sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 352 (10.6. – 16.6.)

Dnes je závěrečný den týdne a ani tentokrát Vás samozřejmě neošidíme o porci informací k nedělnímu obědu, a jelikož valná většina naší redakce měla nabitý víkend, protože se konal již tradiční sraz Kosmonautix.cz, je tedy na mě abych shrnul to nejzajímavější, co se tento týden událo. V hlavním tématu se zaměříme na zrušený kontrakt společnosti OneWeb, která bude muset své počínání vysvětlit u soudu nebo se krátce se zaměříme na zaseknutý přístroj landeru Insight – HP3. Tak tedy pojďme na to.

Virgin Orbit pošle OneWeb k soudu

Společnost Virgin Orbit sice ještě nevynesla ani jednu družici, zato si již odbude premiéru prvního soudního sporu. Minulý týden totiž zažalovala firmu OneWeb za to, že odmítá zaplatit odstupné za zrušení téměř všech plánovaných startů, které si objednala u Virgin Orbit v roce 2015 na vynesení družic pro svou konstelaci. Podle stížnosti Virgin Orbit podané dne 4. června u okresního soudu, OneWeb tiše zrušil 35 z plánovaných 39 startů již loni v červnu. Poplatek za ukončení smlouvy činil 70 milionů dolarů a byl uvedený ve smlouvě. Virgin Orbit tvrdí, že OneWeb jí stále dluží 46,32 milionů dolarů a chce tedy své peníze logicky zpět.

OneWeb se pro zrušení rozhodla pravděpodobně kvůli zpoždění v programu Virgin Orbit, protože podle 14 stránkové stížnosti, kterou sepsala společnosti Virgin Orbit, byla smlouva uzavřená 20. května 2015 s OneWeb a je v ní uvedeno, že k prvnímu startů mělo dojít už v roce 2017 a 35 zbývajících mělo následovat postupně od roku 2018. Smlouva zahrnovala i možnost rozšíření pro dalších 100 startů za dohodnutou cenu. Pro Virgin Orbit šlo o významný kontrakt, na kterém mohla vydělat mezi 234 až 834 milióny dolarů. Společnost Virgin Orbit tvrdí, že společnost OneWeb se již během jara 2017 snažila snížit počet startů i smluvenou cenu. Jednání o revidované smlouvě pokračovala. Přesto 14. června 2018 společnost OneWeb zrušila 35 nesmlouvaných startů, ale přitom neporušila první dohodu na zahajovací čtyři starty a tvrdí, že Virgin Orbit žádné peníze za zrušení zbylých 35 startů nedluží. Společnost se ovšem dále k probíhajícímu sporu odmítla vyjádřit.

OneWeb se prozatím rozhodla vynášet své družice pouze raketou Sojuz, která je schopna najednou vynést až 35 družic nové konstelace, ale stále se očekává, že nejméně 4 vynese Virgin Orbit. Jelikož se spor zatím nepodařilo vyřešit neformálním zprostředkováním, tak se společnost Virgin Orbit rozhodla podat žalobu na porušení smlouvy a požaduje 46,32 milionu dolarů plus právní poplatky a úroky po splatnosti.

Podobné spory jsou bohužel také součástí kosmonautiky a lze jen doufat, že tento nepěkný soudní spor nebude mít vliv na fungování obou společností. Nutno však podotknout, že pro Virgin Orbit je to určitě velká ztráta.

Kosmický přehled týdne:

Tým se již několik týdnů usilovně snaží přijít na způsob, jak osvobodit krtka.
Tým se již několik týdnů usilovně snaží přijít na způsob, jak osvobodit krtka. Zdroj: https://mars.nasa.gov Kredit: NASA/JPL-Caltech

NASA začátkem týdne oznámila, že se pokusí obnovit činnost přístroje HP3, který je součástí mise Insight a má za úkol razit si cestu marsovskou půdou a přitom měřit teplotu. „Krtek“ se však bohužel zasekl již ve 30 cm a dosavadní pokusy o pokračovaní v práci selhaly. Tým si tedy vzal čas na promyšlení dalších kroků a ukončil dočasně další pokusy do doby, než se podaří vymyslet další postup. A zdá se, že tým již konečně našel určité řešení. V následujících dnech robotické rameno na landeru nadzvedne přístroj HP3, ale tak, aby zároveň nepohnul s krtkem, který je nakloněn pod úhlem asi 20°. Pak dostane prostor lopatka, která zatlačí na okolí krtka, aby trochu zhutnila terén, což by mohlo pomoci při dalším zatloukání. Navíc kamery mohou okolí lépe prohlédnout a možná se podaří odhalit nějaký důležitý detail. Celý proces není bez rizika a je možné, že během manipulace dojde i k poškození přístroje. Držme palce ať se celá operace podaří. Situaci i nadále sledujeme a o nových výsledcích Vás budeme samozřejmě informovat.

Novinkou je také definitivní změna jména lodi pro záchranu aerodynamických krytů Mr. Steven, která se nově jmenuje GO Ms. Tree. Tedy slečna (paní) strom. Zdali je inspirací stejnojmenný komiks zatím nevíme, ale spojení Ms. Tree je tak trochu slovní hříčkou, protože inklinuje výslovností ke slovu Mystery. Mimo jméno však loď změnila i svého majitele, kterým je nyní společnost GO (Guice Offshore).

