Ultima Thule ve 3D

Ultima Thule v rozlišení 33 metrů na obrazový bod. Nejdetailnější snímek tohoto cíle, jaký sonda new Horizons pořídila.

Pokud máte doma 3D brýle, můžete si s nimi prohlížet různé obrázky, které díky nim získají dojem třetího rozměru. Nejrozšířenější (a nejlevnější) formou těchto brýlí jsou ty s různě barevnými skly a právě na ně narazíte na internetu nejčastěji. Výjimkou nejsou ani motivy z kosmonautiky. Je proto logické, že se tuto formu propagace snaží využít i NASA. Nejnovějším přírůstkem do této rodiny jsou snímky transneptunického objektu Ultima Thule, kolem kterého 1. ledna prolétla americká sonda New Horizons.

Průlet ve vzdálenosti zhruba šesti miliard kilometrů od Země umožnil sondě nasbírat cenné vědecké údaje o vzdálených končinách Sluneční soustavy a ke slovu se samozřejmě dostaly i palubní kamery. Jejich snímky jednak pomáhají vědcům, lépe pochopit výsledky ostatních měření a navíc jsou pro běžnou veřejnost na první pohled mnohem zajímavější než výstupy z jiných vědeckých přístrojů. S fotkami se navíc dají dělat různé zajímavé věci – například zkombinováním snímků pořízených z lehce odlišných úhlů, je možné dosáhnout trojrozměrného efektu. Jelikož naše oči jsou od sebe taky o trochu vzdálené, každé z nich vidí svět z trochu jiného úhlu. tohoto efektu se dá snadno využít pro tvorbu 3D snímků.

Trojrozměrný pohled na Ultima Thule vytvořený ze snímků kamery LORRI. Ty vznikly 1. ledna letošního roku v 6:01 a 6:26 SEČ ve vzdálenostech 28 000 a 6 600 kilometrů.

Trojrozměrný pohled na Ultima Thule vytvořený ze snímků kamery LORRI. Ty vznikly 1. ledna letošního roku v 6:01 a 6:26 SEČ ve vzdálenostech 28 000 a 6 600 kilometrů.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Fotky, které umožnily vytvořit 3D snímek Ultima Thule, pořídila kamera LORRI (Long-Range Reconnaissance Imager) 1. ledna letošního roku v 6:01 a 6:26 SEČ ve vzdálenostech 28 000 a 6 600 kilometrů. Tím pádem mají fotky originální rozlišení 130 a 33 metrů na obrazový bod. Sonda během 25 minut pořídila fotky z různých úhlů vůči Ultima Thule, což je potřebné pro trojrozměrné zobrazení. Bližší pohled sice nabízí zhruba 4× větší rozlišení (a jedná se o vůbec nejdetailnější fotky, jaké New Horizons u Ultima Thule pořídila), ale vlivem kratších expozičních časů (vynucených velkou vzájemnou rychlostí v době maximálního přiblížení) ale má výrazně horší obrazovou kvalitu. Výsledek je tedy vizuálně srovnatelný s dřívějším snímkem, takže vzniklý trojrozměrný obrázek nepůsobí rušivě.

Animovaný gif vytvořený ze dvou snímků kamery LORRI ukazuje tvar Ultima Thule.

Animovaný gif vytvořený ze dvou snímků kamery LORRI ukazuje tvar Ultima Thule.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Tyto výhledy nám přináší lepší představu o celkovém tvaru Ultima Thule,“ říká hlavní vědecký pracovník a otec celé mise, Alan Stern ze Southwest Research Institute (SwRI) v coloradském Boulderu a dodává: „Můžeme dobře vidět zploštělý tvar většího laloku, ale i to, jak vypadají jednotlivé topografické útvary – třeba krk, který spojuje oba laloky, nebo velká prohlubeň na menším laloku, či kopečky a údolí na laloku větším.“

„Na stereo snímky ve vysoké kvalitě jsme se hodně těšili už dlouho před samotným průletem,“ říká John Spencer, zástupce hlavního vědeckého pracovníka ze SwRI a dodává: „Nyní můžeme využívat těchto povedených a na informace bohatých trojrozměrných pohledů, abychom mohli lépe porozumět tomu, jak se Ultima Thule dočkala takto neobyčejného tvaru.“

