ŽIVĚ A ČESKY: Starhopper čeká na druhou šanci

Včerejší čekání na poskočení Starship Hopperu se nám překulilo přes půlnoc a nakonec jsme ponocovali do dvou hodin ráno – a skok jsme přitom neviděli. Podle dostupných informací by měl být problém velmi banální – hovoří se o konektoru u elektrických zapalovačů. Ty má motor Raptor celkem 4 – v každém preburneru (předspalovací komoře) najedeme dva zapalovače. Oprava by tedy měla být jednoduchá a zdá se, že bychom se skoku do výšky 150 metrů mohli dočkat ještě dnes. Pokud dáte Starhopperu po dnešním ponocování druhou šanci, rádi Vás přivítáme na našem přenosu.

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 22:45 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Ve vloženém okně naleznete i záznam vysílání, který by měl být k dispozici zhruba dvě hodiny po ukončení přenosu, děkujeme za pochopení.

U tohoto přenosu je (stejně jako u včerejšího pokusu) velké riziko odkladů a přesunů. Raději tedy všem opravdu upřímně doporučujeme sledovat tento článek, do kterého budeme vkládat informace o případných posunech začátku vysílání. Věříme, že SpaceX opět nabídne vlastní přenos, v záloze máme i vysílání od lidí z okolí.

EDIT 23:45
Po důkladném zvážení posouváme začátek přenosu o pět minut dopředu – na 23:50. Nechceme riskovat, že ke skoku dojde o půlnoci.

EDIT 23:35
Starhopper má již pěkný venting, ale stále neznáme oficiální termín pokusu o skok, přenos proto opět posuneme. Tentokrát o deset minut, takže bychom začali ve 23:55.

EDIT 23:10
Kolem jedenácté začalo tankování Starhopperu. I s přihlédnutím ke včerejšímu časovému rámci se dá skok očekávat nejdříve o půlnoci. Opět tedy posouváme začátek našeho přenosu – tentokrát na 23:45. Připomínám, že stále není žádný termín oficiálně potvrzen. Vycházíme z nepřímých náznaků a odhadů.

EDIT 22:40
Rampa je vyklizená a silnice v okolí uzavřené. Zatím ale nemáme potvrzené tankování a nevidíme ani tzv. venting (vzdušná vlhkost zkondenzovaná na chladném vypouštěném kyslíku). Proto se nedá očekávat skok ve 23:00 SELČ a začátek našeho přenosu se také posune. Zatím není oznámen žádný oficiální termín skoku, takže uděláme předběžný posun o půl hodiny.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/EASChNpW4AA8RW0.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

76 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Starhopper čeká na druhou šanci”

 1. PeterK napsal:

  Takze zo Starhopperu odpadli 2 nadoby, jedna odletela po pristati, je to vidno na kamere od Everyday Astronauta a druha bola spadnuta pri pravej nohe.
  ODPORUCAM pozriet si aktualne video na kanale Scott Manley, okrem odpadnutych nadrzi tam riesi aj farbu plamena, kde sa priklana k tomu, ze to nebol prach ale nejaky problem na motore (s cim zrejme suvisia aj odpadnute nadrze). Veru, Dusan hned vravel, ze to nebude prach 😉

 2. Mr. G napsal:

  Videl som priamy prenos aj komentovany (pre istotu som mal pustene oba 😀 )
  Pan Majer, toto bolo skor komentovanie hokejoveho zapasu, nie startu rakety.

  Na komentovanie 5 z 5 🙂

 3. PeterK napsal:

  Ako to vobec urobili, ze to letelo tak stabilne? Korigovacie trysky boli prakticky cely cas vypnute. Maju motory Raptor moznost viac naklanat hlavnu trysku oproti Merlinom?

 4. tycka napsal:

  Dá se říct, že použití Starhoppera pouze k dvěma krátkým testům vysvětlilo ten zvolený způsob stavby a částečně i její spornou kvalitu.
  Tedy až stavba dalšího prototypu určeného k letům na orbit – ukáže skutečný způsob stavby té rakety.

