sociální sítě

Přímé přenosy

Vulcan (SNC Demo-1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aeolus míří do další fáze

Evropská družice Aeolus byla na oběžnou dráhu Země vypuštěna vloni v srpnu a od té doby vědci i inženýři pečlivě sledovali data, která nám posílala. Připomeňme, že jde o první projekt určený výhradně ke sledování větrů na celé Zemi. Nyní je projekt připraven ke vstupu do další fáze. Ačkoliv předpovědi počasí na další dny udělaly za poslední roky významný pokrok, stále nejsou ideální a musí se nadále zlepšovat. Prostředkem k tomu mohou být právě přesná měření pohybů vzdušných mas. Abychom ale mohli pracovat s globálními údaji, potřebujeme měřit z vesmíru – a právě zde přichází ke slovu Aeolus.

Tato družice využívá inovativního přístupu – má silný laser, velký teleskop a citlivý přijímač. Palubní přístroj Aladin vysílá k Zemi krátké pulsy ultrafialového světla, jejich (značně zeslabené) odrazy zachytí teleskop a z těchto dat je možné stanovit výškové profily větrů v nejnižších 30 kilometrech zemské atmosféry. Jelikož jde o novou metodu měření, bylo nejprve potřeba zjistit, zda jsou data z ní kvalitní a spolehlivá. Porovnávali třeba změřené údaje s předpovězenými daty z Evropského střediska pro střednědobé meteorologické předpovědi. Tady je zajímavé, že data z družice Aeolus byla tak přesná, že pomohla zpřesnit samotný předpovědní model – tento krok má mít přímý pozitivní vliv na obecnou kvalitu předpovědí počasí.

Průzkum větrů pomocí družice Aeolus
Průzkum větrů pomocí družice Aeolus
Zdroj: http://www.esa.int/

Tahle mise je plná výzev, ale jsem rád, že jsme opustili ověřovací fázi, která trvala několik měsíců a během které jsme všechno ladili a kontrolovali,“ říká Anders Elfving, projektový manažer mise a dodává: „Ještě musíme zajistit pár věcí, abychom se ujistili, že Aeolus splní naše očekávání. Stejně tak musíme vylepšit způsob, kterým data zpracováváme, abychom zohlednili specifika použité metody. Pamatujte, že tohle je kompletně nový typ mise, takže se učíme za pochodu. Souběžně probíhá i práce v terénu po celém světě, protože musíme kalibrovat a ověřovat. Měříme proudění větru pomocí pozemních stanic, balónů a letadel, a porovnáváme je s tím, co se dozvíme z vesmíru. V téhle chvíli si myslím, že bychom mohli výsledky představit v březnu.

Jedna ze zmiňovaných terénních zkoušek proběhla nedávno v Německu pod hlavičkou tamní kosmické agentury DLR. Při zkoušce se použilo letadlo, jehož dráha kopírovala pozemní stopu trajektorie družice Aeolus. Díky tomu vznikla víceméně simultánní měření rychlosti a směru větru přímo z atmosféry, které se mohou srovnat s údaji z družice.

Porovnání dat z družice Aeolus a letadla, které letělo po stejné trase, ale v atmosféře.
Porovnání dat z družice Aeolus a letadla, které letělo po stejné trase, ale v atmosféře.
Zdroj: http://www.esa.int

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/ADM-Aeolus_ESA_s_wind_mission_large.png
http://www.esa.int/…/Profiling_the_world_s_winds.jpg
http://www.esa.int/…/Comparing_wind_measurements.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pavelll
Pavelll
6 let před

Urcite se jedna o velky uspech evropske kosmicke techniky a velky prinos v oblasti overovani a vylepsovani meteorologickych modelu, ale idealni stav je jeste daleko – pro to by byla potrebna cela sit druzic Aeolus, rek bych. Dost mozna snimajici proudeni v atmosfere nejen paralelne, ale „ve spolupraci“. To jest nepalit laserem jen pod sebe, ale i sikmo s tim, ze odraz budou snimat dalzi druzice (?) No, to uz ale jen tak (ba)snim – zatimco v overovani slozitych modelu se celkem vyznam, tak v laserech vubec ne 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Pavelll

Nejprve se musí ověřit, zda tato metoda funguje. K tomu poslouží Aeolus. Pokud ano, pak to otevírá dveře dalším možnostem.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.