NASA ale pamatuje i na čtenáře, kteří nemají k dispozici 3D brýle. Ze snímků, které posloužily k vytvoření trojrozměrného červeno-modrého anaglyfu, udělala i další obrázky, které jsme vložili do článku. Animovaný gif ukazuje, jak se od sebe oba snímky liší, ale z tohoto obrázku nejde vytvořit trojrozměrný pohled. Zbývající dva obrázky to umožňují, ale není to jen tak. Nepotřebujete k tomu sice žádné brýle, ale chce to cvik. aby naše oči dělaly to, co chceme, ovšem stejně se to nepodaří všem. Jeden z obrázků používá paralelní zobrazení – u něj je potřeba, abychom se při pohledu na něj, dívali až za monitor – jinými slovy, aby naše oči ostřily do dálky, tedy dál, než na samotný obrázek. Uprostřed pak vznikne zkombinovaný pohled, na který se pak můžete zaměřit.

Paralelní pohled na Ultimna Thule - zkuste svůj pohled zaostřit do dálky až za obrázek.

Paralelní pohled na Ultimna Thule – zkuste svůj pohled zaostřit do dálky až za obrázek.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Druhý obrázek využívá křižného pohledu – ten vyžaduje, aby se levé oko dívalo na pravý obrázek a pravé zase na levý. Tohle šilhání není jednoduché, proto NASA doporučuje menší fígl. Zkuste se dívat na obrázek a pár centimetrů před nos umístěte třeba prst, nebo propisku – jakmile zaostříte na obrázek v pozadí, odstraňte bližší předmět. Obě metody jsou, jak jsem již psal, trochu složitější – někomu funguje lépe verze první, někomu druhá, jiný zvládne obě. A pak jsou samozřejmě lidé, kteří si neporadí ani s jednou verzí. Ale nic si z toho nedělejte – červenomodré brýle se dají za pár desítek korun koupit na spoustě internetových stránek.

Zkřížený pohled - zkuste levým okem sledovat pravý snímek a pravým okem ten levý.

Zkřížený pohled – zkuste levým okem sledovat pravý snímek a pravým okem ten levý.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ultima-thule-1-ca06_022219.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nh-ut_stereo_bluered_030619.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nh-ca04_stereo.gif
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ut_stereo_parallel_030619.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ut_stereo_cross_030619.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

12 komentářů ke článku “Ultima Thule ve 3D”

 1. Pája napsal:

  Funguje někomu anaglyph 3D červeno-zelený? A co máte kdyžtak za brýle? Já mám ty 3D červeno-zelené, ale s tímto obrázkem to vůbec nefunguje, stále obě barvy jsou vidět přes obě skla. Zkoušel jsem i stáhnout jas, gammut, sytost, ale nepomohlo to. Děkuji.

 2. Gyngy napsal:

  Krasne obrazky! Podarilo sa mi zaostrit na oba, ale druhy bol krajsi 🙂 Diky

 3. Jožka Somík napsal:

  Ten rozdíl úhlu pohledu je příliš velký. Je krajně obtížné či až nemožné, vidět objekt prostorově. Nejlepší zobrazení tak nabízí animovaný gif. Ale i ten je potřeba udělat v několika variantách, kde by byla prostorově dobře vidět jen oblast na kterou jsou oba snímky zarovnané.

  http://somik05.sweb.cz/UltimaThule/1.gif
  http://somik05.sweb.cz/UltimaThule/2.gif
  http://somik05.sweb.cz/UltimaThule/3.gif
  http://somik05.sweb.cz/UltimaThule/4.gif

  Každopádně velké dík všem, jež se zasloužili o získání podrobných informací o tomto tajemném zmrzlém tělese. 🙂

 4. David R. napsal:

  Tenhle obrázek je opravdu dosti náročný, pokud jej chcete vidět „šilhací metodou“. Hodně ruší výrazný bílý rámeček a okolí (pozadí www stránky). Ideální je, pokud máte 3D brýle, co se používají s mobilem (existuje i kartonové provedení za pár korun). Potřebujete ale i mobil s vyšším rozlišením (minimálně full HD).
  Bez zmíněné výbavy dosáhnete úspěchu tak, že si obrázek stáhnete (pokud se vám pak místo staženého obrázku zobrazí jen černá plocha nebo hlášení o chybném formátu, musíte použít printscreen a oříznout ho). Pak získaný obrázek zobrazíte prohlížečem, který umí obrázek zmenšit z fullscreenu na takovou velikost, aby střebová vzdálenost obou sněhuláků byla cca 6 cm. A nakonec ještě potřebujete nastavit prohlížeč tak, aby kolem zmenšeného obrázku doplnil černou plochu. Potom už máte dost vysokou šanci, že to 3D opravdu uvidíte.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.