ŽIVĚ A ČESKY: Zárodek družicové sítě OneWeb

Projekt OneWeb si klade za cíl vytvořit globální komunikační sít s využitím nové generace družic. Služba má zajistit kontinuální konektivitu pro všechny zájemce, ať se nachází kdekoliv. Aby mělo vysokorychlostní připojení krátkou odezvu, budou družice umístěny na nízké oběžné dráze. Prvotní síť má tvořit 650 družic, přičemž by se dala rozšířit až na 900 kusů. Příští rok má systém začít nabízet první služby zákazníkům a od roku 2021 by měl disponovat celosvětovým pokrytím. Vše ale začíná prvním krokem. Ten by se měl odehrát už dnes ve 22:37 SEČ, kdy raketa Sojuz 2-1b vynese z Francouzské Guyany prvních šest zkušebních družic.

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy ve středu 27. února ve 22:37 středoevropského času. Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 22:20 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. V tomto okně naleznete i záznam vysílání, který však nebude k dispozici okamžitě po ukončení přenosu, děkujeme za pochopení.

Zdroje informací:
http://www.arianespace.com/

Zdroje obrázků:
https://farm7.staticflickr.com/6175/6249042919_da2abd0182_o_d.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

36 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Zárodek družicové sítě OneWeb”

 1. fourge napsal:

  Ja som mal máš web otvorený a čakal som na štart, medzitým prišli nejaké telefonáty a úplne som nato zabudol. Pritom som celý čas sedel pri PC, ale prenos som zmeškal. Toto by sa mi s youtube nestalo, nakoľko ma vždy upozornilo na začiatok prenosu… Ale som rád, že záznam je k dispozícii oveľa skôr. Držím palce Kosmonautixu a hlavne aby v sobotu mall.tv stíhal nápor divákov počas DM-1.

 2. Jan Jančura napsal:

  Díky za přenos, musím ještě vy pátrat jak při něm „četovat“.
  Bohužel jsem ještě nenašel čas zjistit pozadí vypouštění Sojuzů z raketové základny prostřednictvím Arianespace z Kourou. To si Arianespace ty rakety koupí od Rusů a zajišťuje jejich montáž a vypouštění? V tom přenosu jsem viděl, že ten řídící tým vedl asi zaměstnanec Arianespace.
  Jinak jsem si přečetl v komentářích odkaz o komunikaci OneWeb s australským úřadem pro komunikaci a došel jsem k názoru, že podnikat v oboru komerčních kosmických telekomunikací bude velmi riskantní, jak po stránce konkurenční, tak i po stránce právních problémů. Poněvadž ty kosmické telekomunikace neznají hranice, bude muset dříve nebo později vzniknout nějaká mezinárodní dohoda. Velké státy si zřejmě nenechají ze strategických důvodů „pustiti z rukou“ co bude komunikovat „nad jejich hlavami“.

  • maro napsal:

   Rusové to v Kourou i smontují a dohlížejí na start a let nosiče s veškerou technickou podporou. V řídícím středisku jste mohl vidět dost lidí v tričkách Roskosmos.

   • Jan Jančura napsal:

    K Maro – díky za informaci
    Dále navazuji na svůj předchozí komentář:
    Domnívám se, že se pomalu rozhořívá nová „bitva o nebe“. Kdo zavede jako první zavede „kosmický web“, bude ve velké výhodě. Zajímavá bude zejména reakce SpaceX. Pokud by pustila „k vodě“ svůj projekt Starlink, mohla by se na tom svými stávajícími raketami F9 a FH „napakovat“. Ale zřejmě SpaceX projekt Starlink neopustí, takže bude muset řešit urychlení vývoje a vysílání svých telekomunikačních satelitů. Zřejmě jen z počátku využije uvedené stávající rakety a bude tlačit na co nejrychlejší vývoj SHS, možná i v zjednodušené podobě. První stupeň může mít méně motorů, druhý stupeň bude odlehčený, možná z počátku bez znovupoužitelnosti. To však jen odhaduji.

  • tycka napsal:

   “ „pustiti z rukou“ co bude komunikovat „nad jejich hlavami“.“
   Především z licenčních důvodu za použitá komunikační pásma. Prostě za to budou chtít poplatek podobně jako mobilní operátoři za svá pásma platí.

