sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Ruská snaha o metanovou raketu

V roce 2017 Rusko určilo, že projekt Sunkar se stane základem nové generace raket, čímž se zrodil plán na raketu Fenix, později pojmenovanou Sojuz 5, která je dnes známá jako Irtyš. Vývoj však pokračuje i nadále a konstrukční kancelář Progress pracuje na kosmickém nosiči, který by spaloval kapalný metan. Tato raketa byla často označována jako Sojuz 7, přičemž nejčastěji se mluvilo o používání motorů RD-0164. V letošním roce však bylo označení Sojuz 7 použito pro nově navrženou raketu, která má na prvním stupni používat motor RD-180. Podle všeho se zdá, že i přes menší zmatky v pojmenování stále „metanová verze“ žije – aktuálně se ukrývá pod zkratkou RN SPG.

Dmitrij Rogozin při prezentaci podrobnějších informací o metanové raketě na Baltické technické univerzitě D. F. Ustinova v Petrohradu v září 2019.
Dmitrij Rogozin při prezentaci podrobnějších informací o metanové raketě na Baltické technické univerzitě D. F. Ustinova v Petrohradu v září 2019.
Zdroj: http://www.russianspaceweb.com

23. května 2019 vystoupil šéf agentury Roskosmos, Dmitrij Rogozin na Moskevské státní univerzitě, kde v proslovu o budoucí letce ruských raket zmiňoval i nosič spalující metan jako palivo. Podle prezentace, kterou měl, by měla raketa RN SPG dopravit na nízkou oběžnou dráhu devět tun nákladu, přičemž první stupeň vybavený metanovými motory by měl být znovupoužitelný.

Rogozin představil více technických a ekonomických informací o metanové raketě na Baltické technické univerzitě D. F. Ustinova v Petrohradu v září 2019. Oficiální fotografie z akce zachycuje Rogozina při prezentaci v době, kdy byl na ploše za ním promítán slajd porovnávající různé aspekty konceptu RN SPG a aktuálně provozované rakety Sojuz 2-1b. Ze snímku se dají vyčíst následující údaje:

Sojuz 2-1bRN SPG
Nosnost na LEO8,2 tuny9 tun
Nosnost na GTO2 tuny2,2 tuny
Průměr krytu3,7 - 4,1 metru5,2 - 7 metrů
Letová spolehlivost0.980.99
Příprava na rampě2 - 5 dníMéně než den
Typ přípravy na rampěManuálníAutomatická
Počet dílů a sestavovacích prvkůcca 4 500cca 2 000
Produkční komplexnostcca 220 000 pracovních hodincca 174 000 pracovních hodin
Produkční nákladycca 1 280 000 000 rublůcca 900 000 000 rublů
Cena za startcca 45 milionů40,5 milionů

I díky přímému porovnání obou raket se očekává, že nová raketa by měla využívat startovní komplex raket Sojuz na kosmodromu Vostočnyj, přičemž by zjednodušila využívání některých prvků tamní infrastruktury. Podle informací webu www.russianspaceweb.com/ by se nová raketa měla obejít například bez čtveřice postranních opor, servisní věže nebo podzemního servisního systému.

Přeloženo z:
http://www.russianspaceweb.com/

Zdroje obrázků:
http://www.b14643.de/Spacerockets/Specials/Russian_Rocket_engines/RD-0164.jpg
http://www.russianspaceweb.com/images/rockets/rn_spg/rogozin_voenmekh_1.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
32 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Majo
Majo
5 let před

No držím palce,nech to rozbehnú.Ale SX je môj favorit.EM a SX aspoň znovunakopol tie vesmírne lety a to nadšenie do toho.Inak to akosi stagnovalo alebo to bolo veľmi pomalé.A ako jediný(možno ešte SLS) bude mať technológie na vzdialenejšie lety.Tí ostatní sa snažia ale SX v dohľadnej dobe bude najlepší a vznikne tak konkurencia,ktorá bude ostatných ťahať.Nech sa už staneme medziplanetárnou rasou.A ako súkromník není až tak závislý od tej finančnej situácie vo svete narozdiel od NASA,ktorej bohvie či zase neokrešú rozpočet.Good luck!EM and SX is future!

