sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Ultima Thule ve 3D

Ultima Thule v rozlišení 33 metrů na obrazový bod. Nejdetailnější snímek tohoto cíle, jaký sonda new Horizons pořídila.

Pokud máte doma 3D brýle, můžete si s nimi prohlížet různé obrázky, které díky nim získají dojem třetího rozměru. Nejrozšířenější (a nejlevnější) formou těchto brýlí jsou ty s různě barevnými skly a právě na ně narazíte na internetu nejčastěji. Výjimkou nejsou ani motivy z kosmonautiky. Je proto logické, že se tuto formu propagace snaží využít i NASA. Nejnovějším přírůstkem do této rodiny jsou snímky transneptunického objektu Ultima Thule, kolem kterého 1. ledna prolétla americká sonda New Horizons.

Průlet ve vzdálenosti zhruba šesti miliard kilometrů od Země umožnil sondě nasbírat cenné vědecké údaje o vzdálených končinách Sluneční soustavy a ke slovu se samozřejmě dostaly i palubní kamery. Jejich snímky jednak pomáhají vědcům, lépe pochopit výsledky ostatních měření a navíc jsou pro běžnou veřejnost na první pohled mnohem zajímavější než výstupy z jiných vědeckých přístrojů. S fotkami se navíc dají dělat různé zajímavé věci – například zkombinováním snímků pořízených z lehce odlišných úhlů, je možné dosáhnout trojrozměrného efektu. Jelikož naše oči jsou od sebe taky o trochu vzdálené, každé z nich vidí svět z trochu jiného úhlu. tohoto efektu se dá snadno využít pro tvorbu 3D snímků.

Trojrozměrný pohled na Ultima Thule vytvořený ze snímků kamery LORRI. Ty vznikly 1. ledna letošního roku v 6:01 a 6:26 SEČ ve vzdálenostech 28 000 a 6 600 kilometrů.
Trojrozměrný pohled na Ultima Thule vytvořený ze snímků kamery LORRI. Ty vznikly 1. ledna letošního roku v 6:01 a 6:26 SEČ ve vzdálenostech 28 000 a 6 600 kilometrů.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Fotky, které umožnily vytvořit 3D snímek Ultima Thule, pořídila kamera LORRI (Long-Range Reconnaissance Imager) 1. ledna letošního roku v 6:01 a 6:26 SEČ ve vzdálenostech 28 000 a 6 600 kilometrů. Tím pádem mají fotky originální rozlišení 130 a 33 metrů na obrazový bod. Sonda během 25 minut pořídila fotky z různých úhlů vůči Ultima Thule, což je potřebné pro trojrozměrné zobrazení. Bližší pohled sice nabízí zhruba 4× větší rozlišení (a jedná se o vůbec nejdetailnější fotky, jaké New Horizons u Ultima Thule pořídila), ale vlivem kratších expozičních časů (vynucených velkou vzájemnou rychlostí v době maximálního přiblížení) ale má výrazně horší obrazovou kvalitu. Výsledek je tedy vizuálně srovnatelný s dřívějším snímkem, takže vzniklý trojrozměrný obrázek nepůsobí rušivě.

Animovaný gif vytvořený ze dvou snímků kamery LORRI ukazuje tvar Ultima Thule.
Animovaný gif vytvořený ze dvou snímků kamery LORRI ukazuje tvar Ultima Thule.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Tyto výhledy nám přináší lepší představu o celkovém tvaru Ultima Thule,“ říká hlavní vědecký pracovník a otec celé mise, Alan Stern ze Southwest Research Institute (SwRI) v coloradském Boulderu a dodává: „Můžeme dobře vidět zploštělý tvar většího laloku, ale i to, jak vypadají jednotlivé topografické útvary – třeba krk, který spojuje oba laloky, nebo velká prohlubeň na menším laloku, či kopečky a údolí na laloku větším.“

„Na stereo snímky ve vysoké kvalitě jsme se hodně těšili už dlouho před samotným průletem,“ říká John Spencer, zástupce hlavního vědeckého pracovníka ze SwRI a dodává: „Nyní můžeme využívat těchto povedených a na informace bohatých trojrozměrných pohledů, abychom mohli lépe porozumět tomu, jak se Ultima Thule dočkala takto neobyčejného tvaru.“

NASA ale pamatuje i na čtenáře, kteří nemají k dispozici 3D brýle. Ze snímků, které posloužily k vytvoření trojrozměrného červeno-modrého anaglyfu, udělala i další obrázky, které jsme vložili do článku. Animovaný gif ukazuje, jak se od sebe oba snímky liší, ale z tohoto obrázku nejde vytvořit trojrozměrný pohled. Zbývající dva obrázky to umožňují, ale není to jen tak. Nepotřebujete k tomu sice žádné brýle, ale chce to cvik. aby naše oči dělaly to, co chceme, ovšem stejně se to nepodaří všem. Jeden z obrázků používá paralelní zobrazení – u něj je potřeba, abychom se při pohledu na něj, dívali až za monitor – jinými slovy, aby naše oči ostřily do dálky, tedy dál, než na samotný obrázek. Uprostřed pak vznikne zkombinovaný pohled, na který se pak můžete zaměřit.