Přehled z Kosmonautixu:

Ani tentokrát nesmí chybět souhrn článků, které vyšly na portálu Kosmonautix.cz. Dva články o kosmonautice denně jsou porcí, kterou vám servírujeme již nějaký ten čas a i nadále se budeme snažit v tomto tempu pokračovat. Začali jsme pozitivní zprávou o pokračovaní legendární rampy na kosmodromu Bajkonur. Posvítili jsme si na náklad rakety Falcon 9. Na kosmodromu Bajkonur pokračují přípravy na start rentgenového teleskopu Spektr-RG. O jeho vynesení se postará nosná raketa Proton-M vybavená horním stupněm DM-03. Úterky patří již delší dobu seriálu Svět nad planetou a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Vyšel i další díl nepravidelného seriálu Výzkum na ISS s názvem Jídlo a krev. Stále se hledá také vhodná lokalita pro odběr vzorků z planetky Bennu. Do kosmu se vydal Falcon 9 a díky našemu živému přenosu jste mohli být u toho. Americká sonda Psyche bude skutečně unikátní. Od začátku je navrhována tak, aby mohla co možná nejlépe prozkoumat dosud neprozkoumaný typ kosmického tělesa a NASA schválila vstup mise do závěrečné návrhové a výrobní fáze. Pozvali jsme Vás na unikátní výstavu, která se koná v Brně jejímž garantem není nikdo jiný něž sám Tomáš Přibyl. NASA příští rok vyšle k Marsu nové průzkumné vozítko a v jeho misi najdeme překvapivě velké množství technologií, které drobnými krůčky vyšlapou cestu pilotované výpravě k Rudé planetě. Kosmické počasí se vyplatí sledovat, pokud chcete podniknout výpravu třeba na Měsíc a zejména pak sluneční aktivitu. Výzkumy, které dnes probíhají, mohou objevit novou spolehlivou metodu předvídání sluneční aktivity. Závěr týdne patřil ženám, protože tento týden začala další z řady každoročních expedic NEEMO. Aktuální mise má označení 23 a vůbec poprvé posádku tvoří pouze ženy a v posledním článku před vydáním Kosmotýdeníku jsme se vrátili k sondě OSIRIS-REx a planetce Bennu. Sonda totiž upravila svou pozici a vstoupila na vůbec nejnižší oběžnou dráhu kolem jakéhokoliv tělesa v historii, které se podařilo dosáhnout.

Snímek týdne:

Tento týden se do kosmu vydala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, která vynesla tři družice konstelace Radarsat. Start proběhl z Vandenbergovy letecké základny a raketu obklopovala hustá mlha díky které celý start působil až mysteriozním dojmem.

Raketa Falcon 9 si razí cestu skrz mlhu, která obklopila rampu SLC-4E.
Raketa Falcon 9 si razí cestu skrz mlhu, která obklopila rampu SLC-4E. Zdroj: https://twitter.com/SpaceX/status/1138928956692844544
Krásná fotografie před startem mise Radarsat.
Krásná fotografie před startem mise Radarsat. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/spacex/with/48052269657/

Video týdne:

Evropská kosmická agentura ESA se pochlubila videem, které prezentuje opětovně použitelnou autonomní kosmickou loď Space Rider. Připravena by měla být do roku 2022 a startovat bude na nové raketě Vega-C.

Zdroje informací:
https://spacenews.com/
https://www.dlr.de/
https://mars.nasa.gov/
https://old.reddit.com/
https://www.elonx.cz/

Zdroje obrázků:
https://spacenews.com.jpg, Kredit: Virgin Orbit
https://mars.nasa.gov/resources/22514/jpl
https://twitter.com/julia_bergeron/status/1139576592869597187
https://twitter.com/SpaceX/status/1138928956692844544
https://www.flickr.com/photos/spacex/with/48052269657/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois
Alois
5 let před

Díky odkazu v článku ze 14.6. se dá průběžně sledovat stavba amerického vozítka na Mars 2020, což je fantastické – už má kola.

Karel Zvoník
5 let před
Odpověď  Alois

Já už jsem se lekl, že jsem na ten článek zapomněl.:) Naštěstí ne. Děkuji za připomenutí přenosu.

Alois
Alois
5 let před
Odpověď  Karel Zvoník

Rádo se stalo, pozorovat montáž na živo je zcela jiná třída než obvyklá časosběrná videa. Přiznám se, že to vidím poprvé a jsem naprosto nadšen. Autor článku se svým odkazem trefil přesně do mého gusta, ještě jednou díky.

Kamil
Kamil
5 let před

Virgin Orbit má něco společného s Virgin Galactic?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Kamil

Ano, obě firmy patří do konsorcia Virgin.

Radoslav Karásek
Radoslav Karásek
5 let před

z tejto vety „OneWeb se prozatím rozhodla vynášet své družice pouze raketou Sojuz, která je schopna najednou vynést až 35 družic nové konstelace, ale stále se očekává, že nejméně 4 vynese Virgin Orbit.“

to vyznieva, akoby mal virgin orbit vyniesť len 4 družice, ale asi to majú byť 4 štarty s x družicami. nepredpokladám, že mal lietať vždy len s jednou družicou

Karel Zvoník
5 let před

Nejsem si úplně jist, ale mohlo by jít o 4 družice a dva starty. Jedna družice Oneweb má vážit cca 150 kg a nosnost LauncherOne je cca 300 kg na SSO. Takže tipuji maximálně 2. Vzhledem k plánované výšce je však také klidně možný pokaždé jednotlivý naklad a pak by se skutečně jednalo o 4 starty.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.