Beresheet provedl i třetí zážeh

První soukromá mise k Měsíci, izraelský lander Beresheet provedl poslední zážeh před dvěma týdny. Tehdy hořel motor 152 sekund a jeho činnost protáhla dráhu do elipsy s nejvzdálenějším bodem ve výšce 270 000 km. Dnes přišel čas na třetí korekční zážeh. Motor se zapálil ve 13:30 SEČ a hořel pouze 60 sekund. Stačilo to však na to, aby se nejvzdálenější bod oběžné dráhy od Země, tedy apogeum, dostal do vzdálenosti cca. 405 000 kilometrů. V tuhle chvíli bude následovat téměř dvoutýdenní fáze s vypnutým motorem – nebeská mechanika se postará o to, že se Beresheet 4. dubna dostane k Měsíci. Pak přijde mimořádně důležitý zážeh pro vstup na oběžnou dráhu kolem Měsíce následovaný samotným přistávacím zážehem.

https://twitter.com/EladRatson/status/1107987979778297856

Zdroje informací:
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
http://snip.ly/n83toh#https://eyes.nasa.gov/apps/orrery/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

21 komentářů ke článku “Beresheet provedl i třetí zážeh”

 1. Alois napsal:

  Průběžně sleduji odpočet k přistání a opět se změnil – na 12.4 v 06.18 SELČ. Pokud to ovšem dobře chápu.

 2. Spytihněv napsal:

  Jen taková zajímavost. Ten všeobecně známý design Beresheet, který se obvykle předvádí (a je docely sexy), je několik let starý. Letový kus, co je na cestě, je podle fotek z jeho přípravy o poznání strohejší. Obrázek v úvodu tohoto článku je správný.

 3. Petr napsal:

  Držím jim moc a moc palce! Úžasné, děkuji Vám za informace. Komentovaný přenos z přistání neplánujete?
  Hezký den

  • Dušan Majer napsal:

   Krásný den i Vám, video určitě ne, psaný … možná. Netušíme, kolik informací bude chodit, případně s jakým zpožděním. Ono je riskantní udělat přenos, na který přijde dost lidí a pak tam nemáte o čem psát.

   • Jirka Hadač napsal:

    Mě napadlo, že by se to mohlo udělat podobně, jako to třebas dělala a dělá brněnská hvězdárna při misi Rosetta či Insight (viz. záznamy na yt). Tam to v úžasně táhl svým výkonem Tomáš Přibyl, zejména bych zde vyzdvihl přenos při misi Rosetta. Měl při té příležitosti přednášku o historii mise, o plánech, pouštěl všechna možná videa do posluchárny, komentoval a do toho mu další lidičky hlásili údaje z webu, fb atd, jak vypadá situace. A opravdu sem i ze záznamu jeho vystoupení měl pocit, že jsem u toho.
    Je to samozřejmě jen nápad. A že přednášky umíš dělat skvělé, to vím.

 4. Alois napsal:

  Ještě by měl přijít zážeh zhruba za 36 hodin, který by měl upravit perigeum na 1.422 km a apogeum snížit o cca 5.000 km, mělo by se to stát zítra kolem 14.00 SELČ. Je to vlastně plánovaná korekce dráhy, jelikož se letová dráha před dnešním zážehem poněkud lišila od plánu, může odpadnout, uvidíme.
  Přistání se oproti letovému plánu posouvá na 12.4. v 5.02 SELČ – vycházím z běžícího odpočtu na stránkách ISA.
  Po zachycení na dráze kolem Měsíce ji čekají před přistáváním ještě čtyři zážehy – změny dráhy a není zdaleka vyhráno.

 5. Jirka Hadač napsal:

  Neskutečně jim držím palce a můžu říct jen, blíží se to, blíží. Paráda. A třebas se Google hecne a věnuje jim pár korunek 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.