Sojuz se zástupci tří národností

Některé tradice by se neměly porušovat. Třeba na našem webu máme ve zvyku ke každému startu lodi Sojuz připravit článek, který se věnuje astronautům na palubě. Díky tomu čtenáři vidí, čím vším tito lidé prošli a že to nebyla jednoduchá cesta. V posledních týdnech nám ale kosmonautika nadělila tolik zajímavých aktuálních událostí, že se na představení posádky Sojuzu MS-15 dostalo až nyní. Článek tak bohužel přichází jak se říká „s křížkem po funusu“, protože jeden člen posádky této kosmické lodě je již více než měsíc zpátky na Zemi. Snad Vám ale nebude tohle zpoždění při čtení tohoto článku vadit.

Oleg Skripočka

Oleg Skripočka
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Oleg Ivanovič Skripočka – velitel – 49 let

Narodil se ve městě Něvinnomyssk, který bychom našli ve Stavropolské oblasti. Střední školu studoval v Záporoží a poté již nastoupil na moskevskou Baumannovu univerzitu, ze které vyšel v roce 1993, kdy dokončil studium oboru energetického strojírenství. Důležité je, že již od počátku svého studia na univerzitě pracoval v konstrukční kanceláři Eněrgija, přičemž na začátek dostal pozici slévače. V roce 1990 se dočkal povýšení na technika projekčního oddělení. O tři roky později, kdy už měl studium řádně ukončení, tu pracoval už jako inženýr. O tři roky později přešel na oddělení specializované na výrobu a použití pozemního vybavení pro přípravu kosmických misí.

Jak už to tak bývá, začal snít o tom, že by se na oběžnou dráhu vydal osobně a tak si podal přihlášku. Když v roce 1997 jeho formulář schválila Státní meziresortní komise, mohl se Oleg pustit do dvouleté přípravy, kterou ještě prošel pod hlavičkou oddílu kosmonautů RKK Eněrgija. Když dokončil výcvik, stal se z něj 1. prosince 1999 „zkušební kosmonaut“. Na nic nečekal a hned v únoru roku 2000 se začal připravovat na mise k Mezinárodní vesmírné stanici a za další dva roky se dostal do záložní posádky šesté návštěvnické expedice. Jenže čáru přes rozpočet udělala havárie raketoplánu Columbia, která překopala všechny plány, letový harmonogram byl přepracován a původně plánovaná mise se zrušila.

Na další nominaci čekal až do roku 2006. Tehdy byl zařazen do záložní posádky 19. dlouhodobé expedice, ovšem zanedlouho jej nadřízení přeřadili do záložní posádky 17. expedice. Stále mu však chyběla nominace letová. Té se nedočkal ani v roce 2007, kdy jej plánovači zařadili do záložní posádky 21. dlouhodobé expedice. O rok později z ní byl vyřazen, ale vůbec jej to nemuselo mrzet – byl totiž nominován do základní posádky 25. a 26. expedice.

Oleg Skripočka během výstupu do otevřeného prostoru 16. února 2011

Oleg Skripočka během výstupu do otevřeného prostoru 16. února 2011
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

7. října 2010 proto usedl do křesla v prvním modernizovaném exempláři lodi Sojuz – Sojuz TMA-01M. Společně s ním letěli na ISS Alexandr Kaleri a Scott Kelly. Za dva dny loď zakotvila u stanice, kde už čekali Douglas Wheelock, Fjodor Jurčichin a Shannon Walker. Ti se na Zemi vrátili v listopadu a posádka Sojuzu TMA-01M se brzy dočkala nových kolegů – Dmitrije Kondratěva, Paola Nespoliho a Catherine Coleman. Skripočka během půlročního pobytu na stanici vykonal tři výstupy do otevřeného prostoru s celkovou délkou 16 hodin a 39 minut. Skripočka, Kaleri a Kelly se na Zemi vrátili po 159 dnech, 8 hodinách a 43 minutách 16. března 2011.