  • bohyn napsal:

   No to je překvapení, už 1/2 roku se tu debatuje, že prototyp se nedá udělat na poli. Oops, ono to možná jde.
   Teď bude následovat debata, že MK1 a MK2 se na louce udělat nedá. Nebo jo? 😉
   A finální verze? Ta se nebude stavět v žádných clean rooms (ve smyslu NASA), prostě to udělají na běžné montážní lince, toť můj názor.

   • KarelTv napsal:

    Hm, až na to že nosiče se samozřejmě nikde nestaví v clean room. Nevím co si to někteří fanoušci vymýšlí jen aby si kopli do NASA. V clean room se staví družice, rovery, sondy. Stejně tak finální verze by byla stavěná v hale, to se vsaďte. Venku může někdo bastlit skutečně jen ty testovací věci, pokud chce ušetřit čas a peníze za obří halu, je to řešení.

 5. TomášH napsal:

  Už sa vie čo za fragment to odletelo po pristátí? Vyzeralo to ako jedna z nádrží umiestnených na vrchu alebo manevrovacia tryska….

 6. PeterK napsal:

  Ked tak pozeram na tie povolenia a 100 milionove poistky, preco si nevybrali uzemie viac vzdialene od obyvatelov? Pust okolo L.A. atd?

 7. Jouza napsal:

  Dušane, děkuji Vám za úžasný komentář! I za rýpnutí si do těch, co všude trolí a ví vše nejlépe…
  Viděl jsem to bohužel jen ze záznamu, ale i tak je to pecka!!! Krásný zážitek…

 8. jregent napsal:

  Dugi, diky za prenos a krasny spolu-zazitek 🙂

 9. Charlie napsal:

  Ke změně barvy plamene dochází i okamžik po startu kdy se zvíří prach. Při přistání pak sedal do silně zaprášeného prostředí takže zdroj sodíku byl okolo celé trysky.

 10. V_A napsal:

  „Malý krůček pro bojler, velký skok pro Spacex“

 11. Víťa Výmola napsal:

  !!!!!!
  Nejdřív jsem myslel, že jim to náhodně uhlo někam na plochu a oni přitom přistáli přímo doprostřed druhé platfromy!

 12. maro napsal:

  Tak takhle si představuju Golema, který se naštve a odlepí se od země 🙂

 13. Al napsal:

  Tak to bola pecka! :)) Nádhera, tých pár hodín čakania stálo za to
  Dušan vďaka za komentár, ten to ešte umocnil

 14. Ketivab napsal:

  SpaceX by mělo na svém Twitteru sdílet odkaz na oficiální přenos 10 minut před startem. Přibližně v tu chvíli by měla začít hořet i fléra. Zatím to podle zdrojů na místě vypadá, že by ke startu mohlo dojít o půlnoci.

 15. Jan napsal:

  Tak venting už máme, snad to dnes vyjde. A to jsem si původně myslel jak se o dovolené prospím, ale toto je lepší (: .

 16. Jakub napsal:

  Proč se používá dusík v manévrovacích treskách nemůže tam byt jiný plyn?

 17. Ketivab napsal:

  Venting kyslíku na pozemním vybavení, tankování začalo. Přibližně ve stejný čas jako včera, takže start momentálně plánován asi na půlnoc našeho času.

 18. Radoslav Karásek napsal:

  Po včerajšej dvojhodinovke kukania na valec už aj moja žena fandí, nech to konečne vyletí.. 😀

 19. bohyn napsal:

  Vi se neco o te namalovane siluete cloveka na hopperu? Na starsich fotkach sem si toho nevsim https://pbs.twimg.com/media/EC-6UWJWkAAwv_y.jpg:large

 20. Jakub R. napsal:

  Používejme jeden jediný čas a to UTC. Tyhle pseudo časy nemá smysl používat. K čemu časová pásma ??? Prostě v každém pásmu bude svítání v jiný čas… Kdyť je to o jen číslo…

 21. Martin N. napsal:

  ETD úterý 27.8.2019 23:00 CEST

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.