sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Tisková konference po schůzi evropských ministrů

Včera a dnes probíhala ve španělské Seville schůze ministrů členských zemí Evropské kosmické agentury Space19+. V dřívějších měsících jste si mohli u některých našich článků všimnout poznámky, že o osudu různých návrhů se bude rozhodovat právě na ministerském setkání, které se uskuteční koncem roku – a šlo právě o Space19+. Dvoudenního jednání se zúčastnili již zmínění ministři členských států ESA, ale přizvání byli i zástupci Slovenska a Kanady, aby diskutovali o budoucích evropských kosmických aktivitách a především o rozpočtu Evropské kosmické agentury na další tři roky.

Po ukončení jednání by měla přijít tisková konference, které se zúčastní například nejvyšší muž ESA, ředitel Jan Wörner. Přímý přenos má od 14:00 vysílat ESA TV a v našem článku najdete psaný online přenos, ve kterém se pokusíme shrnout všechny důležité představené informace.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…68783b33c727da9e940579816ae508d3&oe=5E7C25FA

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomáš
Tomáš
4 let před

je tam i zástupce České Republiky?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Tomáš

Ano, jsou tam zástupci vybraných ministerstev.

Zastoupeni CR na ESA CM19
Zastoupeni CR na ESA CM19
4 let před
Odpověď  Tomáš

Ano, de facto vsichni delegati do programovych rad ESA a MD, dale zastupce MSMT a velvyslanec CR v Italii. CR zastupoval 1.namestek ministra dopravy.

SFENCE
SFENCE
4 let před

Trochu me mrzi, ze CR stale troskari jen se 150 miliony.

Dan
Dan
4 let před
Odpověď  SFENCE

Bývalo mnohem, mnohem hůř, co se vkladů ČR do ESA týče.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Dan

Ano, zlepšuje se to. To musíme objektivně uznat.

Radek
Radek
4 let před
Odpověď  SFENCE

zhruba to odpovídá velikosti Česka. Za posledních cca 15 let se tu v kosmickém průmyslu udělal obrovský kus práce. Ale samozřejmě bych se nezlobil za větší příspěvky.

Štěpán
Štěpán
4 let před
Odpověď  SFENCE

Upřímně, mě to 1% opravdu potěšilo 🙂

Pavelll
Pavelll
4 let před
Odpověď  Štěpán

jj, mne to taky potesilo 🙂

Racek
Racek
4 let před
Odpověď  SFENCE

No, ono je to v eurech, příteli :-)) a je to myslím docela dost. Za to už se dá ledascos podniknout.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
4 let před
Odpověď  SFENCE

Je to o prioritách. Buď chcete, aby se lidé dozvěděli něco o vesmíru nebo aby si mysleli, že vlaky jezdí zadarmo.
Ale 1% v té konkurenci není ostuda, za to se stydět nemusíme.

Jiný Honza
Jiný Honza
4 let před
Odpověď  Radim Pretsch

Svatá pravda, je to o prioritách. Někdo by chtěl vlaky zadarmo, někdo zase dálnice a třetí by zbůhdarma vrážel peníze do výzkumu rakoviny. A jiný by za to radši zaplatil dva starty F9 ročně a řekl lidem (univerzitám, vědcům, firmám), ať si tam pošlou co chtějí. 🙂

Je samozřejmě mnohem lepší to nasypat do bezedného měšce neefektivní mezinárodní byrokratické instituce a doufat, že z toho něco bude.

Radek
Radek
4 let před
Odpověď  Jiný Honza

A vývoj sondy si zaplatí z kapesného 😀

Racek
Racek
4 let před
Odpověď  Radek

Asi ano. Vždyť sonda stojí obvykle jen 10x tolik co nosič. :-))

Jiný Honza
Jiný Honza
4 let před
Odpověď  Radek

Sonda stojí i stokrát tolik co nosič, když je to třeba JWST. No a taky může být levnější než cena za její vynesení jako v případě poslední české družice Lucky 7. Ono dost záleží kdo a jak ji dělá.

