Brněnská výstava „Tenkrát na Měsíci“

Po celé prázdniny můžete v Technickém muzeu v Brně navštívit výstavu, která je věnovaná 50. výročí prvního pilotovaného přistání na Měsíci, mise Apollo 11. Vernisáž výstavy proběhla 3. června a navštívit ji můžete až do 29. září. Těšit se můžete třeba na velkoformátové fotografie, nebo na model přistávací nohy lunárního modulu, jejíž součástí je i žebřík. Zájemci si tak mohou sami zkusit, jaké pocity zažíval Neil Armstrong, když dělal onen malý krok pro člověka.

Fanoušky podpisů slavných osobností pak jistě zaujme, že součástí výstavy jsou originální podpisy všech dvanácti mužů, kteří kráčeli po Měsíci. „Amerických prezidentů je 45, papežů 266, ale astronautů, kteří se prošli po Měsíci, jen dvanáct,“ komentuje garant výstavy Tomáš Přibyl a dodává: „Je to nejexkluzivnější klub v historii lidstva. A my ho návštěvníkům můžeme prezentovat na jednom místě.

Garant výstavy Tomáš Přibyl u infopanelů.

Garant výstavy Tomáš Přibyl u infopanelů.
Foto: Technické muzeum v Brně

Projekt Tenkrát na Měsíci ale není jen o statické výstavě. Jeho součástí je i doprovodný program s tématickými přednáškami. 16. července se v 17:00 uskuteční v Technickém muzeu v Brně přednáška „Dobytí Měsíce“ a 24. září opět v 17:00 přednáška „Program Apollo: velké plány, skromná realita“. Obě připraví garant výstavy Tomáš Přibyl. Technické muzeum v Brně navíc přichystalo i tři tématické pamětní medaile. Zatímco dvě z nich se dají koupit na pokladně, třetí je exkluzivní a získat se dá pouze za účast například na výše uvedených přednáškách.

P.S. Pokud Vás zajímají přednášky Tomáše Přibyla, pak možná oceníte informaci o tom, že tento popularizátor kosmonautiky dnes od 17:00 vystoupí v Jihlavě. V Malovaném sále Muzea Vysočiny (Masarykovo náměstí 55) bude hovořit na téma „Příběh lunárního modulu“.

Zátiší s přistávací nohou lunárního landeru.

Zátiší s přistávací nohou lunárního landeru.
Foto: Michal Přibyl

Zdroje obrázků:
Technické muzeum v Brně
Michal Přibyl

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

12 komentářů ke článku “Brněnská výstava „Tenkrát na Měsíci“”

 1. Karlos napsal:

  Pan Přibyl je zřejmě krok předemnou 🙂 už 14 dní si dělám rešerši jen na lunární modul, že bych si udělal ucelený přehled všeho o LM a vypadá to, že bude stačit podívat se na YT 😀

 2. Alois napsal:

  Jestli Artemis není jen politické plácnutí do stojatých vod, tak výstava napoví na jaký triumf se má Amerika opět těšit.

 3. MichaelM napsal:

  „Program Apollo: velké plány, skromná realita“ Opravdu?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Ve srovnání s těmi honosnými plány byla realita opravdu skromná. Byť to, co se podařilo, bylo mimořádné, ale plánovaly se ještě mnohem větší věci.

   • MichaelM napsal:

    Mohu se zeptat jake byly ty „honosne plany“ v programu Apollo? Nejak mi uplne unikly. Mimo tech 3 zrusenych pristani planoval program Apollo dosahnout jeste neceho dalsiho?

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Samozřejmě, plánovaly se mnohem větší a pokročilejší systémy a mise. Doporučuji vyhledat si heslo Apollo applications (zde třeba na wiki). Ke splnění těchto plánů a vynesení těžkých nákladů měly Saturny V projít masivní zesílením, případně by je nahradily silnější rakety Nova. Jako malou ochutnávku mohu doporučit přednášku Tomáše Přibyla na podobné téma.

   • TP napsal:

    Apollo Applications (ze kterého zůstala jen jedna stanice Skylab), rampa 39C (ev. další), rozšíření VAB severním směrem, motor NERVA, NAB (Nuclear Assembly Building), hromada verzí lunárního modulu (LM Taxi, LM Shelter, Augmented LM…), MoLab, teleskop Apollo 120, Voyager Mars Program, motory F-1A pro pokročilejší verze Saturnu V… To jen namátkou. Mnohé z toho se začalo vyvíjet, stavět nebo pro to byly vytvářeny podmínky.

  • Jirka Hadac Redakce napsal:

   Na yt ta prednaska Tomase Pribyla je, rozhodne doporucuju, a radeji ani nebudu rikat, kolikrat sem ji uz videl. Mockrat. Mimochodem, od te doby se G. Muller pridal do party mych oblibencu k G. Lowovi.

 4. Jirka Hadač Redakce napsal:

  Jupíííí. Mám radost hned z několika důvodů, zajímavá výstava, potenciálně z toho plyne další návštěva Brna o prázdninách. Co kluci? 😀
  Dalším důvodem je, že z přednášek v jihlavském muzeu bývá videozáznam, což znamená, že Tomu Přibylovi přibude na youtube další přednáška, skvělé. A pokud si dobře pamatuju, stejnou přednášku měl už na pozdim ve Valmezu a byla báječná, takže si ji moc rád shlédnu znovu.
  Takže zbývá se dotázat, jestli se budou zaznamenávat ty přednášky v technickém muzeu v Brně. Tu druhou jsem už viděl, ale tu první neznám.

  • Štěpán Krňanský napsal:

   Souhlas, stejně jako loni cesta do Brna 🙂

   Doufám, že někoho ukecám aby jel semnou..

   No a ty přednáška tak ta jedna už myslím je na youtube, ale ta druhá ne tak sem zvědavej…

   • Jirka Hadač Redakce napsal:

    Mimochodem, ten příběh lunárního modelu je skvělý 😀 Fakt skvělý, máš se na co těšit.
    A mimochodem, co na youtube, já tu přednášku mám i v mobilu :-D.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.