sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Družice Suomi NPP sleduje australské požáry

Zprávy v těchto dnech plní záběry masivních požárů, které sužují nejmenší kontinent. Místní podmínky vytvořené kombinací horka a sucha vedly ke vzniku neobvykle velkého množství jevů označovaných jako pyroCB (pyrocumulonimbus). Zjednodušeně řečeno jde o bouře vyvolané požáry. Jejich spouštěčem je stoupající horký vzduch promíšený s popelem, kouřem a spáleným materiálem. Jak tato hmota postupně chladne, vytváří mraky, které se chovají v podstatě stejně jako běžná bouřka – jen s tím rozdílem, že je nedoprovází žádné srážky.

Animovaný gif zobrazující barevné snímky kouře z australských požárů zachycený přístrojem VIIRS na družici Suomi NPP.
Animovaný gif zobrazující barevné snímky kouře z australských požárů zachycený přístrojem VIIRS na družici Suomi NPP.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Fenomén PyroCb umožňuje kouři dosáhnout stratosférických výšek více než 16 kilometrů. Jakmile materiál dosáhne stratosféry, může zde kouř cestovat na ohromné vzdálenosti – klidně i mnoho tisíc kilometrů od místa vzniku, takže může ovlivňovat globální podmínky v atmosféře. Vědci se nyní intenzivně snaží porozumět projevům těchto jevů a jejich následkům – působí kouř na atmosféru spíše ochlazujícím nebo ohřívacím efektem a jak na tyto podmínky reaguje níže ležící oblačnost?

Družice Suomi NPP před startem v roce 2011.
Družice Suomi NPP před startem v roce 2011.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

NASA se proto snaží monitorovat pohyb kouře z australských požárů, který se díky pyroCB dostal do výšky více než 15 kilometrů. Už teď víme, že tento kouř má dramatický vliv na Nový Zéland, kde způsobil rapidní zhoršení kvality ovzduší po celém státě a viditelně ztmavil sníh ležící na horských vrcholcích. Družice i v tomto případě nabízí užitečnou pomocnou ruku. Například dva přístroje (VIIRS a OMPS-NM) na družici Suomi National Polar-orbiting Partnership (NPP), která patří NASA a NOAA, poskytly odborníkům unikátní informace, které pomohly charakterizovat a sledovat oblak kouře.

Přístroj VIIRS pořídil fotografie kouře ve „skutečných barvách“ ve viditelné části spektra. Soubor senzorů OMPS tvoří radiační senzory nové generace, které se zaměřují na zpětně odražené ultrafialové záření. Tento přístroj tedy vědcům nabízí možnost velmi dobře sledovat všechny důležité procesy i když je obloha zatažená, což je v jižním Pacifiku docela běžné. Výhodou také je, že s oblačností si VIIRS neporadí, takže se oba přístroje skvěle doplňují a mohou tak sledovat celý jev globálně.

Data z přístroje OMPS-NM sledují šíření kouře z australských požárů pomocí ultrafialového záření.
Data z přístroje OMPS-NM sledují šíření kouře z australských požárů pomocí ultrafialového záření.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

V Goddardově středisku se data z OMPS-NM používají k vytvoření ultrafialového aerosolového indexu, s jehož pomocí vědci sledují aerosoly a dým. Tento index je prostředkem, který umožňuje snadno detekovat kouř či prach bez ohledu na to, jaký povrch se pod daným místem nachází. Aby byla identifikace kouře a aerosolů jasnější a snazší, vědci kombinují ultrafialový aerosolový index s RGB (Red Green Blue = červená, zelená, modrá) údaji ze snímků ve viditelné části spektra.

Přístroj VIIRS během pozemní přípravy.
Přístroj VIIRS během pozemní přípravy.
Zdroj: https://earth.esa.int/

Ultrafialový index má vlastnosti, které jsou mimořádně vhodné k identifikaci a sledování kouře z pyroCb – čím vyšší je výtrysk kouře, tím vyšší hodnotu index má. Hodnoty nad 10 jsou často spojeny právě s podobnými jevy. Údaje naměřené z některých aktuálních australských pyroCb událostí konkurují dosud nejvyšším naměřeným hodnotám,“ popisuje Colin Seftor, výzkumník z Goddardova střediska. Kromě Nového Zélandu už stihl kouř ovlivnit i další území – při přechodu přes Jižní Ameriku změnil oblohu na mlhavou a východy či západy slunce jsou díky němu nezvykle barevné. Vědci očekávají, že materiál dokončí minimálně jeden celý oběh kolem Země, tedy že se za nějaký čas vrátí nad Austrálii.

Kombinované údaje z přístrojů VIIRS a OMPS-NM
Kombinované údaje z přístrojů VIIRS a OMPS-NM
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/55/Suomi_NPP_satellite.jpg
https://www.nasa.gov/…/image/viirs_rgb_australia_2019_12_28-202_01_08.gif
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/33/NPP_satellite_in_cleanroom.jpg
https://www.nasa.gov/…/thumbnails/image/omps_ai_australia_2019_12_28-202_01_08.gif
https://earth.esa.int/documents/163813/202267/NPP_Auto10
https://www.nasa.gov/…/image/viirs_rgb_omps_ai_australia_2019_12_28-202_01_08.gif

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Miloš
Miloš
4 let před

Veľmi zaujímavý článok pán Majer. Vďaka zaň.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Miloš

Díky za pochvalu, rádo se stalo. 😉

[ultimatemember form_id="169357"]
[ultimatemember form_id="169356"]
https://kosmonautix.cz/2020/01/10/druzice-suomi-npp-sleduje-australske-pozary/