Ondras
Ondras
4 let před
Odpověď  SFENCE

V roce 2016 jsme jako CR prispivali cca 18 mil. EUR/rok, v letosnim roce (2019) cca 48 mil. EUR/rok a od roku 2020 je to celkove (mandatory, optional, 3PP) 59 mil. EUR rocne. Myslim, ze jde o slusny progres, za ktery muzeme by radi a ktery bude tezke udrzet! Behem 5 let narust na temer ctyrnasobek!

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Ondras

Ten trend je opravdu jednoznačný a nemohu říct nic jiného než: Jen tak dál! 😉

Pavel
Pavel
4 let před

Po takové době dáváme trochu málo na výzkum v oblasti kosmonautiky a už jsou tu poslanci kteří by to hned zrušily. Vyz nedávno avizované plány ODS, kteří chtějí šetřit tím, že to zase zarazí. Prý je to plýtvání 🙁

Radek
Radek
4 let před
Odpověď  Pavel

zdroj?
pochybuji, že politici vůbec vědí, o co jde. I odborníkům v oboru musí člověk často vysvětlovat, co členství v ESA pro Česko znamená, nebo co to vůbec je.

Jirka B.
Jirka B.
4 let před
Odpověď  Radek

Zdroj je zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozpocet-pozmenovaci-navrhy-snemovna-ods.A191127_132606_domaci_kop

Stačí se podívat na fotku, co ti dva vysmátí pánové drží v ruce a tam hned ten první bod.
Přitom příspěvky na kosmický program schválila tuším v roce 2011 Nečasova vláda, tedy ODS. Dost tímhle u mě v očích klesli.

Spytihněv
Spytihněv
4 let před
Odpověď  Radek

Je to tak. Stačí se podívat na Facebook předsedy ODS Petra Fialy. Na poslední příspěvek. Má tam pět bodů, na kterých by chtěli ušetřit. Jeden z nich jsou „Kosmické aktivity“.

Jakub
Jakub
4 let před
Odpověď  Pavel

Pozrite sa na to takto, my Slováci v ESA ani nie sme, naša tzv. Vesmírna agentúra je vlastne nezisková organizácia pár vedcov ktorý peniaze na prvý a zatiaľ posledný cubesat zbierali pomoci príspevkov od ľudí a naša ministerka pod ktorú spadá aj veda a výskum odmietla predĺžiť len dohodu o spolupráci s ESA(nemám najnovšie informácie ako sa to vyvinulo), z tohoto uhlu pohľadu ste na tom není až tak zle, vaša vlajka narozdiel od našej už veje na vlajke ESA a čoskoro aj na vesmírnom nosiči

Noname
Noname
4 let před
Odpověď  Jakub

Podla mojich informacii sa plne clenstvo v ESA posunulo z 2020 na 2021 a momentalne bezi 5th PECS call.
Na jednej strane je problem v nedostatku financnych zdrojov a univerzalnej nekompetencii celej politickej sceny a velkej casti akademickej sfery. Ale ak by sme aj boli clenmi ESA, vyska nasho prispevku by bola pravdepodobne zanedbatelna. PECS budget je 250 000 euro pre hardware development… Za to sa da spravit len velmi malo… Ale zas je to aspon nieco…
Na druhej strane, pokial by nas priemysel ponukal unikatne produkty a technologie, tak by ich od nas nakupovali aj bez toho, aby sme boli clenmi ESA.

Radek
Radek
4 let před

Vtipné srovnat si příspěvky jednotlivých států. Například Německo, které má navíc ještě štědře financovanou DLR, s Británií. Dost ostuda pro zemi s takovou historií v letectví a kosmonautice, jakou UK je.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
4 let před
Odpověď  Radek

Penize negeneruje historie, ale přítomnost. Britové mají své priority a ví lépe než my proč přispívají tolik kolik dávají.

Pro mě je podstatná celková částka. Agentura s přípěvkem 14mld Eur, to podle mě vůbec nevypadá špatně.

Alois
Alois
4 let před

Aby mělo členství význam a nebylo jen příspěvkem na aktivity jiných, je třeba aby naše firmy či vědecká pracoviště dostávaly a realizovaly zakázky zhruba v rozsahu příspěvku. Aby se to dalo objektivně zhodnotit bylo by třeba toto vyčíslit. Nikde jsem nic podobného nenašel. Dávat jen peníze by bylo nejen málo, ale zejména by to nenutilo naše firmy a vědecká pracoviště udržovat kontakt se špičkou.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Alois

Peníze vložené do rozpočtu se z 85 % vrací do daného státu formou zakázek pro tamní firmy.