Jelikož program ruských kosmonautických oddílů postihly velké změny, opustil Skripočka v červnu 2011 oddíl kosmonautů RKK Eněrgija a nastoupil do společného oddílu Střediska přípravy kosmonautů. V lednu 2014 se dočkal nominace do záložní posádky Sojuzu TMA-18M, kde kryl záda Sergeji Volkovovi. Kromě toho dostal i letovou nominaci na 47. a 48. dlouhodobou expedici na ISS – původně počítal, že poletí na Sojuzu MS-01, ale nakonec usedl do Sojuzu TMA-20M, který odstartovat 18. března 2016. Společně s ním letěli Alexej Ovčinin a Jeffrey Williams.

Sojuz se spojil s ISS, kde již čekala trojice Jurij Malenčenko, Timothy Kopra a Tim Peake. 47. dlouhodobá expedice skončila odletem této trojice a Skripočkova posádka čekala na novou trojici. Ta přiletěla v Sojuzu MS-01 ve složení Anatolij Ivanišin, Takuja Óniši a Kathleen Rubins, čímž vznikla 48. dlouhodobá expedice. Sojuz TMA-20M se od staničního modulu Poisk oddělil 7. září a následně přistál do kazašské stepi. Jeho mise trvala 172 dní, 3 hodiny a 47 minut.

Zajímavé je, že Skripočka se při své aktuální misi na ISS potkal s Alexejem Ovčininem, se kterým startoval v roce 2016 v jedné lodi. Až od ISS odletí Sojuz MS-13, začne na stanici oficiálně 62. dlouhodobá expedice. Té bude velet právě Oleg Skripočka. Na Zemi na něj čeká manželka a dvě děti – syn a dcera.

Jessica Meir

Jessica Meir
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Jessica Ulrika Meir – letový inženýr 1 – 42 let

Rodačka z mainského města Caribou má kromě amerického i švédské občanství – její matka je Švédka a otec Izraelec narozený v Iráku. Již v dětství ji nadchnul televizní přenos ze startu amerického raketoplánu, ale ve svém okolí neměla nikoho, kdo by pracoval pro NASA a tak se pustila do výzkumu přírody. Již ve 13 letech se zúčastnila kosmického kempu nadaných dětí, který organizuje Purdue university. V dalších letech studovala biologii na Brown University a rok byla i na univerzitě ve Stockholmu. V závěrečném ročníku se věnovala studentským experimentům, které NASA provádí na palubě letounu Vomit comet. Po dokončení Brownovy univerzity se nespokojila s balakářským titulem z biologie a pokračovala ve studiu na Mezinárodní kosmické univerzitě ve francouzském Štrasburku.

Po dokončení studia pracovala pro firmu Lockheed Martin i na Johnsonově středisku v Houstonu. Tady připravovala biologické experimenty, které astronauti prováděli při misích raketoplánů i na ISS. Při těchto experimentech se studoval třeba úbytek svalové hmoty či odvápňování kostí. Jessica se vypracovala na vedoucí osobu experimentů, takže prováděla nezbytná hodnocení a vyvíjela inovativní procesy pro použití na oběžné dráze. V září 2002 se zúčastnila podvodní mise NEEMO 4 na základně Aquarius u Floridy, kde strávila pět dní.

Jessica Meir během pozemního nácviku na výstup do volného prostoru.

Jessica Meir během pozemního nácviku na výstup do volného prostoru.
Zdroj: https://bdn-data.s3.amazonaws.com

Své vzdělání si v roce 2009 ještě rozšířila na mořskou biologii, na Scripps Institution of Oceanography, kde se věnovala fyziologii potápění tučňáků císařských a rypoušů severních. Při výzkumu pobývala i v terénu na antarktické základně McMurdo, přičemž se společně s tučňáky potápěla pod led. Své další studium zaměřila na husy indické – konkrétně na jejich schopnost zvládat let v prostředí s nízkou úrovní kyslíku během přeletů Himálají. Její vědecká kariéra mohla být ještě bohatší, ale život jí změnil výběr do oddílu astronautů.

