ŽIVĚ A ČESKY: V Utahu se bude opět tavit písek na sklo

Nedaleko města Promontory v Utahu se nachází komplex, ve kterém probíhají zkoušky raketových motorů na tuhá paliva. Po změně vlastníka spravuje tento areál společnost Northrop Grumman, která by dnes měla využít největší stanoviště k opravdu velké zkoušce. Na statický zážeh se totiž chystá první stupeň připravované rakety OmegA, která bude ve velkém využívat právě motory na tuhá paliva, které vychází z urychlovacích motorů na raketoplánech. Největší z nich je, jak už to v kosmonautice bývá, první stupeň a proto Vám chceme trochu netradičně nabídnout česky komentovaný přenos právě z této zhruba dvouminutové zkoušky, ke které by mělo dojít ve 21:05 našeho času.

Náš přenos spustíme jako obvykle 15 minut před začátkem zkoušky, tedy okolo 20:50 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Ve vloženém okně naleznete i záznam vysílání, který by měl být k dispozici zhruba dvě hodiny po ukončení přenosu, děkujeme za pochopení.

Zdroje informací:
http://www.northropgrumman.com/
https://www.facebook.com/
https://www.facebook.com/
http://www.northropgrumman.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/D5_D_rxXoAAiImU.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

22 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: V Utahu se bude opět tavit písek na sklo”

 1. Hynek napsal:

  Tisková zpráva Northrop Grumman má titulek: „Northrop Grumman Successfully Completes First Stage Test for OmegA Rocket“

  A ve zprávě není ani písmenko o problému.

  https://news.northropgrumman.com/news/releases/northrop-grumman-successfully-completes-first-stage-test-for-omega-rocket

  Na tiskovce https://youtu.be/8MTM-ANa7FI?t=5072 říkají, že při reálném letu by takový problém s tryskou pravděpodobně nezpůsobil problém pro misi.

  Samozřejmě je ještě příliš brzy. Budou analyzovat data…

 2. Robert Gonda napsal:

  Vďaka za prenos 🙂
  No, tryska „vzala za své“, ešte dobre, že pri teste.
  Som zvedavý na výsledky šetrenia príčiny.

 3. Alois napsal:

  Zkouška při které se roztrhne tryska je jasně neúspěšná. Znamená to, že konstrukce je vadná a konstrukce se musí změnit. Samozřejmě mohou být i jiné příčiny, vada materiálu, či vadně odlité zrno v každém případě po vyšetření musí být zkouška nová.

 4. Jirka Hadač Redakce napsal:

  Pro změnu mě aplikace neupozornila, tak si hold budu muset počkat na záznam, až ho přechroustají…

 5. Vojta napsal:

  No, pěkný výbuch trysky. V NG se nudit nebudou. Zajímalo by mě, jak by to dopadlo při ostrém startu. Bylo to těsně před dohořením a k celkové destrukci stupně nedošlo. Možná by to horní stupeň dotáhl, možná by se aktivovala autodestrukce, těžko říct.
  Jen drobný postřeh k jinak skvělému komentáři. Předpokládám, že zážeh nebyl a ani nemohl být ukončen, když šlo o motor na tuhá paliva. Prostě dohořel.

 6. JanHonnza napsal:

  Noo, tavil se nejen písek, tryska určitě, možná i motor, moc by mě zajímalo, co to bylo… rozhodně to bylo divácky vděčné. Díky za přenos pánové 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.