Alois
Alois
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Měl jsem na mysli takové zakázky na jejichž základě se česká vlajka ocitne na nosiči či na kosmickém aparátu, příkladně jako mají Poláci na InS, čili významné špičkové zakázky. Zatím jsem českou vlajku na nosiči ESA, nebo na aparátu ESA neviděl, rád bych se ale mýlil pokud se tak již stalo, neboť taková symbolika je důležitá pro národní sebevědomí.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Alois

Bude.

CarlJARx
CarlJARx
4 let před
Odpověď  Alois

Ariane 6 v rámci tohoto projektu třeba získala:
Firma MCE Slaný zakázku na dodávku deflektoru.

Už dlouhodobá zakázka firma Areotech Czech v Klatovech, zaměřují se na obrábění dílů ze speciálních žáruvzdorných ocelí s vysokým podílem niklu a slitin z titanu, které se montují do leteckých motorů. Kromě součástek pro pohonné jednotky letadel, vyrábějí také komponenty pro Evropský kosmický program, jedná se o komponenty rakety Ariane 5 a v budoucnosti mají vyrábět komponenty ve větším rozsahu pro Ariane 6. Možná už probíhá zkušební výroba.

Luděk
Luděk
4 let před
Odpověď  CarlJARx

Aerotech Czech (ATC) Klatovy…

Radek
Radek
4 let před
Odpověď  Alois

Nevím, jestli to nějak zvýší národní sebevědomí, ale česká vlajka bude na obou nových nosičích.

Jiný Honza
Jiný Honza
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

To je opravdu 4,5 miliardy každý rok? A 85% zpátky? To už je slušnej penězovod. Tak to už chápu některé intenzivní reakce, když se někdo jen otře o ESA.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Jiný Honza

Díky účasti v ESA se mohou české firmy i akademická pracoviště dostat k účasti na špičkových projektech a je zajištěno, že mladí odborníci nebudou muset z ČR odcházet, protože tu pro ně bude odpovídající práce.

Hawk
Hawk
4 let před
Odpověď  Jiný Honza

Pokud by mela ESA ambiciozni program jako NASA(Artemis) ci Cina(vlastni modularni stanice, lunarni program a s ni spojeny vyvoj CZ-9), tak bych ji pral jeste mnohem vice. Treba Aurora je vize kde puvodni plan docela ujizdi od harmonogramu, a pilotovaou cast vyresi tak, ze Evropany na Mesic „odveze“ NASA. Ano je to pod zastitou spoluprace na Artemis, ale jaky podil financnich nakladu ESA ve vysledku ponese?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Hawk

ESA má hned několik samostatných ambiciózních plánů – sice ne na poli pilotované kosmonautiky (tam spolupracuje na Orionu s NASA) – ale nepilotované mise jako JUICE, Euclid, Athena či LISA, jsou mimořádně atraktivní.

Radek
Radek
4 let před
Odpověď  Hawk

Co je na modulární stanici sovětského typu ambiciózního?
Důležité je, co se bude na Měsíci dělat, né jak se tam člověk dostane. Nebo jestli tam vůbec lidé poletí… že musí být špičková kosmonautika pilotovaná je přežitek.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Radek

Zkuste si něco o Gateway zjistit a hned uvidíte, že vycházíte v velmi zkreslených dojmů. Tato stanice se má stát unikátním pomocníkem k přípravě lidí na cesty k například k Marsu – bude se na ní zkoušet technika k tomuto určená, budou na ní pobývat lidé, na kterých se bude testovat dlouhodobý vliv prostředí. To, že umožní robotické a pilotované výsadky na povrch Měsíce je jen jakási třešnička na dortu – ta stanice toho má nabídnout mnohem víc.

Hawk
Hawk
4 let před
Odpověď  Hawk

Dusan: On asi spise narazel na moji zminku o cinske modularni stanici. V kazdem pripade je uplne jedno jakeho je typu, zalezi na vnitrnim vybaveni stanice a vlastni vedecke praci, ktera v ni bude probihat.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Hawk

Jo takhle, tak to se omlouvám. Vycházel jsem ze zmínky o Měsíci.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.