathfiner-4.jpeg?sfvrsn=30001dcb_0
    https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/uploads/2018/09/DoIHb5SU4AAWLS0.jpg

    Štítky:

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    1 Komentář
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře
    pbpitko
    pbpitko
    5 let před

    Zase jedna dobá správa, už zakrátko ostrý štart nového výkonného nosiča.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.