Druhá rampa pro rakety Electron roste jako z vody

Firma Rocket Lab je v současné době asi nejaktivnějším hráčem na stále se rozšiřujícím poli poskytovatelů malých nosných raket. Tuto roli potvrzuje třeba i skutečnost, jak rychle postupuje stavba startovní rampy na kosmodromu MARS (Mid-Atlantic Regional Spaceport) na východním pobřeží USA. Dělníci zde nedávno dokončili významný milník na cestě k jejímu zprovoznění a k vypuštění prvního Electronu z území Spojených států. Nedávná instalace startovní konstrukce vzletové rampy na Launch Complex 2 představuje jeden ze závěrečných kroků v rámci stavby nové rampy.

Pro osvěžení paměti připomeňme, že stavba rampy na ostrově Wallops v americké Virginii začala letos v únoru, tedy před půl rokem! Během pár měsíců zde bylo vylito téměř 1100 metrů krychlových betonu, aby vznikly základy, do kterých je konstrukce vzletové rampy usazena. Ta totiž není žádný drobeček – váží 66 tun a po její instalaci v tomto měsíci už se čeká pouze na připojení 13,5 metru dlouhé a sedm tun těžké sklopné servisní sekce zvané strongback, přičemž k této činnosti by mělo dojít v následujících týdnech.

Shaun D’Mello, viceprezident firmy Rocket Lab uvedl, že instalace vzletové konstrukce je významným krokem, který umožní starty raket Electron z území USA: „Jsem neskutečně hrdý na tým naší firmy tady na Launch Complex 2 – stále mne udivuje tah na bránu a obětavost lidí z Virginia Space, MARS a NASA, ale i místních dodavatelů, se kterými spolupracujeme, abychom postavili startovní rampu v rekordním čase. Nyní vstupujeme do úžasné fáze testování a uvádění do provozu, aby se Launch Complex 2 dostal do stavu, kdy bude připraven ke startu prvního Electronu začátkem příštího roku.

Na rampu Launch Complex 2 byla umístěna startovní konstrukce.

Na rampu Launch Complex 2 byla umístěna startovní konstrukce.
Zdroj: https://www.rocketlabusa.com

Jak vzletová konstrukce, tak strongback vznikly ve firmě Steel America ve městě Norfolk ve Virginii. Všechny prvky jsou velmi podobné těm, které najdeme na zatím jediné aktivní rampě raket Electron – na Launch Complex 1 na Novém Zélandu. Shodná bude i předstartovní příprava. Raketa Electron přijede na rampu v horizontální poloze a následně bude s pomocí servisní sekce vztyčena do svislé pozice, aby se začala chystat na start.

David Pierce, ředitel Wallops Flight Facility, které spadá pod Goddardovo střediska NASA uvedl: „NASA aktivně pokračuje v rozvíjení všech aspektů malých družic ke zvýšení národních benefitů. Pokroky firmy Rocket Lab na Launch Complex 2 v uplynulých měsících nebyly daleko od zázraku. Jejich raketa Electron pomůže vyplnit klíčové národní zájmy z hlediska zajištění většího počtu startovních příležitostí s vyšší frekvencí. Obsluha střeleckého sektoru na Wallopsu je připravena podpořit tyto mise.

Slavnostní zahájení prací proběhlo v říjnu 2018, stavba samotná začala v únoru 2019.

Slavnostní zahájení prací proběhlo v říjnu 2018, stavba samotná začala v únoru 2019.
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com

Další týdny by měly být na nové rampě ve znamení dokončovacích prací a integrace všech možných systémů – jde třeba o zařízení pro zpracování a tankování pohonných látek do rakety Electron. Celou konstrukční fázi pak zakončí integrační a ověřovací zkoušky, které by měly být podle očekávání dokončeny ještě letos v prosinci. Po jejich dokončení přijdou další zkoušky a činnosti související s uváděním do provozu, aby odsud mohl první Electron odstartovat už na začátku roku 2020.

Dale Nash, šéf a výkonný ředitel Virginia Space uvedl: „Instalace startovní konstrukce je významným pokrokem na naší cestě vstříc dokončení Launch Complex 2 za méně než jeden rok. Partnerství, které jsme navázali s Rocket Lab, NASA i místními dodavateli od Virginie po Nový Zéland, je úžasné. První start rakety Electron z Launch Complex 2 na kosmodromu MARS na Wallops Island je za dveřmi. Skoro už slyšíme ten hukot a vidíme plameny a kouř.

V dubnu 2019 vypadala servisní sekce nové rampy takto.

V dubnu 2019 vypadala servisní sekce nové rampy takto.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Kromě samotné startovní rampy se Virginia Space pustila do stavby nového areálu pro integraci a řízení (ICF = Integration and Control Facility), který se nachází na Wallops Research Park a má pomoci týmům Rocket Lab pracujícím ve Virginii. V útrobách ICF se bude nacházet několik raket Electron, které se tu budou postupně skládat, ale také tu najdeme zdejší obsluhu střeleckého sektoru, čisté místnosti pro integraci nákladu nebo administrativní kanceláře.

Jak již bylo uvedeno výše, Launch Complex 2 se stane druhou rampou, kterou bude mít Rocket Lab k dispozici. Jejich první rampa, Launch Complex 1 na novozélandském poloostrově Mahia byla prvním soukromým kosmodromem na světě a je licencována až na 120 startů ročně! Díky tomu nabízí bezkonkurenční flexibilitu pro provozovatele malých družic. Nově budovaný Launch Complex 2 má zvládat zhruba 12 startů ročně a je šitý speciálně na míru vládním zakázkám. Zatím není jisté, jaká mise bude mít tu čest odstartovat z nové rampy jako první. Firma by však měla tohle tajemství odhalit do konce letošního roku.

Foto ze stavby Launch Complex 2 pořízené v červnu 2019.

Foto ze stavby Launch Complex 2 pořízené v červnu 2019.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Přeloženo z:
https://www.rocketlabusa.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/D0hXxI6VsAAouwD.jpg:large
https://www.rocketlabusa.com/assets/Uploads/Launch-Complex-2.JPG
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…3443481306489421824_n.jpg
https://pbs.twimg.com/media/D3-SmRvUYAAKSbK.jpg:large
https://pbs.twimg.com/media/D-MdIX6UIAAgFQY.jpg:large

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

3 komentářů ke článku “Druhá rampa pro rakety Electron roste jako z vody”

  1. casso napsal:

    vzhladom na polohu bude mozne pozorovat starty ako z DC, tak z mrakodrapov v NY.. uz teraz sa tesim na tie fotky

  2. Jirka napsal:

    Control-kontrola = false friends. Control se má většině případů překládat do češtiny jako řízení, správa, regulace, ovládání, dozor. Kontrola = verification, check, monitoring, supervision.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.