   • Karel Kocourek napsal:

    Suverenita státu končí s hranicí vzdušného prostoru. Na to jsou mezinárodní smlouvy (ačkoli některé na rovníku ležící země se pokoušejí nárokovat si geostacionární dráhu – pochopitelně bez mezinárodního uznání). Takže vybírání licenčních poplatků jako u pozemních mobilních operátorů nepřipadá v úvahu.
    Využití kmitočtů vypadá tak, že každý stát je řídí pomocí svého vlastního regulátora ve stylu našeho ČTÚ nebo americké FCC. Protože přesahy na cizí území jsou běžné, státy rezervují kmitočty pomocí Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) ve stylu „kdo dřív přijde“, ovšem ITU nezaregistruje kmitočty, které nejsou mezinárodně zkoordinované. Takže u dříve nevyužívaných kmitočtů / pásem v okamžiku, kdy je vývoj techniky učiní zajímavými, dochází k zabíracímu závodu. U zarezervování v „družicové službě“ existoval princip, že musí být v provozu alespoň 1 družice daného systému, aby byla rezervace aplikovatelná. To může vést k blokování rozsáhlých pásem ze spekulativních důvodů nebo jako ochrana před konkurencí (prostě se vypustí 1 družice a předstírá se, že další budou následovat, ale fakticky se nic neděje).
    V USA začali používat model, že rezervace propadne, pokud není do 6 let zprovozněn celý systém. Ovšem americký komunikační průmysl si stěžuje, že firmy ze zemí, kde taková omezení neplatí, jsou tím ve výhodě (ITU jejich rezervaci sama propadnout nenechá, jedná ve spolupráci s národními regulátory).
    Pak je tam ovšem opačný směr komunikace – z terminálů na družice – a tam si různé státy mohou postavit hlavu, že z jejich území na daných kmitočtech vysílat nejde. Neboli bude nezákonné používat (a možná i držet) příslušné terminály v dané zemi. Ale co si vysílají družice nad jejich hlavami, to ovlivnit nemohou.

   • Jan Jančura napsal:

    Výstižně napsáno. Je zřejmé, že státy budou dost obtížně omezovat vysílání z kosmu na své území, na druhé straně, jak jste psal, budou moci ovlivňovat komunikaci ze Země do vesmíru. Navíc tu bude problém vzájemného rušení. Takže telekomunikační společnosti, zejména větších zemí, budou nuceny se domluvit s úřady příslušných zemí. I tak lze reálně očekávat mnoho vzájemných sporů. Bude to obdoba dnešních sporů o výši mobilních poplatků u nás. Chytré země si nechají „zadní dvířka“ a vydají licence jen na kratší dobu, aby případně mohli vybrat příhodnějšího poskytovatele kosmického webu.

   • Jan Jančura napsal:

    Poněkud jsem popletl slovosled, proto se omlouvám a opravuji:
    Výstižně napsáno. Je zřejmé, že státy budou dost obtížně omezovat vysílání z kosmu na své území, na druhé straně, jak jste psal, budou moci ovlivňovat komunikaci ze Země do vesmíru. Navíc tu bude problém vzájemného rušení. Takže vesmírné telekomunikační společnosti, budou nuceny se domluvit s úřady zemí nad jejichž územím chtějí provozovat „kosmický web“. I tak lze reálně očekávat mnoho vzájemných sporů. Bude to obdoba dnešních sporů o výši mobilních poplatků u nás. Chytré země si nechají „zadní dvířka“ a vydají licence jen na kratší dobu, aby případně mohli vybrat příhodnějšího poskytovatele kosmického webu.

   • tycka napsal:

    „Pak je tam ovšem opačný směr komunikace – z terminálů na družice – a tam si různé státy mohou postavit hlavu, že z jejich území na daných kmitočtech vysílat nejde. Neboli bude nezákonné používat (a možná i držet) příslušné terminály v dané zemi. Ale co si vysílají družice nad jejich hlavami, to ovlivnit nemohou.“
    Zde jste přesně napsal to co jsem napsal já – tedy jste to potvrdil !!!
    Internet vyžaduje oboustrannou komunikaci nikoliv jednostrannou jako je tomu u televize. Takže právě za toto vysílání – tedy například poplatek za každý terminál – lze snadno vynutit. A mobilní operátoři tuto kampaň mezi lidmi za vybírání poplatku rádi provedou.
    V některých státech bude hrozit za jejich pouhé vlastnictví rovnou vězení.

 3. zvejkal napsal:

  Jee, super, zaznam je tu, dakujem!

 4. maro napsal:

  Protože jsem nestihl start, kouknul jsem se na original video od Arianespace, kde se dá dostat zpět v čase jak potřebujete. Fakt mě překvapila úžasná komentátorka. Perfektní angličtina, úžasně sympatický hlas a fakt tomu rozuměla, vše stihla, nemluvila při startu a nic jí neuteklo. A dala do toho skvělé pohodové emoce. Pokud vám nevadí angličtina, doporučuju.

