ŽIVĚ: Tisková konference po schůzi evropských ministrů

Včera a dnes probíhala ve španělské Seville schůze ministrů členských zemí Evropské kosmické agentury Space19+. V dřívějších měsících jste si mohli u některých našich článků všimnout poznámky, že o osudu různých návrhů se bude rozhodovat právě na ministerském setkání, které se uskuteční koncem roku – a šlo právě o Space19+. Dvoudenního jednání se zúčastnili již zmínění ministři členských států ESA, ale přizvání byli i zástupci Slovenska a Kanady, aby diskutovali o budoucích evropských kosmických aktivitách a především o rozpočtu Evropské kosmické agentury na další tři roky.

Po ukončení jednání by měla přijít tisková konference, které se zúčastní například nejvyšší muž ESA, ředitel Jan Wörner. Přímý přenos má od 14:00 vysílat ESA TV a v našem článku najdete psaný online přenos, ve kterém se pokusíme shrnout všechny důležité představené informace.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…68783b33c727da9e940579816ae508d3&oe=5E7C25FA

ŽIVĚ: Tisková konference po schůzi evropských ministrů, 5.0 out of 5 based on 6 ratings
Pin It
(Visited 2 165 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (6 votes cast)
(Visited 2 165 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


40 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Tisková konference po schůzi evropských ministrů”

 1. Tomáš napsal:

  je tam i zástupce České Republiky?

 2. SFENCE napsal:

  Trochu me mrzi, ze CR stale troskari jen se 150 miliony.

  • Dan napsal:

   Bývalo mnohem, mnohem hůř, co se vkladů ČR do ESA týče.

  • Radek napsal:

   zhruba to odpovídá velikosti Česka. Za posledních cca 15 let se tu v kosmickém průmyslu udělal obrovský kus práce. Ale samozřejmě bych se nezlobil za větší příspěvky.

  • Štěpán napsal:

   Upřímně, mě to 1% opravdu potěšilo 🙂

  • Racek napsal:

   No, ono je to v eurech, příteli :-)) a je to myslím docela dost. Za to už se dá ledascos podniknout.

  • Radim Pretsch napsal:

   Je to o prioritách. Buď chcete, aby se lidé dozvěděli něco o vesmíru nebo aby si mysleli, že vlaky jezdí zadarmo.
   Ale 1% v té konkurenci není ostuda, za to se stydět nemusíme.

   • Jiný Honza napsal:

    Svatá pravda, je to o prioritách. Někdo by chtěl vlaky zadarmo, někdo zase dálnice a třetí by zbůhdarma vrážel peníze do výzkumu rakoviny. A jiný by za to radši zaplatil dva starty F9 ročně a řekl lidem (univerzitám, vědcům, firmám), ať si tam pošlou co chtějí. 🙂

    Je samozřejmě mnohem lepší to nasypat do bezedného měšce neefektivní mezinárodní byrokratické instituce a doufat, že z toho něco bude.

    • Radek napsal:

     A vývoj sondy si zaplatí z kapesného 😀

     • Racek napsal:

      Asi ano. Vždyť sonda stojí obvykle jen 10x tolik co nosič. :-))

     • Jiný Honza napsal:

      Sonda stojí i stokrát tolik co nosič, když je to třeba JWST. No a taky může být levnější než cena za její vynesení jako v případě poslední české družice Lucky 7. Ono dost záleží kdo a jak ji dělá.

  • Ondras napsal:

   V roce 2016 jsme jako CR prispivali cca 18 mil. EUR/rok, v letosnim roce (2019) cca 48 mil. EUR/rok a od roku 2020 je to celkove (mandatory, optional, 3PP) 59 mil. EUR rocne. Myslim, ze jde o slusny progres, za ktery muzeme by radi a ktery bude tezke udrzet! Behem 5 let narust na temer ctyrnasobek!

 3. Pavel napsal:

  Po takové době dáváme trochu málo na výzkum v oblasti kosmonautiky a už jsou tu poslanci kteří by to hned zrušily. Vyz nedávno avizované plány ODS, kteří chtějí šetřit tím, že to zase zarazí. Prý je to plýtvání 🙁

  • Radek napsal:

   zdroj?
   pochybuji, že politici vůbec vědí, o co jde. I odborníkům v oboru musí člověk často vysvětlovat, co členství v ESA pro Česko znamená, nebo co to vůbec je.

  • Jakub napsal:

   Pozrite sa na to takto, my Slováci v ESA ani nie sme, naša tzv. Vesmírna agentúra je vlastne nezisková organizácia pár vedcov ktorý peniaze na prvý a zatiaľ posledný cubesat zbierali pomoci príspevkov od ľudí a naša ministerka pod ktorú spadá aj veda a výskum odmietla predĺžiť len dohodu o spolupráci s ESA(nemám najnovšie informácie ako sa to vyvinulo), z tohoto uhlu pohľadu ste na tom není až tak zle, vaša vlajka narozdiel od našej už veje na vlajke ESA a čoskoro aj na vesmírnom nosiči

   • Noname napsal:

    Podla mojich informacii sa plne clenstvo v ESA posunulo z 2020 na 2021 a momentalne bezi 5th PECS call.
    Na jednej strane je problem v nedostatku financnych zdrojov a univerzalnej nekompetencii celej politickej sceny a velkej casti akademickej sfery. Ale ak by sme aj boli clenmi ESA, vyska nasho prispevku by bola pravdepodobne zanedbatelna. PECS budget je 250 000 euro pre hardware development… Za to sa da spravit len velmi malo… Ale zas je to aspon nieco…
    Na druhej strane, pokial by nas priemysel ponukal unikatne produkty a technologie, tak by ich od nas nakupovali aj bez toho, aby sme boli clenmi ESA.

