Rampa Ariane 6 roste před očima

Už v příštím roce by se měla svého premiérového startu dočkat nová evropská raketa Ariane 6. Na jihoamerickém kosmodromu v Kourou proto vzniká rampa, která bude moci tyto nosiče obsloužit. Oficiální YouTube kanál kosmodromu ve Francouzské Guyaně nedávno zveřejnil video se záběry z dronu, které ukazují, jak vypadalo staveniště letos v dubnu. Zároveň video pěkně ukazuje, že když se řekne, že se postaví rampa, tak se nemyslí jen obslužná věž a kanál pro odvod spalin. Součástí je mnoho servisních zařízení – od vodní věže, přes sklady kryogenních pohonných látek až po pomocné budovy.

Nosná konstrukce obslužné věže je dokončena a probíhá obkládání jejích stěn. Dokončení hlásí i struktura vodní věže, do které se vejde 2 600 metrů krychlových vody (2 600 000 litrů). Při startu z ní bude na rampu během 40 sekund vypuštěno 740 000 litrů vody, které projdou přes tři chrlicí systémy pro eliminaci škodlivých účinků pekelného hluku. Maximálního průtoku 50 metrů krychlových (50 000 litrů) za sekundu bude dosaženo v okamžiku startu a tato úroveň průtoku vydrží šest sekund.

Zdroje informací:
http://blogs.esa.int/
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://blogs.esa.int/spaceport/files/2019/04/image-e1556546558513.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Rampa Ariane 6 roste před očima”

  1. bohyn napsal:

    Ten průtok 50m^3 je docela mazec. Pro představu, Labe před soutokem s Vltavou má průměrný průtok 100m^3, takže to je jako tam pustit řeku

  2. Jura napsal:

    Dobrý den,
    je voda užívaná k tlumení rázových vln na startovacích rampách a zkušebních standech nějak upravovaná? Nepředpokládám, že se jedná o pouhou mořskou vodu, ta by působila na celý startovací komplex silně korozivně. Nejlepší by byla voda destilovaná, ale 2600 kubíků destilované vody je velký objem. Na druhou stranu ochrana drahých zařízení za to stojí.
    Děkuji.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.