V roce 2009 se stala semifinalistkou 20. výběru astronautů a v červnu 2013 byla oficiálně vybrána společně s dalšími sedmi kolegy. Jen pro zajímavost – na oběžné dráze se již setkala s Christinou Koch, Nickem Haguem a Andrew Morganem, kteří byli také vybraní v rámci 20. selekce astronautů. Z nominace na společný let s Christinou Koch měla Jessica velkou radost, protože, jak sama přiznává, je právě Christina její nejlepší kamarádkou. Jessica dříve ve volném čase hrála na flétnu, pikolu či saxofon. Dnes si raději přečte klasickou literaturu, ale také jezdí na kole, běhá, lyžuje, hraje fotbal, potápí se a je držitelkou pilotní licence.

Hazza Al Mansouri

Hazza Al Mansouri
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Hazza Ali Abdan Khalfan Al Mansouri – letový inženýr 2 / účastník kosmického letu – 35 let

Narodil se na předměstí Abú Zabí v lokalitě Al Wathba. V dětství jej bavilo sledovat z pouště nedaleko svého bydliště hvězdy a meteory. Tehdy se zrodila jeho touha po létání – chtěl se stát pilotem a četl si nejen o letadlech, ale i o kosmických výpravách. když vystudoval střední školu Al Seddique ve městě Liwa v oblasti Al Dhafra, rozhodl se zkusit Khalifa bin Zayed Air College, kterou v roce 2004 dokončil s bakalářským titulem v oboru letectví. Přidal se k ozbrojeným silám Spojených arabských emirátů, kde působil jako pilot. V americké Arizoně trénoval na strojích F-16, se kterými pak létal i po návratu. V roce 2016 se díky dobrým výsledkům vypracoval na pilota pro letecké show a o rok později již létal na Dubai AirShow.

Když se Spojené arabské emiráty dohodly s Ruskem na podpoře jejich kosmického programu, měla být jakýmsi vrcholem účast astronauta z UAE na ISS. Do finále se dostali dva zkušení piloti – Hazza Al Mansouri a Sultan Al Najádí. Hlavním úkolem mise bylo nadchnout všechny nadějné děti a mládež z UAE a ukázat jim možnosti. Oba muži prošli výcvikem ve Hvězdném městečku u Moskvy a ke startu mělo dojít v dubnu letošního roku. Jenže anomálie při startu Sojuzu MS-10 vedla ke změně harmonogramu a nakonec tak letěl až 25. září.

Dva finalsité na prvního astronauta z UAE - Hazza Al Mansouri a Sultan Al Najádí

Dva finalsité na prvního astronauta z UAE – Hazza Al Mansouri a Sultan Al Najádí
Zdroj: https://imagevars.gulfnews.com

Jeho start (mimochodem na posledním exempláři rakety Sojuz-FG) se stal ve Spojených arabských emirátech velkou událostí. Fotky rakety Sojuz i tohoto astronauta byly promítány například na nejvyšší budovu světa, Burdž Chalífa. Hazza Al Mansouri se jako jediný ze Sojuzu MS-15 ohřál na ISS jen pár dní. Na kosmickou stanici si s sebou vzal kromě fotky své rodiny i vlajku Spojených Arabských Emirátů, nebo 30 semen stromů, které se vysadí po UAE. Po sedmi dnech nastoupil do Sojuzu MS-12, ve kterém se vraceli Alexej Ovčinin a Nick Hague. S nimi přiletěla před půl rokem na ISS Christina Koch, která si ale svůj pobyt prodlouží a její místo tak obsadil právě Al Mansouri. Ten je mimochodem od roku 2007 ženatý a má čtyři děti – Mariam, Ali, Abdullah a Mansour.

Po dobu jednoho týdne byly u ISS tři lodě Sojuz a devět lidí.