 4. Radek napsal:

  Vtipné srovnat si příspěvky jednotlivých států. Například Německo, které má navíc ještě štědře financovanou DLR, s Británií. Dost ostuda pro zemi s takovou historií v letectví a kosmonautice, jakou UK je.

  • Radim Pretsch napsal:

   Penize negeneruje historie, ale přítomnost. Britové mají své priority a ví lépe než my proč přispívají tolik kolik dávají.

   Pro mě je podstatná celková částka. Agentura s přípěvkem 14mld Eur, to podle mě vůbec nevypadá špatně.

 5. Alois napsal:

  Aby mělo členství význam a nebylo jen příspěvkem na aktivity jiných, je třeba aby naše firmy či vědecká pracoviště dostávaly a realizovaly zakázky zhruba v rozsahu příspěvku. Aby se to dalo objektivně zhodnotit bylo by třeba toto vyčíslit. Nikde jsem nic podobného nenašel. Dávat jen peníze by bylo nejen málo, ale zejména by to nenutilo naše firmy a vědecká pracoviště udržovat kontakt se špičkou.

  • Dušan Majer napsal:

   Peníze vložené do rozpočtu se z 85 % vrací do daného státu formou zakázek pro tamní firmy.

   • Alois napsal:

    Měl jsem na mysli takové zakázky na jejichž základě se česká vlajka ocitne na nosiči či na kosmickém aparátu, příkladně jako mají Poláci na InS, čili významné špičkové zakázky. Zatím jsem českou vlajku na nosiči ESA, nebo na aparátu ESA neviděl, rád bych se ale mýlil pokud se tak již stalo, neboť taková symbolika je důležitá pro národní sebevědomí.

    • CarlJARx napsal:

     Ariane 6 v rámci tohoto projektu třeba získala:
     Firma MCE Slaný zakázku na dodávku deflektoru.

     Už dlouhodobá zakázka firma Areotech Czech v Klatovech, zaměřují se na obrábění dílů ze speciálních žáruvzdorných ocelí s vysokým podílem niklu a slitin z titanu, které se montují do leteckých motorů. Kromě součástek pro pohonné jednotky letadel, vyrábějí také komponenty pro Evropský kosmický program, jedná se o komponenty rakety Ariane 5 a v budoucnosti mají vyrábět komponenty ve větším rozsahu pro Ariane 6. Možná už probíhá zkušební výroba.

    • Radek napsal:

     Nevím, jestli to nějak zvýší národní sebevědomí, ale česká vlajka bude na obou nových nosičích.

   • Jiný Honza napsal:

    To je opravdu 4,5 miliardy každý rok? A 85% zpátky? To už je slušnej penězovod. Tak to už chápu některé intenzivní reakce, když se někdo jen otře o ESA.

    • Dušan Majer napsal:

     Díky účasti v ESA se mohou české firmy i akademická pracoviště dostat k účasti na špičkových projektech a je zajištěno, že mladí odborníci nebudou muset z ČR odcházet, protože tu pro ně bude odpovídající práce.

    • Hawk napsal:

     Pokud by mela ESA ambiciozni program jako NASA(Artemis) ci Cina(vlastni modularni stanice, lunarni program a s ni spojeny vyvoj CZ-9), tak bych ji pral jeste mnohem vice. Treba Aurora je vize kde puvodni plan docela ujizdi od harmonogramu, a pilotovaou cast vyresi tak, ze Evropany na Mesic “odveze” NASA. Ano je to pod zastitou spoluprace na Artemis, ale jaky podil financnich nakladu ESA ve vysledku ponese?

     • Dušan Majer napsal:

      ESA má hned několik samostatných ambiciózních plánů – sice ne na poli pilotované kosmonautiky (tam spolupracuje na Orionu s NASA) – ale nepilotované mise jako JUICE, Euclid, Athena či LISA, jsou mimořádně atraktivní.

     • Radek napsal:

      Co je na modulární stanici sovětského typu ambiciózního?
      Důležité je, co se bude na Měsíci dělat, né jak se tam člověk dostane. Nebo jestli tam vůbec lidé poletí… že musí být špičková kosmonautika pilotovaná je přežitek.

     • Dušan Majer napsal:

      Zkuste si něco o Gateway zjistit a hned uvidíte, že vycházíte v velmi zkreslených dojmů. Tato stanice se má stát unikátním pomocníkem k přípravě lidí na cesty k například k Marsu – bude se na ní zkoušet technika k tomuto určená, budou na ní pobývat lidé, na kterých se bude testovat dlouhodobý vliv prostředí. To, že umožní robotické a pilotované výsadky na povrch Měsíce je jen jakási třešnička na dortu – ta stanice toho má nabídnout mnohem víc.

     • Hawk napsal:

      Dusan: On asi spise narazel na moji zminku o cinske modularni stanici. V kazdem pripade je uplne jedno jakeho je typu, zalezi na vnitrnim vybaveni stanice a vlastni vedecke praci, ktera v ni bude probihat.

     • Dušan Majer napsal:

      Jo takhle, tak to se omlouvám. Vycházel jsem ze zmínky o Měsíci.

Zanechte komentář