Biomass má zajištěné vynesení na oběžnou dráhu

Včera podepsala Evropská kosmická agentura s firmou Arianespace dohodu na vynesení družice Biomass pro výzkum Země. Start naplánovaný na rok 2022 na raketě Vega z Francouzské Guyany umožní realizovat misi, která má být dalším krokem ke zmapování množství uhlíku, který je vázán v lesích. Vědci by s pomocí družice také rádi prozkoumali změny této hodnoty v průběhu času například kvůli odlesňování. Jiné družice mohou měřit, jak je povrch Země pokryt stromy, ale Biomass posune počítání stromů na novou úroveň. Poslouží jí k tomu přístroj, který ještě nikdy nebyl ve vesmíru. Radar se syntetickou aperturou pracující v pásmu P.

Pásmo P pokrývá radarové vlny s nejdelší vlnovou délkou, jaké jsou pro sledování Země k dispozici. Z oběžné dráhy ve výšce 650 kilometrů umožní prohlédnout skrz listnaté koruny a bude měřit výšku lesa. Tato informace může být využita k výpočtu, kolik biomasy – a tedy uhlíku je v těchto lesích vázáno. Lesy hrají v koloběhu uhlíku důležitou roli – pohlcují a ukládají velké množství tohoto prvku tím, že z atmosféry stahují oxid uhličitý.

Všichni víme o klimatické krizi a o tom, jak důležité jsou lesy pro zdraví naší planety,“ uvedl Josef Aschbacher, ředitel direktorátu Evropské kosmické agentury pro sledování Země a dodal: „Mapování biomasy lesů z oběžné dráhy je technologická výzva, protože lesy jsou komplexní struktury. Mise Biomass by si s tím však měla poradit a během své nejméně pětileté mise má sledovat hned několik růstových cyklů. Díky tomu bude moci dodat důležité údaje pro lepší pochopení uhlíkového cyklu a toho, jak se lesy mění.

Uzavření dohody na vynesení mise Biomass.

Uzavření dohody na vynesení mise Biomass.
Zdroj: http://www.esa.int

Očekává se, že výstupy z mise poslouží i pro materiály na jednání Spojených národů o odlesňování a změnách lesů. Stejně tak vědci očekávají mnohem lepší proniknutí do úbytku lesů a jejich biodiverzity. Odborníci využijí novou technologii k mapování topografie pod hustou vegetací a také k mapování podpovrchové geologie na pouštích. Díky aktuálně podepsané dohodě má 1200 kg vážící družice zajištěné vynesení na oběžnou dráhu, ke kterému dojde z kosmodromu v Kourou nejdříve v říjnu 2022. Výkonný ředitel Arianespace, Stéphane Israël, k dohodě uvedl: „Jsme velmi hrdí, že družice Biomass poletí na raketě Vega. Znovu se ukazuje, že Vega umožňuje Evropě přístup do kosmického prostoru, nyní se postaráme o důležitou misi Evropské kosmické agentury, která bude sloužit výzkumu intenzivního tématu, které se týká nás všech – výzvě klimatické změny.

Přeloženo z:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/biomass_mission/19240424-1-eng-GB/Biomass_mission.jpg
http://www.esa.int/…/21126385-1-eng-GB/Biomass_launch_contract_signature.jpg

Biomass má zajištěné vynesení na oběžnou dráhu, 5.0 out of 5 based on 7 ratings
Pin It
(Visited 1 145 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (7 votes cast)
(Visited 1 145 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


Zanechte komentář

You must be logged in to post a comment.