 5. Ra napsal:

  Takže takto. Celý deň na to myslím, v podstate sa teším, no musel som riešiť akútne synove problémy, prídem sem, odkaz už nefunkčný a záznam predpokladám bude zajtra na obed. Je to maličkosť, ale hrozne to štve. A to si neviem predstaviť, že by som takto zmeškal DM1. Keby sme aspoň vedeli aký veľký problém v tom mall.tv majú s tým záznamom. Veď len mne, laikovi, príde ako top jednoduchá vec celý prenos normálne nahrať, ako by som to vedel aj ja doma a len uploadnúť a je to. Fakt toto nepochopím. Nechcem tu znova rozbiehať debatu o mall.tv, ja chápem tie dovody. Ale extrémne ma toto štve. A áno, som náročný. Kedysi by to nebolo vobec a bla bla bla. Ale náročný som vďaka kosmonautixu. Ja len vyžadujem to, čo som mal celý minulý rok a zrazu je to problém. Nevadí mi prechod na mall.tv, ale možno ste mohli aspoň počkať, kým to budú mať technologicky ošetrené.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Já taky přesně nevím, v čem je problém, ale chci vám poděkovat, že nás sledujete.

  • Vladimír Todt napsal:

   Patřím mezi ty, kteří kvůli záznamu psali feedback na mail.tv Protože jsem přes cca 8 lety taky dělal pro sebe komentovaná videa, tak s dnešní technikou (mnohem výkonnější hardware + konektivita za daný peníz) nechápu to jejich dlouhé překódodovávání do různých kvalit. Kdyby to dělali na notebooku cestou v metru, tak OK. I když přízvisko „.tv“ pak portálu neodpovídá. Jak to mají i např. vyřešené s internetovou ČT, že to jde? Atd.

   Uvidíme zítra a časem co z toho bude.

   Osobně jsem to dnes sledoval přímo na mall.tv, i když tady se mi v odkazu video taky spustilo, ale bylo to na začátku ještě v době znělky, jak to fungovalo po rozjezdu nevím.

  • Libor napsal:

   Dobrý den, víte co, feedback na Mall.TV je velmi přínosný, ale trochu to těm chudákům ulehčete a pošlete jim log z konzole v prohlížeči a prostě co nejvíce informací. Pak můžete urychlit úpravu či opravu i o celé dny. 😉 Vím to z vlastní zkušenosti. Jinak já na to koukal z telefonu s Androidem 8.1 a i tlačítko pro Chromecast fungovalo, a to velmi pěkně a dle očekávání. Používám tam Google Chrome. Jinak Mall.TV mi funguje určitě i na Win10 v Chrome a i na Ubuntu 18.10, opět na Chrome. Pokud někdo používá IE, tak … … … Sám MS říká, že to není prohlížeč. A když už i výrobce nějakého sw říká toto, tak takový „prohlížeč“ je naprostý nesmysl používat. Víte co, my vývojáři si s tímto brakem užíváme už celá leta, ač poslední verze byly lepší. No a Edge, to je kapitola sama o sobě. O tom, že MS to opět nezvládl svědčí přechod Edge na jádro z Chrome. Jediný, kdo si jde tak nějak svou cestou, je Firefox, fandím jim, nějaká konkurence být musí. Ale já už ten prohlížeč nějak nemusím, ač jsem byl kdysi jeho velkým propagátorem. Ale co tím chci říci – vývoj webu vypadá na venek hrozně jednoduše, ale netušíte, s čím vším se vývojáři, zejména ve streamovacích službách musí poprat. Každý prohlížeč jiný formát (jen těžko se to sjednocuje), load balancing a mnoho mnoho dalšího. Já lidi v Mall.TV obdivuju, že se do toho pustili. Trochu tu ideu nechápu, ale přejme jim to. Třeba dokáží prorazit. A upřímně, každá konkurence danou oblast jen posiluje.

