Beresheet provedl i třetí zážeh

První soukromá mise k Měsíci, izraelský lander Beresheet provedl poslední zážeh před dvěma týdny. Tehdy hořel motor 152 sekund a jeho činnost protáhla dráhu do elipsy s nejvzdálenějším bodem ve výšce 270 000 km. Dnes přišel čas na třetí korekční zážeh. Motor se zapálil ve 13:30 SEČ a hořel pouze 60 sekund. Stačilo to však na to, aby se nejvzdálenější bod oběžné dráhy od Země, tedy apogeum, dostal do vzdálenosti cca. 405 000 kilometrů. V tuhle chvíli bude následovat téměř dvoutýdenní fáze s vypnutým motorem – nebeská mechanika se postará o to, že se Beresheet 4. dubna dostane k Měsíci. Pak přijde mimořádně důležitý zážeh pro vstup na oběžnou dráhu kolem Měsíce následovaný samotným přistávacím zážehem.

https://twitter.com/EladRatson/status/1107987979778297856

Zdroje informací:
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
http://snip.ly/n83toh#https://eyes.nasa.gov/apps/orrery/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

21 komentářů ke článku “Beresheet provedl i třetí zážeh”

 1. Alois napsal:

  Průběžně sleduji odpočet k přistání a opět se změnil – na 12.4 v 06.18 SELČ. Pokud to ovšem dobře chápu.

 2. Spytihněv napsal:

  Jen taková zajímavost. Ten všeobecně známý design Beresheet, který se obvykle předvádí (a je docely sexy), je několik let starý. Letový kus, co je na cestě, je podle fotek z jeho přípravy o poznání strohejší. Obrázek v úvodu tohoto článku je správný.

 3. Petr napsal:

  Držím jim moc a moc palce! Úžasné, děkuji Vám za informace. Komentovaný přenos z přistání neplánujete?
  Hezký den

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Krásný den i Vám, video určitě ne, psaný … možná. Netušíme, kolik informací bude chodit, případně s jakým zpožděním. Ono je riskantní udělat přenos, na který přijde dost lidí a pak tam nemáte o čem psát.

   • Jirka Hadač Redakce napsal:

    Mě napadlo, že by se to mohlo udělat podobně, jako to třebas dělala a dělá brněnská hvězdárna při misi Rosetta či Insight (viz. záznamy na yt). Tam to v úžasně táhl svým výkonem Tomáš Přibyl, zejména bych zde vyzdvihl přenos při misi Rosetta. Měl při té příležitosti přednášku o historii mise, o plánech, pouštěl všechna možná videa do posluchárny, komentoval a do toho mu další lidičky hlásili údaje z webu, fb atd, jak vypadá situace. A opravdu sem i ze záznamu jeho vystoupení měl pocit, že jsem u toho.
    Je to samozřejmě jen nápad. A že přednášky umíš dělat skvělé, to vím.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Tomáš je v tomhle borec, kterého obdivuju. Nevím, zda bych to zvládl. Navíc o Beresheetu je méně informací než o Philae.

   • Radoslav Karásek napsal:

    Priznám sa, že som práve nejaký podobný scénar očakával, že vyskúšate pri spojení CrewDragona s ISS. Taký Pokec s kosmonautixem a napozadi miesto četu zábery z ISS

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    To jsme nechtěli riskovat. Vůbec jsme netušili, co bude k dispozici. Mohu ale prozradit, že koketujeme s možností udělat komentovaný přenos z dokování pilotované mise DM-2.

   • Jirka Hadac Redakce napsal:

    Ja se tesim na start a na slibeneho hosta. To bude dokonala sestava.

 4. Alois napsal:

  Ještě by měl přijít zážeh zhruba za 36 hodin, který by měl upravit perigeum na 1.422 km a apogeum snížit o cca 5.000 km, mělo by se to stát zítra kolem 14.00 SELČ. Je to vlastně plánovaná korekce dráhy, jelikož se letová dráha před dnešním zážehem poněkud lišila od plánu, může odpadnout, uvidíme.
  Přistání se oproti letovému plánu posouvá na 12.4. v 5.02 SELČ – vycházím z běžícího odpočtu na stránkách ISA.
  Po zachycení na dráze kolem Měsíce ji čekají před přistáváním ještě čtyři zážehy – změny dráhy a není zdaleka vyhráno.

 5. Jirka Hadač Redakce napsal:

  Neskutečně jim držím palce a můžu říct jen, blíží se to, blíží. Paráda. A třebas se Google hecne a věnuje jim pár korunek 🙂

  • petr napsal:

   Myslíš korunky Palestině? Formuluj prosím přesněji.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    V článku ani v komentáři, na který reagujete, není o Palestině žádná zmínka. Držte debatu tam, kde má být, bez podobně zbytečných a smysl nedávajících odboček. Na to na našem webu zvyklí nejsme.

   • liny jan napsal:

    Proč to sem tahas politiku? Buď rad za prostor který se věnuje tomu co nás všechny zajímá bez politického balastu..nebo ti přijde že ho je jinde málo?

  • Spytihněv napsal:

   Google by mohl vyhlásit vítěze i jen tak bez finanční odměny. Myslím, že by si to SpaceIL za vytrvalost zasloužila, i když to nestihla. Taková pěkná kosmická plaketa v kanceláři by působila při obchodních jednáních dobře.

   • Jirka Hadač Redakce napsal:

    Přesně tak, ikdyž si přiznejme, SpaceIL nesplní soutěžní podmínky, neplánuje už po dosednutí zažehnout motor.
    Tady si můžeme upřímně říct, že to bude něco jako projekt Apollo, každý kdo si v tom smočil sebeméně prsty, to bude zmiňovat ve svém životopisu, občas na to zavede řeč a je taky možné, že už teď SpaceIL všem vytiskla a věnovala nějaký certifikát. Samozřejmě, plaketa od Googlu by taky byla parádní.

   • Spytihněv napsal:

    Jestli přijde po přistání přesun nebo ne, to snad ještě nebylo potvrzeno… Ale asi by to „zadarmo“ nemělo smysl. Jen by riskovali, že „karetní stolek“, který (doufejme) přistane vzorně na nožičkách, někde nedůstojně havaruje.

   • Jirka Hadač Redakce napsal:

    Zde se odvolávám na článek na planetary.org.
    http://www.planetary.org/blogs/jason-davis/beresheet-what-to-expect.html Podle kterého to už neplánují. A to přesně z toho důvodu, který píšeš ty.

   • Spytihněv napsal:

    No jo. Máš pravdu. Díky za info. Měsíc starý článek. Jsem sto let za vopicema 🙂

   • Jirka Hadač Redakce napsal:

    Vůbec se neomlouvej, měl jsem v té době obrovskou výhodu, vše co se týkalo Nusantara Satu a beresheetu se ke mě dostalo max s hodinovým zpožděním. Kamarádi mě dost tenkrát zásobovali 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.