ŽIVĚ A ČESKY: Starhopper vystoupá do výšky 200 metrů

Velmi často jsme v posledních dnech dostával dotazy, zda budeme česky komentovat poslední skok zařízení Starship Hopper (či Starhopper). Dlouho jsem si nebyl jistý – ostatně okno otevřené od devíti večer do sedmi ráno SELČ nepůsobilo zrovna lákavě. Když se však ukázalo, že by ke skoku mohlo dojít kolem jedenácté večer, rozhodl jsem se této šance využít. Starhopper sice nakonec nevyletí do 200 metrů, ale „jen“ do 150. Vyplývá to z informací od úřadu FAA. Náš článek však vznikl v době, kdy tyto informace nebyly k dispozici. Přijměte však naše pozvání ke komentovanému přenosu, který proběhne dnes večer. Dost možná stojíme na prahu nové éry SpaceX – nenechte si tento okamžik ujít.

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 22:45 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Ve vloženém okně naleznete i záznam vysílání, který by měl být k dispozici zhruba dvě hodiny po ukončení přenosu, děkujeme za pochopení.

U tohoto přenosu je velké riziko odkladů a přesunů. Raději tedy všem opravdu upřímně doporučujeme sledovat tento článek, do kterého budeme vkládat informace o případných posunech začátku vysílání. Zatím není potvrzeno originální vysílání od SpaceX, ale lidé v okolí by měli vysílat, takže bychom případně využili jejich přenos.

EDIT 2:40
Ke skoku nedošlo ani po několika odkladech. Nejblíže jsme se dostali do času 80 setin sekundy po T0, ale SpaceX to zkusí opět dnes před půlnocí.

EDIT 23:43
Na záběrech nevidíme žádný venting (kondenzaci vzdušných vodních par), ani zapálenou fléru. To není stav, který bychom čekali 15 minut před skokem. Raději posuneme začátek našeho přenosu.

EDIT 22:21
Podle Elona Muska se skok odkládá na půlnoc našeho času. Tím pádem se posune i začátek našeho přenosu na 23:45.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://forum.nasaspaceflight.com/…47120.0;attach=1578841;image

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

70 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Starhopper vystoupá do výšky 200 metrů”

 1. Alois napsal:

  Má někdo přehled jak to vypadá s pilotovaným Dragonem, dle rozpisu by se mělo letět již za 6 týdnů, ale je tam pořád NET.

 2. V_A napsal:

  Snad nebudeme dneska zase čekat až do dvou do rána. Zítra mám zkoušku, jestli tam usnu a vyletím tak budu po Muskovi požadovat kompenzaci ve formě exkurze po Spacex 😀

 3. Michal S. napsal:

  Dušane, nechtěl byste na mall.tv probrat množství reklam ve videu? Třeba je to jen můj názor, ale 7 reklam mi přijde na takové video opravdu trochu hodně, včetně jejich časového rozdělení, kde jsou v první půlhodině nacpané 4 reklamy.

 4. Romcek napsal:

  Co jsou to prosím za zvuky? ,
  Diky

 5. Tomáš Obzina napsal:

  Co todle?
  https://m.youtube.com/watch?v=SlurhJkAa08
  Je tam i odpočet. Jak je to relevantní?

 6. PeterK napsal:

  Och!! prenos sa na mall.tv nespustil automaticky, este ze som to nahodou refreshol.

 7. PeterK napsal:

  hmm nie je ten Starhopper trochu nakrivo? lebo pozeram jeden stream aj druhy, a fakt je trochu nakrivo .. 🙂

 8. PeterK napsal:

  VEEENTIINNGG, nezapinas prenos Dusan? 🙂

 9. Ketivab napsal:

  V případě toho plánovaného 20 m skoku, který SpaceX vysílalo živě a který byl krátce po zážehu motoru zrušen, došlo k zapálení fléry 10 minut před zážehem a venting byl vidět až potom. Je to vidět na tomto záznamu (fléra: 1:04:03, zážeh: 1:14:29): https://youtu.be/Rfb0cd17IAY

 10. Radoslav Karásek napsal:

  Keby som sa pred pár rokmi díval takmer hodinu na vodojem a čakal, kedy vzlietne, asi by si žena myslela, že som prípad na psychiatriu.

 11. bohyn napsal:

  Zajímavý fakt: SX musí být, dle povolení od FAA, na „overpresure event“ pojištěna na $100,000,000 (nebo doložit, že to dokáže sama zaplatit, což asi riskovat nebudou).

 12. rowexy napsal:

  na dnešek jsem spal 3 hodiny, zítra vstávam v půl čtvrté, ale živý přenos s komentářem Dušana Majera si nejde nechat ujít !

 13. MarcelMagoreCZ napsal:

  A bude se vysilat zaroven i na youtube nebo jen na mall.tv ja youtube jsem na kosmonautix nenasel pripravu k vysilani. Jinak doufam jak vsichni ze poleti a pristane

 14. ZDENĚK napsal:

  Bože, jsem v práci a nic nevidím. Ani dovolenou si nemůžu vzít. Tak snad ráno že záznamu. Budu držet palce ať jim to vyjde na 1.

 15. Vladimír Todt napsal:

  Video dopředu pro nedočkavce:D

 16. Martin N. napsal:

  FYI, ETD pondělí 26.8.2019 23:00 CEST 😉

 17. Jirka napsal:

  Zdravím,
  Doufám, že v přímém přenosu neuvidíme overpresure event a oranné systémy to nevyhodnotí jako útok atomovou zbraní malého kalibru.
  Díky za přenos.

 18. Pavel napsal:

  Bude to znít trochu nadneseně,ale doufám že to klapne a malím skokem vkročí kosmonautika na další schůdek. …

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.