  • Michael Voplatka Redakce napsal:

   Předpokládáte špatně. Záznam se tentokrát podařilo zpracovat a nahrát do dvou hodin po startu. Přístup k přímému přenosu byl bezproblémový po celou dobu vysílání. Osobně jsem to zkoušel přes kosmonautix i přímo na Mall.tv a to z PC i mobilního telefonu, na třech různých prohlížečích a navíc ze zapadlého koutu zaostalé africké země. Všechno bylo v naprostém pořádku. Chtělo by to trochu více trpělivosti a méně unáhleného sršení negativ. Pokud vám, jako laikovi, přijde nahrání přenosu jako jednoduchá věc a sám píšete, že toto fakt nepochopíte, tak jste si zároveň sám podal vysvětlení – jste laik a nechápete to. Nevíte, jaká úskalí může zdánlivě jednoduché nahrání přenosu skrývat. Situace se očividně zlepšuje. Mějme tedy trochu trpělivosti. Pokud píšete, že si nedokážete představit, jak byste takto zmeškal DM1, tak jste už dost mimo mísu. To, jestli stihnete nebo nestihnete přímý přenos, je pouze váš problém. A jestli bude záznam přenosu dostupný ihned po vysílání, nebo dvě hodiny po něm, to už přímý přenos nijak neovlivní a vy zcela jistě za ty dvě hodiny neumřete nedočkavostí.

   • Ra napsal:

    Pane Voplatko, v poslednom čase vidím, že dosť často píšete dosť ostrejším tónom ako by sa možno patrilo.
    Áno, možno to budú 2 hodiny, a možno to bude 16 ako predminule. Tie časy uverejnenia prenosu záznamu sú tak náhodné a odlišné, že je veľmi naivné v tom hľadať nejakú súvislosť a na základe jedného termínu robiť závery, že to je vlastne ok.
    A keď niečo zmeškám o 30 minút a už sa k tomu viem dostať až o 2 hodiny (alebo o 10) je sakra rozdiel. Že je to jedno, aj tak to není priamy prenos? Ja zvačša aj tak nesledujem ani nekomentujem v chate, takže je mi jedno, že to není naživo. ALe není mi jedno, že aktuálnu informáciu dostanem až za niekoľko hodín. Žijeme trochu v inej dobe a dnes sa kľadie veľký doraz na aktuálnosť. A záznamy vždy aktuálne boli, takže nevidím dovod sa zrazu začať uspokojovať s nekvalitnou službou.
    Ja to trochu preženiem, ale čo keby ste mali internetové pripojenie cez deň náhodne. Chceli by ste si pozrieť maily ale nešlo by to, proste šlo by to o 2 hodiny alebo o 10. Podľa vašej logiky je to vlastne jedno. Email není online, nepotrebujete to vedieť hneď, není to telefonát (živý prenos). Už vás vidím, ako by vás to nešstvalo.
    Očakávam argument, že to robíte zadarmo. Ale to nie je správny argument. Sledujú vás tisíce ľudí a vy či chcete, alebo nie, máte voči nim nejakú zodpovednosť. I keď to je zadarmo. A kľudne to spoplatnite, vypýtajte si donate. Budem prvý, kto prispeje. Nemám problém si platiť za kvalitnú službu.
    Ospravedlňujem sa za ostrejší tón, ale to vy ste s tým začali. Ja som len prejavil názor, že mat o štve.. a fakt ma to štve. Služby sa majú zlepšovať a nie degradovať a očakávať, že všetci budeme tomu tlieskať.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    pokud nenastane technický problém, měly by se záznamy zveřejňovat tak, jako dnes, tedy do cca. dvou hodin od přenosu. Minule byl bohužel technický problém, který to oddálil. Ale pracuje se na tom, aby k tomu nedocházelo.

   • Michael Voplatka Redakce napsal:

    Pane Voplatko, v poslednom čase vidím, že dosť často píšete dosť ostrejším tónom ako by sa možno patrilo.

    Nevím teda, v čem konkrétně jsem ostřejší. Pokud vám tento komentář přišel ostřejší, tak se omlouvám, nebylo to mým záměrem.

    Áno, možno to budú 2 hodiny, a možno to bude 16 ako predminule. Tie časy uverejnenia prenosu záznamu sú tak náhodné a odlišné, že je veľmi naivné v tom hľadať nejakú súvislosť a na základe jedného termínu robiť závery, že to je vlastne ok.

    Časy nejsou náhodné, časy se zlepšují. Minulý přenos byl výjimkou, jelikož se nejednalo přímo o problém se zveřejněním záznamu přenosu, ale větší problém s celým webem Mall.tv, který se projevoval na více frontách. Tím samozřejmě neomlouvám fakt, že minulý přenos byl zveřejněn pozdě. Tím se jen snažím vysvětlit, že vaše argumenty nejsou přesné ani správné. Nedělám žádné závěry na základě posledního termínu. Pouze hodnotím obecný trend, který je jasný – prodleva zveřejňování záznamu ze zkracuje, jak bylo slíbeno.

    A záznamy vždy aktuálne boli, takže nevidím dovod sa zrazu začať uspokojovať s nekvalitnou službou.