zvejkal
zvejkal
5 let před
Odpověď  Majo

No … prave napravo v spravach citam o 19tom cinskom starte tohoto roku. Myslim, ze na nich netreba zabudat, aj ked ich motivacia a plany su trosku netransparentne… 🙂

BlackSheepOI2
BlackSheepOI2
5 let před

Všimnite si toho pána na stoličke úplne naľavo, myslím si že vystihuje stav Ruskej kozmonautiky 🙂

Martin
Martin
5 let před
Odpověď  BlackSheepOI2

Napravo 🙂

Kamil
Kamil
5 let před

S PowerPointem umí Rusové pořád dělat skvěle.

Albert
Albert
5 let před
Odpověď  Kamil

Souhlasim, prezentace v Power Pointu snesou hodne, v podstate zalezi pouze na fantazii …

Roman Chodura
Roman Chodura
5 let před

Sojuz 7 (ten s motorem R-180) byl ale již označen jako Sojuz 6 „Amur“, protože označení Sojuz 7 chce využívat společnost S7 Space pro svou upravenou verzi rakety Irtyš, ta by měla měla mít znovupoužitelný první stupně, podobně jako Falcon 9.
https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Sojuz_6_(nosn%C3%A1_raketa)&redlink=1

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Roman Chodura

Díky za info. Je to (opět) docela složité.

Roman Chodura
Roman Chodura
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Chápu, je celkem oříšek se v tom zorientovat. Podle mě jsou to jen jakési jejich pracovní názvy to Sojuz-5 a Sojuz-6. Rogozin řekl, že všechny nové rakety mají nést jména po řekách. Jak se bude metanová raketa „RN SPG“ jmenovat se ještě neví.

V_A
V_A
5 let před

Teorie pěkná, ale uvidíme jak to dopadne až se střetne s tvrdou realitou v ruské kosmonautiky

Tomáš Hruš
5 let před

Fascinuje mě to neustálé přejmenovávání projektů, proč se to (a samozřejmě nejen v Rusku) děje? To je taková móda? Nebo je to způsob, jak udržet publikum v pozoru a v napětí – něco jako „když chvilku nebudete dávat pozor, ztratíte kontext“? 🙂

Omlouvám se za mírnou nadsázku, mé neporozumění nicméně nadsazené není.

Podrobné a přesné informování je výsadou tohoto webu a můj povzdech není, jak je doufám čtenářům jasné, směřován k jeho autorům, ale k lidem, kteří se přejmenováváním a přečíslováním projektů zabývají.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Tomáš Hruš

Musím říct, že mi taky tenhle trend nedělá radost. S názvy se pracuje hodně drsně, nerespektují se určité zásady – třeba název Sojuz by měl být používán jen pro rodinu těchto raket, které spolu nějak souvisí. Rusové jej však používají pro všechny možné nové projekty. Lahůdka je to hlavně při psaní článku, kdy se musí dvojnásob dobře ověřovat, názvy a jejich souvislosti.

Vladimír Todt
Vladimír Todt
5 let před

Koukám,že nejsem jediný koho při pohledu na pána na židli vpravo napadlo, že jeho gesto vyjadřuje názor na Rogozinovu řeč. :O

Radim Pretsch
Radim Pretsch
5 let před

Pokud by šel Rusům vývoj tak rychle jako přejmenovávání (případ nejen (malůvek) nosných raket, ale i lodě), lítají už dneska po Galaxii na warpový pohon.