Po dobu jednoho týdne byly u ISS tři lodě Sojuz a devět lidí.
Zdroj: https://gulfbusiness.com

V době příletu Sojuzu MS-15 byly u ISS hned tři lodě Sojuz, takže na stanici pobývalo devět lidí. To bylo samozřejmě dáno nutností odvést Al Mansouriho Sojuzem, který se má vracet a který by se běžně od stanice oddělil několik dní před příletem nové trojice. Momentálně probíhá 61. dlouhodobá expedice pod vedením Lucy Parmitana, ve které jsou Alexander Skvorcov, Andrew Morgan, Christina Koch a Oleg Skripočka. Až odletí Sojuz MS-13 (Parmitano – Skvorcov-Koch), začne na ISS 62. dlouhodobá expedice pod vedením Olega Skripočky. Kristina Koch se tedy vrátí v lodi, ve které přiletěl Andrew Morgan, který si prodlouží svůj pobyt na stanici.

V Sojuzu MS-16 by měli v dubnu na ISS přiletět Nikolaj Tichonov, Andrej Babkin a Chris Cassidy, kteří doplní zárodek 62. dlouhodobé expedice. Následně se dočkáme odletu Sojuzu MS-15 ve složení Skripočka – Meir – Morgan. Andrew Morgan se tak vrátí v křesle, ve kterém startoval Hazza Al Mansouri. Podoba dalších pilotovaných misí k ISS je momentálně nejistá – ve hře je více možností, které jsou závislé na tom, jak rychle se do provozu zapojí soukromé lodě StarlinerCrew Dragon.

Posádka, která startovala v Sojuzu MS-15. Zleva Al Mansouri - Skripočka - Meir.

Posádka, která startovala v Sojuzu MS-15. Zleva Al Mansouri – Skripočka – Meir.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2f/Soyuz-MS-15-Mission-Patch.png
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/ce/Oleg_Skripochka.jpg
https://upload.wikimedia.org/…/commons/8/8b/ISS-26_Oleg_Skripochka_Russian_EVA-28.jpg
https://upload.wikimedia.org/…/commons/4/44/Jessica_Meir_official_portrait_in_an_EMU.jpg
https://bdn-data.s3.amazonaws.com/uploads/2019/04/28292201_H24707227-720×445.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/24/Hazza_Al_Mansouri_%281%29.jpg
https://imagevars.gulfnews.com/2019/09/25/190925-hazzaa_16d671ae012_large.jpg
https://gulfbusiness.com/wp-content/uploads/2019/09/Mansoori-e1569472786158.png
https://upload.wikimedia.org/…Soyuz_spacecraft_simulator_%28cropped%29.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Sojuz se zástupci tří národností”

 1. Kamil napsal:

  Proč Rusové nechtějí využít příležitost, že se uvolní křesla a nezačnou na ISS vozit víc návštěvníků? Místo 4 Sojuzů mají létat jen 2 ročně, to je jim nevyplatí poslat tam aspoň jeden navíc?

  • maro napsal:

   Otázka je, kolik takových turistů najdete. A musí se i dost měnit logistika, protože ti turisti tam vydrží maximálně tak tři týdny.

   • Kamil napsal:

    Nemyslel jsem jen turisty, ale třeba firemní či národní kosmonauty

  • Petr Klíma napsal:

   Nezapomeňte, že Rusové na ISS nejsou sami a ostatní do toho mají také co mluvit …

   Není někde sumář nákladů na výstavbu ISS a provozních nákladů a poměr příspěvku jednotlivých zemí/agentur? Dost možná Rusové tahají za ten nejkratší konec.

   • Jiný Honza napsal:

    No nevím, ISS má celkem jasně oddělenou ruskou a „americkou“ část. Zdá se mi, že si do složení posádek ani dalších věcí navzájem moc nekecají, pokud to tedy neovlivní ty druhé.

    Nějaké turisty teď možná vozit budou, ale podle mě to nebudou lety navíc, turista prostě poletí místo „normálního“ kosmonauta při střídání posádek. Ale třeba se to změní až/jestli bude Nauka.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.