    Kde jste, prosím vás, přišel na to, že je tady někdo spokojen s nekvalitní službou? Od samého začátku se za pozdní zveřejňování přenosů omlouváme a slibujeme zlepšení. Podle dosažených výsledků se na tom zlepšení zcela zjevně pracuje. Nepřekrucujte fakta, prosím.

    Ja to trochu preženiem, ale čo keby ste mali internetové pripojenie cez deň náhodne. Chceli by ste si pozrieť maily ale nešlo by to, proste šlo by to o 2 hodiny alebo o 10. Podľa vašej logiky je to vlastne jedno. Email není online, nepotrebujete to vedieť hneď, není to telefonát (živý prenos). Už vás vidím, ako by vás to nešstvalo.

    Tady jste to jednak opravdu docela přehnal, jelikož porovnáváte hrušky s jabkama, a jednak se mýlíte. Mě by něco takového opravdu nenaštvalo. Ani náhodou. I přes svůj věk nejsem postižený pro mě nepochopitelnou potřebou dnešních lidí mít všechno hned. Netrávím svůj život vysedáváním na internetu a čekáním, co kdy kde pípne. Až to přijde, tak to přijde. Chci-li se podívat na start rakety, buď se na něj podívám hned živě, protože mě zajímá a beru to jako sportovní utkání, nebo se na něj podívám KDYKOLIV jindy ze záznamu s tím, že už stejně vím, jak to dopadne. U poštovní schránky doma taky nemám zvoneček, který mi zacinká, když tam pošťačka něco hodí. Neutíkám ke schránce každých pět minut, abych zkontroloval její obsah. Prostě do schránky kouknu jednou denně. Realita a návyky lidí ve virtuálním světě se ale kdoví proč liší. I když mají lidé nastaveny všelijaké notifikace, upozornění, varovné tóny a já nevím co ještě, stejně na ten email, facebook, twitter a jinde chodí, i když nic nepípá, a kontrolují, jestli tam není něco nového. Říká se tomu závislost.

    Očakávam argument, že to robíte zadarmo.

    Očekáváte špatně. Ano, děláme to zadarmo, snažíme se, jak nejvíc umíme, a cítíme zodpovědnost k našim divákům a čtenářům. Na naší straně ale chyba není. Chyba je u Mall.tv, kterým něco nefunguje podle představ diváků a kteří na tom pracují. My je žádáme, popoháníme a my se vám za ně omlouváme. Zkuste to o poplatcích a nespokojenosti napsat tam a ne sem. Oni z vás jakožto diváka mají příjmy.

    Ospravedlňujem sa za ostrejší tón, ale to vy ste s tým začali. Ja som len prejavil názor, že mat o štve.

    Není vůbec za co se omlouvat. Já váš komentář nepovažuji za ostřejší. Na názor máte samozřejmě právo a sdělujete-li ho slušně, jako jste právě udělal, je váš názor vítán. My váš názor samozřejmě registrujeme a bereme v potaz.

    Služby sa majú zlepšovať a nie degradovať a očakávať, že všetci budeme tomu tlieskať.

    My se naše služby neustále snažíme zlepšovat na všech frontách. To, že to někde drhne, je běžná věc, která se stává. My se to snažíme napravit a daří se nám to. Rozhodně ale nikdo neočekává, že nám snad někdo bude tleskat za to, že něco nefunguje tak, jak bychom rádi. Tady si opět překrucujete realitu a vykládáte si věci podle svého.

 6. Jandys napsal:

  Ohledně pásma je dost odpovědí v dokumentu kdy One web odpovídal australské národní autoritě, jež má vysílací spektra na starosti.
  Austrálie vzhledem k rozloze a pokrytí pevnou sítí se ukazuje jako buduoucí dobrý trh.
  I evropa je zmíněna
  Když to zjednoduším “10.7-12.75 and 14.0-14.5 GHz.”
  Detaily v dokumentu

  https://www.acma.gov.au/-/media/Spectrum-Review-Implementation-Taskforce/Issue-for-comment/IFC-12-2018/OneWeb—FYSO-submission-docx.docx

 7. maro napsal:

  Vlastně moc nechápu na jaké frekvenci budou družice vysílat. Tu totiž musí schválit všechny státy nad kterými poletí. V opačném případě by to bylo nepovolené vysílání na vyhrazených pásmech.

 8. Radim napsal:

  Koukám že se bude startovat při západu Slunce, to by mohla být hezká podívaná!
  Držme Sojuzu a Mall.tv palce 🙂

  R.

 9. Jirka Hadač Redakce napsal:

  Přepsal bych ten čas, který je uveden v právé liště seznamu přímých přenosů. Je tam uvedeno 26.02.2019.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.