Paralelní pohled na Ultimna Thule - zkuste svůj pohled zaostřit do dálky až za obrázek.
Paralelní pohled na Ultimna Thule – zkuste svůj pohled zaostřit do dálky až za obrázek.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Druhý obrázek využívá křižného pohledu – ten vyžaduje, aby se levé oko dívalo na pravý obrázek a pravé zase na levý. Tohle šilhání není jednoduché, proto NASA doporučuje menší fígl. Zkuste se dívat na obrázek a pár centimetrů před nos umístěte třeba prst, nebo propisku – jakmile zaostříte na obrázek v pozadí, odstraňte bližší předmět. Obě metody jsou, jak jsem již psal, trochu složitější – někomu funguje lépe verze první, někomu druhá, jiný zvládne obě. A pak jsou samozřejmě lidé, kteří si neporadí ani s jednou verzí. Ale nic si z toho nedělejte – červenomodré brýle se dají za pár desítek korun koupit na spoustě internetových stránek.

Zkřížený pohled - zkuste levým okem sledovat pravý snímek a pravým okem ten levý.
Zkřížený pohled – zkuste levým okem sledovat pravý snímek a pravým okem ten levý.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ultima-thule-1-ca06_022219.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nh-ut_stereo_bluered_030619.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nh-ca04_stereo.gif
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ut_stereo_parallel_030619.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ut_stereo_cross_030619.png

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
David R.
David R.
6 let před

Tenhle obrázek je opravdu dosti náročný, pokud jej chcete vidět „šilhací metodou“. Hodně ruší výrazný bílý rámeček a okolí (pozadí www stránky). Ideální je, pokud máte 3D brýle, co se používají s mobilem (existuje i kartonové provedení za pár korun). Potřebujete ale i mobil s vyšším rozlišením (minimálně full HD).
Bez zmíněné výbavy dosáhnete úspěchu tak, že si obrázek stáhnete (pokud se vám pak místo staženého obrázku zobrazí jen černá plocha nebo hlášení o chybném formátu, musíte použít printscreen a oříznout ho). Pak získaný obrázek zobrazíte prohlížečem, který umí obrázek zmenšit z fullscreenu na takovou velikost, aby střebová vzdálenost obou sněhuláků byla cca 6 cm. A nakonec ještě potřebujete nastavit prohlížeč tak, aby kolem zmenšeného obrázku doplnil černou plochu. Potom už máte dost vysokou šanci, že to 3D opravdu uvidíte.

Jožka Somík
Jožka Somík
6 let před

Ten rozdíl úhlu pohledu je příliš velký. Je krajně obtížné či až nemožné, vidět objekt prostorově. Nejlepší zobrazení tak nabízí animovaný gif. Ale i ten je potřeba udělat v několika variantách, kde by byla prostorově dobře vidět jen oblast na kterou jsou oba snímky zarovnané.

http://somik05.sweb.cz/UltimaThule/1.gif
http://somik05.sweb.cz/UltimaThule/2.gif
http://somik05.sweb.cz/UltimaThule/3.gif
http://somik05.sweb.cz/UltimaThule/4.gif

Každopádně velké dík všem, jež se zasloužili o získání podrobných informací o tomto tajemném zmrzlém tělese. 🙂

Gyngy
Gyngy
6 let před

Krasne obrazky! Podarilo sa mi zaostrit na oba, ale druhy bol krajsi 🙂 Diky

Tomas mik
Tomas mik
6 let před
Odpověď  Gyngy

Me se podarilo stejne jako vam jen muzu se zeptat proc hrali kosmonauti kteri poleti v sojuzu MS 12 sachy a kulecnik?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Tomas mik

A proč by nemohli? Co je na tom zvláštního, že takto tráví čas?

Tomas mik
Tomas mik
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Pardon za blbou otazku a dekuji za odpoved.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Tomas mik

Žádná otázka není hloupá, není potřeba se omlouvat. Jen je to stejné jako kdybyste se zeptal, proč kosmonauti pijí vodu. 😉

pbpitko
pbpitko
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Aj kozmonauti nevyhnutne potrebujú nejaký relax a voľný čas ba neho. A niečim relaxujú, napr. šachom a pod.
🙂

Jožka Somík
Jožka Somík
6 let před
Odpověď  pbpitko

To já bych nejraději relaxoval u okénka na ISS. 🙂

Pája
Pája
6 let před

Funguje někomu anaglyph 3D červeno-zelený? A co máte kdyžtak za brýle? Já mám ty 3D červeno-zelené, ale s tímto obrázkem to vůbec nefunguje, stále obě barvy jsou vidět přes obě skla. Zkoušel jsem i stáhnout jas, gammut, sytost, ale nepomohlo to. Děkuji.

qa
qa
6 let před
Odpověď  Pája

Zdravím,
podle barev obrázku musí být brýle Cyan-magenta.
(tedy taková ta ostrá červená a modro zelená)
To jsou asi nejrozšířenější barvy používané pro „3D“.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.