Především v Praze a Brně už začala akce, která připomíná, že i Česko je běžnou součástí kosmického výzkumu. Czech Space Week nabízí víkend startupů v Brně a dny otevřených dveří v pražské centrále GSA, která má na starosti navigační systémy Galileo a EGNOS. Fanoušci sci-fi se mohou těšit na pondělní promítání Marťana, děti mohou ve čtvrtek vyzkoušet poslat vzkaz na ISS. V týdnu se konají také workshopy, semináře a konference pro firmy, které se chtějí zapojit do kosmického výzkumu. Průmyslová a akademická pracoviště otevřou své dveře v rámci Týdne vědy a techniky a proběhne řada přednášek a pozorování oblohy (např. přechodu Merkuru přes Slunce v pondělí). Kosmický týden zakončí koncert Pražského filmového orchestru v brněnském planetáriu.
Brněnský víkend startupů přináší jedinečnou příležitost pro studenty, nadšence i startupy, aby zažili, co přináší rozjezdy podobných firem. Budete se moci seznámit s tím, jak založit firmu a potkat se s investory a lidmi, kteří podporují podobné aktivity. V sobotu může každý bez registrace přijít do pražské centrály GSA. V nabídce budou semináře o vesmíru a různé kvízy. Vyzkoušíte si také virtuální realitu, postavíte vlastní družici a uděláte si selfie z vesmíru.
V pondělí 11. listopadu proběhne přechod Merkuru přes sluneční disk, což je poměrně vzácný úkaz. Předchozí jsme mohli vidět v letech 2003 a 2016 a další nastane až v roce 2032. Neriskujte proto svůj zrak a případně navštivte některou z akcí, kde plánují pozorování a přednášky k úkazu. Večer nabídne Planetárium v pražské Stromovce projekci filmu Marťan v rámci festivalu sci-fi filmů Future Gate.
V úterý 12. listopadu pořádá Hvězdárna a planetárium Brno akci Kosmický průmyslový den. Budou se zde prezentovat české i zahraniční firmy působící v kosmickém průmyslu. Ty zde představí své produkty a služby.
Například SkyFox Labs bude tento rok vystavovat poprvé v ČR a pro tuto příležitost připravili speciální edici printů první barevné fotografie pořízené českou družicí Lucky-7 ve vesmíru.
Brněnská firma SAB Aerospace představí maketu dispenzeru, tedy nosiče družic, určeného pro raketu Vega. Přípravy originálu finišují a brzy bude odeslán na kosmodrom ve Francouzské Guayáně.
Firmy, které zajímá spolupráce v kosmickém průmyslu, budou moci navštívit technologickou konferenci Gate2Space.
Akce se účastní celá řada dalších organizací. Určitě jste již zaznamenali jména některých z nich i na našem webu, jako např. VZLÚ nebo Frentech Aerospace.
Středa 13. listopadu přináší pražskou večerní neformální akci Space for Women. Dámy zde pohovoří o tom, čím je práce nejen v kosmickém průmyslu, ale pro vědu obecně, zajímavá.
14. listopadu budou moci děti poslat vzkaz na ISS v rámci akce Kids XO Mise Zero. Jedná se o jednoduchou aktivitu s počítačem Raspberry PI, který umožňuje vyslat reálně kód, který pak běží na kosmické stanici. Ve stejný den se v Planetáriu v Praze koná akce Jak podnikat s ESA, seminář, kde se naučíte registrovat do tendrového portálu a aktualizovat přihlášky a také se zde uskuteční konference End of Year.
Týden s kosmickým výzkumem končí v pátek 15. listopadu. V Praze u Průši si budete moci vyrobit kvantovou deskovou hru a v Brně na hvězdárně proběhne koncert Pražského filmového orchestru s hudbou z kultovních sci-fi filmů.
Užijte si český kosmický týden.
Facebook: https://www.facebook.com/events/527675644745257/
ESA BIC
Českým firmám pomáhá blíže k vesmíru inkubátor ESA BIC v Praze a Brně. Podle vládního zmocněnce pro spolupráci s GSA Karla Dobeše máme dostatečné množství firem, které na základě těchto technologií vyvíjí výrobky, které jsou reálně využity v kosmu.
Satelitní navigace a systémy, jako jsou GPS, Galileo nebo EGNOS, jsou podle Dobeše důležité například v zemědělství. V inkubátoru v ESA BIC byla zapojena například česká společnost Big Terra. V současnosti používá družici Sentinel 1 k tomu, aby v subsaharské Africe i v Asii dodávala informace o stavu vegetace a zemědělských plodin. Vytváří modely, s nimiž je možné hodnotit stav úrody v určitém ročním období.
Podle Dobeše má Česko v kosmickém průmyslu náskok před okolními státy i díky tomu, že GSA sídlí v Praze. Třeba některé slovenské firmy vstupují do inkubátoru v Brně, protože tam taková infrastruktura jako v Česku neexistuje, uvedl.
GSA (Galileo, EGNOS)
GSA byla založena jako agentura Evropské unie v roce 2004. Sídlo v Praze má od roku 2012. Zodpovídá za provoz evropských programů satelitní navigace Galileo a EGNOS.
Galileo je evropský globální satelitní systém, který by díky 30 satelitům ve vesmíru měl být přesnější při určování polohy než americký konkurenční systém GPS. V současnosti je na oběžné dráze 26 satelitů, čtyři další by měly být vypuštěny do konce příštího roku. Smyslem komunikačního systému EGNOS je vylepšit fungování navigačních systémů GPS či Galileo.
Zdroje informací:
http://www.czechspaceyear.com/
https://ct24.ceskatelevize.cz/
Zdroje obrázků:
http://www.czechspaceyear.com/wp-content/uploads/2019/07/cropped-czech_space_week_vol.2_white.png
http://lucky7satellite.org/img/gallery/8.jpg
http://www.czechspaceyear.com/wp-content/uploads/2019/10/harmonogram_2019_new-01.jpg
Dovolil bych si doplnit, že v Praze tuším na hvězdárně má být reprika LM modulu Apolla ve skutečné velikosti, do které se prý dá i vstoupit a dokonce kámen z Měsíce, kterého je možné se dotknout. Má to být do konce listopadu. To by mohl být vhodný doplněk Merkura a GSA.
Omlouvám se trochu mimo téma, ale nikde jsem tady tuhle zprávu nezaregistroval. A jelikož to mám za humny, tak mě to zaujalo.
https://klatovsky.denik.cz/zpravy_region/v-klatovech-otevreli-halu-na-vyrobu-dilu-pro-raketu-ariane-6-20191103.html
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-se-podili-na-novych-cestach-do-vesmiru-podivejte-se-do-nove-vyrobni-haly-ceske-nasa-82071
Díky, vybrat ze záplavy firem bylo těžké, ale tohle sem určitě taky patří 🙂
Před rokem tato akce změnila moji životní cestu… ještě jednou díky celé redakci. Ať se daří i vám 🙂
Vím o tom a jsem za to moc rád 🙂