sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Brněnská výstava „Tenkrát na Měsíci“

Po celé prázdniny můžete v Technickém muzeu v Brně navštívit výstavu, která je věnovaná 50. výročí prvního pilotovaného přistání na Měsíci, mise Apollo 11. Vernisáž výstavy proběhla 3. června a navštívit ji můžete až do 29. září. Těšit se můžete třeba na velkoformátové fotografie, nebo na model přistávací nohy lunárního modulu, jejíž součástí je i žebřík. Zájemci si tak mohou sami zkusit, jaké pocity zažíval Neil Armstrong, když dělal onen malý krok pro člověka.

Fanoušky podpisů slavných osobností pak jistě zaujme, že součástí výstavy jsou originální podpisy všech dvanácti mužů, kteří kráčeli po Měsíci. „Amerických prezidentů je 45, papežů 266, ale astronautů, kteří se prošli po Měsíci, jen dvanáct,“ komentuje garant výstavy Tomáš Přibyl a dodává: „Je to nejexkluzivnější klub v historii lidstva. A my ho návštěvníkům můžeme prezentovat na jednom místě.

Garant výstavy Tomáš Přibyl u infopanelů.
Garant výstavy Tomáš Přibyl u infopanelů.
Foto: Technické muzeum v Brně

Projekt Tenkrát na Měsíci ale není jen o statické výstavě. Jeho součástí je i doprovodný program s tématickými přednáškami. 16. července se v 17:00 uskuteční v Technickém muzeu v Brně přednáška „Dobytí Měsíce“ a 24. září opět v 17:00 přednáška „Program Apollo: velké plány, skromná realita“. Obě připraví garant výstavy Tomáš Přibyl. Technické muzeum v Brně navíc přichystalo i tři tématické pamětní medaile. Zatímco dvě z nich se dají koupit na pokladně, třetí je exkluzivní a získat se dá pouze za účast například na výše uvedených přednáškách.

P.S. Pokud Vás zajímají přednášky Tomáše Přibyla, pak možná oceníte informaci o tom, že tento popularizátor kosmonautiky dnes od 17:00 vystoupí v Jihlavě. V Malovaném sále Muzea Vysočiny (Masarykovo náměstí 55) bude hovořit na téma „Příběh lunárního modulu“.

Zátiší s přistávací nohou lunárního landeru.
Zátiší s přistávací nohou lunárního landeru.
Foto: Michal Přibyl

Zdroje obrázků:
Technické muzeum v Brně
Michal Přibyl

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
jregent
jregent
5 let před

Diky za tip 🙂

Jirka Hadač
Jirka Hadač
5 let před

Jupíííí. Mám radost hned z několika důvodů, zajímavá výstava, potenciálně z toho plyne další návštěva Brna o prázdninách. Co kluci? 😀
Dalším důvodem je, že z přednášek v jihlavském muzeu bývá videozáznam, což znamená, že Tomu Přibylovi přibude na youtube další přednáška, skvělé. A pokud si dobře pamatuju, stejnou přednášku měl už na pozdim ve Valmezu a byla báječná, takže si ji moc rád shlédnu znovu.
Takže zbývá se dotázat, jestli se budou zaznamenávat ty přednášky v technickém muzeu v Brně. Tu druhou jsem už viděl, ale tu první neznám.

Štěpán Krňanský
Štěpán Krňanský
5 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Souhlas, stejně jako loni cesta do Brna 🙂

Doufám, že někoho ukecám aby jel semnou..

No a ty přednáška tak ta jedna už myslím je na youtube, ale ta druhá ne tak sem zvědavej…

Jirka Hadač
Jirka Hadač
5 let před

Mimochodem, ten příběh lunárního modelu je skvělý 😀 Fakt skvělý, máš se na co těšit.
A mimochodem, co na youtube, já tu přednášku mám i v mobilu :-D.

MichaelM
MichaelM
5 let před

„Program Apollo: velké plány, skromná realita“ Opravdu?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  MichaelM

Ve srovnání s těmi honosnými plány byla realita opravdu skromná. Byť to, co se podařilo, bylo mimořádné, ale plánovaly se ještě mnohem větší věci.

MichaelM
MichaelM
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Mohu se zeptat jake byly ty „honosne plany“ v programu Apollo? Nejak mi uplne unikly. Mimo tech 3 zrusenych pristani planoval program Apollo dosahnout jeste neceho dalsiho?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  MichaelM

Samozřejmě, plánovaly se mnohem větší a pokročilejší systémy a mise. Doporučuji vyhledat si heslo Apollo applications (zde třeba na wiki). Ke splnění těchto plánů a vynesení těžkých nákladů měly Saturny V projít masivní zesílením, případně by je nahradily silnější rakety Nova. Jako malou ochutnávku mohu doporučit přednášku Tomáše Přibyla na podobné téma.

TP
TP
5 let před
Odpověď  MichaelM

Apollo Applications (ze kterého zůstala jen jedna stanice Skylab), rampa 39C (ev. další), rozšíření VAB severním směrem, motor NERVA, NAB (Nuclear Assembly Building), hromada verzí lunárního modulu (LM Taxi, LM Shelter, Augmented LM…), MoLab, teleskop Apollo 120, Voyager Mars Program, motory F-1A pro pokročilejší verze Saturnu V… To jen namátkou. Mnohé z toho se začalo vyvíjet, stavět nebo pro to byly vytvářeny podmínky.

Jirka Hadac
Jirka Hadac
5 let před
Odpověď  MichaelM

Na yt ta prednaska Tomase Pribyla je, rozhodne doporucuju, a radeji ani nebudu rikat, kolikrat sem ji uz videl. Mockrat. Mimochodem, od te doby se G. Muller pridal do party mych oblibencu k G. Lowovi.

Alois
Alois
5 let před

Jestli Artemis není jen politické plácnutí do stojatých vod, tak výstava napoví na jaký triumf se má Amerika opět těšit.

Karlos
Karlos
5 let před

Pan Přibyl je zřejmě krok předemnou 🙂 už 14 dní si dělám rešerši jen na lunární modul, že bych si udělal ucelený přehled všeho o LM a vypadá to, že bude stačit podívat se na YT 😀

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.