Tomu chlápkovi, co na druhém obrázku asistuje Rogozinovi, vyloženě čtu myšlenky:“to je vůl, panebože to je ale vůl“ (redakce promine)

Marw
Marw
5 let před

Musim povedat ze je mi trosku zahadou, naco chcu postavit dva takmer identicke nosice – jeden na baze RD-180 a druhy na metalox. Este by som rozumel tej snahe postavit Sojuz-6 v podstate ako sucast projektu supertazkeho nosica. To aspon zapada do nejakeho konceptu, ale tento metalox mi pride uplne mimo. Samo o sebe by ten projekt mozno daval zmysel ale v kombinacii so vsetkym ostatnym co prezentuju mi to pride vyrazne nad ich potreby a moznosti.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Marw

Osobně se domnívám, že oba návrhy nebudou realizovány. Nějaký čas se budou rozvíjet, aby se rozhodlo, který z nich je lepší a který má dostat přednost.

Marw
Marw
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

To by samozrejme malo logiku keby som to bral cisto ako sutaz o stredny nosic. Lenze Sojuz-6 ma zaroven sluzit ako centralny blok pre Jenisej (ak ten projekt myslia vazne). Vyrabat sestku ako centralny stupen pre Jenisej a sedmicku ako stredny nosic podla mna nedava zmysel a pouzit metalox na centralny stupen pre Jenisej je tiez osemetne. Jednak by museli opat prekopat cely koncept a navyse by potom boostre boli na kerolox, centralny stupen na metalox a horny stupen na hydrolox – co aspon mne pride ako strasne prekombinovane.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Marw

Jako základ pro Jenisej má sloužit Sojuz 5 – dnes Irtyš, dříve Sunkar či Fénix.

Marw
Marw
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Aspon podla Zaka toto je posledna platna architektura pre Jenisej:
http://www.russianspaceweb.com/images/rockets/superheavy/superheavy_path_strategy_1.jpg

Ak tomu rozumiem spravne, boostre zu zalozene na Sojuz-5 / Irtis, centralny stupen je zalozeny na strednom nosici s RD-180 (zrejme to co teraz predbezne oznacuju ako Sojuz-6) a horny stupen je hydrolox z planovanej Angary A5V.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Marw

Jo Vy jste myslel základ jako centrální stupeň, já bral jako základ urychlovací bloky. Proto jsme si nerozuměli.

Radoslav Karásek
Radoslav Karásek
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tak tu už som sa stratil. Skúsim znova ráno..

Roman Chodura
Roman Chodura
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Přesně tak, centrální stupeň má být ze Sojuzu 6, tedy s dvoukomorovým motore RD-180. Kolem něj bude připojeno 6 urychlovacích bloků, tedy 6 prvních stupňů z Irtyše se 4-komorovým motorem RD-171MV.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Roman Chodura

Jasně, už jsme si to vyjasnili. Problém byl v tom, že každý z nás chápal výraz „je založena na“ jinak. Já jsem za základ bral boostery, pán za základ považoval centrální stupeň. Proto jsme si nerozuměli, ale už se to vysvětlilo.

Jaroslav Šmíd
Jaroslav Šmíd
5 let před

Mám Rusi rád ale jsem dost skeptický . Až to poletí tak tomu uvěřím . A jak to vůbec vypadá z Naukou ?

Radoslav Karásek
Radoslav Karásek
5 let před
Odpověď  Jaroslav Šmíd

Vaclavik :Start MLM „potvrzen“ na listopad/prosinec 2020.

Jaroslav Šmíd
Jaroslav Šmíd
5 let před

Děkuji za odpověď.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
5 let před

Tipuju, že minimmálně umístění v anketě „Na co se nejvíce těšíte v roce 2020“ má Nauka jisté. Jako každý rok…

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Radim Pretsch

Bude tam, snad již naposledy. 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Jaroslav Šmíd

Velmi čerstvé je „potvrzení“ startu v listopadu / prosinci 2020, jak na našem fóru informoval Michal Václavík.

maro
maro
5 let před

No nevím. Řekl bych, že by neměli tříštit síly a prostě dodělat ten nukleární pohon. Nebo ne?

Martin
Martin
5 let před
Odpověď  maro

Nebo ne. Nukleární pohon určitě nebudou používat pro lety ze Země. Maximálně pro meziplanetární lety u nějakých 3. stupňů.

maro
maro
5 let před
Odpověď  Martin

Rusové se toho nebojí. Když to cpou do balistických raket …

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.