sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kdo investuje v čínském NewSpace

Na čínském blogu china-aerospace.blog se objevil článek od Jeana Devilla, který převzal a komentoval poslední zprávu FutureAerospace – Commercial Space Investment Race, ze které také pocházejí dále uváděné číselné údaje. Originál zprávy v mandarínské čínštině je dostupný na webu – [1] nebo [2].

Čínský NewSpace roste, ale kdo jej subvencuje?

Pozorovatelé kosmického průmyslu obecně uvědomují, že do čínského New Space, který v současné době čítá něco mezi 50 až 100 společností (v závislosti na definici “NewSpace”), se nalévá velký proud investic. Jen v samotném roce 2018 bylo do čínských start-upů investováno 2,1 miliardy čínských jüanů – RMB (cca 300 mil. USD). Ale odkud se tento kapitál bere? Kteří investoři jsou oporou čínského NewSpace? FutureAerospace, v Pekingu sídlící investorská a konsultační společnost, právě publikovala zprávu Commercial Space Investment Race, která nabízí některé odpovědi na zmíněné otázky. Níže jsou uvedeny přeložené hlavní body této zprávy.

1) Zvyšující se počet investorů do čínského vesmírného sektoru

8_2019 Nejaktivnější investoři do čísnského NewSpace
Nejaktivnější investoři do čínského NewSpace
Zdroj: https://china-aerospace.blog/2019/08/17

Podle uvedené zprávy proběhlo mezi rokem 2015 a červencem 2019 v čínském komerčním kosmickém sektoru 161 investičních cyklů. Investice pocházely od 218 různých společností, které v průměru v tomto sektoru provedly 1,35 operací na jednu firmu. Takto nízký průměr ukazuje buď na zdánlivě nízkou úroveň specializace investorů, kteří uskuteční „jednu investiční ránu“ jen jako pokračování jejich původního investičního zaměření (jako např. investice do chytrého zemědělství, do průmyslu 4.0, apod.). Dalším možným vysvětlením je silné zastoupení entit spojených s místními administrativami, které podporují jednoho či dva místní start-upy. To může být příklad inkubátorů v Čchang-ša, Wu-chan, Čcheng-tu atd. Na druhé straně existuje několik velmi aktivních investorů, kteří provedli 3 až 8 různých investic do start-upů NewSpace. Mezi nimi jsou velmi respektované společnosti jako Matrix Capital China, Šun-wej Capital a Šen-čen Capital. Existuje 18 firem rizikového kapitálu, které provedly 3 a více investic. Většinou se jedná o soukromé, původně technicky orientované společnosti, které mají silnou zkušenost s podporou růstu a transformace. Zbývajících 200 investorů uskutečnilo jednu nebo dvě investice.

2) Rostoucí zájem investorů o komerční kosmický sektor

Čínské společnosti investující do kosmu
Čínské společnosti investující do kosmu
Zdroj: https://china-aerospace.blog/2019/08/17

Zpráva FutureAerospace’s také uvádí počty společností investujících do aktivit spojených s kosmem v jednotlivých letech mezi roky 2015 a 2018. Nepřekvapivě se jedná o neustálý vzestup (se skokovým zvýšením o 75% mezi lety 2015/2016 a 2017/2018). Tato rostoucí důvěra investorů v kosmický sektor byla také zmiňována během čínského Vesmírného dne 2019.

3) Kam jsou tyto investice směřovány?

8_2019 Investice do čínského NewSpace
Investice do čínského NewSpace
Zdroj: https://china-aerospace.blog/2019/08/17

Z dostupných dat nejvíce zájmu (ve smyslu počtu investičních cyklů – 52) přitáhl sektor výroby satelitů. Jen o jednu méně se zajímalo o satelitní aplikace – 51 cyklů – z toho je nejpopulárnější dálkový průzkum (24), potom satelitní komunikace (17). Aktivity spojené s vypouštěním raket také přitáhly podstatný počet investic (36), to je v relaci s velkým počtem čínských soukromých společností v tomto oboru,  jak Jean psal v předchozích článcích.

To co, bohužel, zpráva FutureAerospace nezmiňuje, je klasifikace založená na objemu investic. Absence takových informací není úplně překvapivá, protože start-upy nemusí oznamovat objem získaných prostředků. FutureAerospace přesto indikuje, že podle konzervativního odhadu se mezi rokem 2015 a červencem 2019 se jednalo minimálně o 10 miliard RMB (přibližně 1,42 miliardy USD).

 

Zdroj informací:
[1] 商业航天投资赛道布局报告, 36kr, 16 August 2019
[2] “商业航天投资赛道布局报告” 发布 , 际商业航天, 16 August 2019
https://china-aerospace.blog/2019/08/17/whos-investing-in-chinas-newspace/

Zdroj obrázků:
https://china-aerospace.blog/2019/08/17/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Miloš
Miloš
5 let před

Zaujímavé, ale zaujal ma aj tento článok porovnávajuci novú Čínsku loď k Dragonu a vývoji rakety odvodenej od LM-5 s nosnosťou 70 ton na LEO podobnej FH od SpaceX … https://danielmarin.naukas.com/2019/08/23/contemplando-la-nueva-nave-tripulada-china-por-primera-vez/

Radim Pretsch
Radim Pretsch
5 let před

A jaké jsou tedy odpovědi na otázky v úvodu? Jedná se výhradně o čínský (státní?) kapitál nebo do čínského kosmického průmyslu investují ve velkém zahraniční investoři.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.